Biatlonisté medaili nevyjeli. Björndalen má šesté zlato

26. 2. 2010 22:46
Česká štafeta po půlce blízko medaile, nakonec sedmá
Biatlonista Jay z Francie
Biatlonista Jay z Francie | Foto: Reuters

Whistler - Nejlepší výkon na olympiádě podali čeští biatlonisté ve složení Jaroslav Soukup, Zdeněk Vítek, Roman Dostál a Michal Šlesingr v závodu štafet 4 x 7,5 kilometrů, když vybojovali sedmé místo.

Zlato získali Norové, za něž si do cíle dojel Ole Einar Björndalen již pro své šesté olympijské zlato.

Ve strhujícím finiši vybojovali stříbro rakouští biatlonisté, bronzové medaile berou Rusové. Nečekaně vybouchli Němci, jejichž naděje pohřbil už na druhém úseku mizernou střelbou Andreas Birnbacher.

Za české kvarteto vyjel na trať jako první Jaroslav Soukup, který jednou chyboval pouze při střelbě ve stoje a držel se ve vedoucí skupině, předával jako sedmý.

Druhý v pořadí Zdeněk Vítek udržel nasazené tempo, a tak příliš nevadilo, že musel dobíjet na první i druhé střelnici. K té přivezl peloton Němec Andreas Birnbacher, avšak díky hned pěti chybám musel absolvovat dvě trestná kola, čímž zmařil veškeré německé naděje.

Do mírného vedení se tak dostali zásluhou Tarjei Boea Norové. Na něj ztrácel Vítek při předávce Romanu Dostálovi pouze osm sekund, bronzová medaile byla vzdálena jen něco přes vteřinu.

Dostál nezachytil nástup soupeřů

Na začátku druhé poloviny se biatlonový sled začal trochu trhat. Uniklo norsko-rakouské duo Svendsen - Landertinger, Dostál se držel Švéda Nilssona. Na celkově páté střelbě český závodník dvakrát chyboval a mezi uprchlíky se přidali i Rusové.

Také další střelnice nebyla pro Dostála příliš šťastná a tři chyby znamenaly ztrátu kontaktu s adepty na podium. Přesto vysílal Michala Šlesingra do posledního okruhu na výborném pátém místě. Ovšem se ztrátou již 1:22 minuty

V té chvíli už bylo jasné, že o zlatě se bude rozhodovat mezi Norem Björndalenem a Rakušanem Summanem. Legendární Nor sice minul dvakrát, avšak Rakušan hned čtyřikrát. O vítězi tak téměř nebylo pochyb.

Summana po objetí trestného kola dohnal Rus Usťugov, a tak boj o další medaile znovu nabral na dramatičnosti. Obrovskou bitvu v cílové rovince vyhrál o kousíček přece jen Summan z Rakouska.

Šlesingr sice na první položce neminul ani jednou, ve stoje se však zmýlil dvakrát, čehož využil mj. Němec Greis.

Biatlon: Muži - štafeta 4x7,5 km:
1. Norsko (Hanevold, Boe, Svendsen, Björndalen) 1:21:38,1 (0 tr. okruhů+7 dobíjení), 2. Rakousko (Eder, Mesotitsch, Landertinger, Sumann) -38,6 (1+8), 3. Rusko (Čerezov, Šipulin, Čudov, Usťugov) -38,8 (0+4), 4. Švédsko -1:23,9 (1+10), 5. Německo -1:37,9 (2+7), 6. Francie -1:38,1 (1+9), 7. Česko (Soukup, Vítek, Dostál, Šlesingr) -2:17,1 (0+9), 8. Ukrajina -2:47,0 (0+4), 9. Švýcarsko -2:58,7 (0+9), 10. Kanada -3:12,6 (0+7).