České ragby na vozíku patří mezi světový průměr. Národní tým potřebuje hráčskou obměnu

Jakub Bartoš
27. 9. 2016 10:20
Dlouhou historii již v České republice píše ragby vozíčkářů. První týmy vznikaly před více než dvaceti lety a v současné době má česká liga celkem čtyři celky. Národní tým se ve světovém žebříčku řadí mezi průměrné týmy a tento víkend vyhrál turnaj v Polsku, který sloužil jako příprava na mistrovství Evropy skupiny B ve Švýcarsku. Přesto by ale reprezentační výběr potřeboval generační obměnu.
Ragby je jediným kontaktním sportem pro vozíčkáře.
Ragby je jediným kontaktním sportem pro vozíčkáře. | Foto: Tomáš Lisý

Praha - Akční, občas bolestivé a náročné, i takové může být ragby, jediný kontaktní sport určený pro vozíčkáře.

V České republice má bohatou historii, rozvíjet se začalo hned po revoluci. "V roce 1993 vznikl první klub SK Quadru Fit Hradec Králové. Kluci se o to zajímali, začali si postupné shánět věci a tak podobně. Bylo jich pár a někteří z nich jsou aktivní i dnes,“ popisuje David Lukeš, prezident Českého ragbyového svazu vozíčkářů a trenér reprezentace. V roce 2000 pak vznikl svaz, který zajišťuje chod reprezentace a české ligy.

Český celek patří do světového průměru. Národní tým nyní hledá nové hráče jediného kontaktního sportu pro vozíčkáře. Hrát se dá v pěti městěch.
Český celek patří do světového průměru. Národní tým nyní hledá nové hráče jediného kontaktního sportu pro vozíčkáře. Hrát se dá v pěti městěch. | Foto: Tomáš Lisý, Tomáš Lisý

V současnosti ligu hrají čtyři týmy. Soutěž funguje turnajovým způsobem. "Týmy hrají tam, kde jsou registrované. Sitting Eagles v Lounech nebo na Kladně, Prague Robots v Praze, The Gunners většinou v Brně nebo někde na jižní Moravě a Lions Ostrava samozřejmě v Ostravě,“ popisuje Lukeš.

Svaz se tak snaží o to, aby sport zasáhl co největší oblast. Kromě ostravského týmu ale všechny ostatní celky trénují společně v Praze. Liga se hraje systémem kalendářního roku, a tak se začátkem listopadu uskuteční poslední kolo. Nová sezóna začíná koncem dubna.

Reprezentace patří mezi světový průměr

Ragby vozíčkářů se v tuzemsku aktivně věnuje zhruba 30 hráčů, z nichž se tvoří i národní tým. Ten má za sebou úspěšný turnaj v Polsku. Reprezentace turnaj vyhrála, což je o to cennější, že se na něm střetla i se soupeři, které ji čekají na mistrovství Evropy ve Švýcarsku. Mezi ně patří Nizozemsko nebo Polsko.

Na mistrovství Evropy v roce 2015 skončila Česká republika na 5. místě.
Na mistrovství Evropy v roce 2015 skončila Česká republika na 5. místě. | Foto: Tomáš Lisý

Poslední šampionát se konal minulý rok v Praze. "Vůbec poprvé se zkoušel model skupin A, B a C. My jsme se loni umístili na pátém místě skupiny B, turnaj vyhrála Francie. Letos bychom se ve skupině chtěli opět udržet,“ nastínil Lukeš.

Zúčastnit se kontinentálního šampionátu ale není zrovna levná záležitost. I když se jej zúčastní jen sedm hráčů a doprovod. Celkové náklady se mohou vyšplhat až na půl milionu korun. Mistrovství Evropy letos hostí švýcarské rehabilitační centrum a uskuteční se od třetího do devátého října.

V celosvětovém žebříčku je český národní tým na 16. místě z 30 celků.

Národní tým nutně potřebuje nové hráče

Reprezentaci nicméně stále chybí hráči, a tak je svaz rád za každou novou posilu. "Rozhodně jde o náročný sport, ale lidé se nemusí bát. Nedochází při něm k žádným vážným zraněním, protože hráče chrání kvalitní vozíky a další ochranné prostředky. Je zajímavé, že na tréninku máme hráče, kteří se za normálních okolností v běžném životě těžko pohybují. Na sportovním vozíku ale svůj fyzický potenciál mohou využít na sto procent,“ popisuje David Lukeš. České ragby zároveň funguje i jako komunita lidí, kteří si navzájem pomáhají a navzájem se od sebe učí.

Podle prezidenta svazu jde o jedinou kolektivní hru s přímým fyzickým zapojením. "Většinou přijde jeden člověk za rok, teď dva až tři, což je skvělé. Na rozdíl od jiných sportů není ragby věkově omezené. Hrají ho lidé různých generací. Pokud by se k nám chtěl někdo přidat, stačí nás kontaktovat na emailu [email protected]. Stačí napsat a zájemce se může podívat, jak sport vypadá. Je to možné v Praze, Brně i Ostravě. Pokud by někdo chtěl založit klub ve svém městě, rádi mu s tím pomůžeme,“ dodává Lukeš. 

 

Právě se děje

Další zprávy