Saporro - Americký prezident George Bush dnes přiletěl do Japonska, aby se zde v pondělí zúčastnil summitu G8.
Ještě před zahájením týdenního jednání Bush v sobotu před novináři obhajoval plánovanou účast na zahájení olympijských her v Číně.
Bush uvedl, že pokud by na ceremoniál nejel, "mohla by to být urážka čínského lidu." Zároveň uvedl, že nemá zapotřebí bojkotovat olympiádu, aby dal najevo svůj názor na svobodu náboženství a dodržování lidských práv v Číně.
Pokud by se her nezúčastnil, mohlo by to zkomplikovat možnost "mluvit s čínskými vůdci více otevřeně."
Na rozdíl od Bushe se slavnostního ceremoniálu na protest proti porušování lidských práv v Číně nezúčastní německá premiérka Angela Merkelová, ani britský premiér Gordon Brown. Neúčast zvažuje také francouzský prezident.
Konstruktivní role
Stejně jako Bush potvrdil účast na olympiádě japonský premiér Jasua Fukuda. S ním se Bush setkal v neděli před zahájením summitu G8. Po setkání přislíbil, že bude hrát "konstruktivní roli" při ochraně klimatu.
Zároveň ale upozornil, že se problém nevyřeší, pokud se dvě rostoucí asijské mocnosti - Čína a Indie - nepřipojí k dlouhodobé dohodě o snižování emisí skleníkových plynů.
Čtěte více: Ministři G8 chtějí snížit emise do roku 2050 o polovinu
Bush také přislíbil podpořit Japonsko v jeho sporu s KLDR o unesené Japonce.
V roce 2000 totiž KLDR přiznala, že v 70. a 80. letech unesla 13 Japonců, aby naučili japonsky severokorejské špiony. Poté jich režim pět propustil a o zbývajících osmi tvrdil, že již jsou mrtví.
Japonská strana ale trvá na tom, že uneseno bylo 17 Japonců.
Bush po schůzce také sdělil, že Spojené státy obávají dalšího rozšiřování programu na obohacování uranu a programu na vývoj balistických střel.
G8 bude jednat o Zimbabwe
Summit má oficiálně začít v pondělí. Krátce před jeho oficiálním zahájením se má prezident ještě sejít ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. V úterý pak s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Spolu se šéfy skupiny nejrozvinutějších zemí světa má Bush jednat o ochraně životního prostředí, rozvojové pomoci Africe nebo světové ekonomice.
Diskutovat se bude také o kritické situaci v Zimbabwe. Očekává se, že země G8 tvrdě odsoudí prezidentské volby, ve kterých zvítězil Robert Mugabe.
Čtěte více: Důkaz: Falšování voleb v Zimbabwe natočeno na video
Diplomaty bude hlídat 20 tisíc policistů
Kvůli summitu už v Sapporu demonstrovalo proti chudobě a válkám několik tisíc lidí. Policie čtyři demonstranty zadržela. Nepokoje se očekávají i dnes.
Bezpečnost vrcholných účastníků akce bude hlídat 20 tisíc policistů.
Skupinu G8 tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Rusko a USA. Původně nebylo ve skupině Rusko.