Johannes Bö po nezdarech ovládl stíhačku, Voborníková si polepšila na 11. místo

9. 12. 2023 13:29
Král minulé biatlonové zimy Johannes Thingnes Bö poprvé v této sezoně Světového poháru vyhrál. Ovládl stíhací závod v rakouském Hochfilzenu, v němž se posunul do čela z jedenáctého místa po sprintu. Nejlepším Čechem byl stejně jako ve sprintu Michal Krčmář, jenž si navzdory čtyřem trestným kolům polepšil o tři příčky na dvacátou pozici.
Johannes T. Bö
Johannes T. Bö | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Voborníková se postarala o druhý nejlepší český výsledek v aktuální sezoně SP po desátém místě Jislové v pátečním sprintu. Ta dnes nechybovala vleže, ale pak dvakrát minula vestoje a klesla na šestnáctou příčku.

Charvátová se navzdory třem trestným kolům posunula o deset míst na 19. příčku. Nejhorší z českého kvarteta zůstala Markéta Davidová, která na každé položce jednu chybovala. Posunula se ale na bodovanou 35. pozici.

Na poslední položce rozhodla o vítězství druhá žena sprintu Öbergová, která nakonec nechala o 11,2 sekundy za sebou Švýcarku Lenu Häckiovou-Grossovou a poprvé v sezoně vyhrála. Z prvního vítězství v aktuálním ročníku SP se radoval i král minulé biatlonové zimy Johannes Thingnes Bö, jenž si polepšil z jedenácté příčky po sprintu.

Bö nechal zapomenout na poslední nezdary, neboť v individuálních závodech vystoupil na stupně vítězů jen po vytrvalostním v Östersundu, kde byl třetí. Pak se třikrát za sebou neprosadil ani do nejlepší desítky. Dnes ale jen jednou minul na střelnici a měl těsně druhý nejrychlejší běžecký čas, což ho vyneslo do čela.

Vedení se ujal po úvodní položce vestoje a nakonec nechal o 22,6 sekundy za sebou Johannese Daleho-Skjevdala. Třetí skončil vítěz sprintu Tarjei Bö.

Čeští reprezentanti se neprosadili. Krčmář jen poslední položku vyčistil, předtím nasbíral čtyři chyby. Ztratil bezmála tři minuty a uzavřel druhou desítku. "Šel jsem do toho (na střelnici) hop, nebo trop. Na druhé ležce už to bylo moc, tam jsem cítil, že jsem to přehnal s tím riskem. Nebýt dvojky vleže, tak to byl velice slušný závod," řekl České televizi.

Čtyřikrát minul také Jonáš Mareček, který se posunul o osm míst na bodovanou 34. příčku. Sedm chyb připravilo o šanci na úspěch Adama Václavíka, propadl se o deset příček na 43. místo. Jakub Štvrtecký skončil s pěti chybami třiapadesátý.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko) - stíhací závody:

Muži (12,5 km): 1. J.T. Bö 33:05,1 (1 trest. okruh), 2. Dale-Skjevdal -22,6 (3), 3. T. Bö -28,4 (2), 4. Laegreid (všichni Nor.) -39,2 (2), 5. Samuelsson (Švéd.) -48,5 (3), 6. Jacquelin (Fr.) -52,8 (2), … 20. Krčmář -2:50,2 (4), 34. Mareček -4:20,2 (4), 43. Václavík -4:46,1 (7), 53. Štvrtecký (všichni ČR) -5:33,6 (5).

Průběžné pořadí (po 5 z 21 závodů): 1. T. Bö 290, 2. Samuelsson 281, 3. J.T. Bö 229, 4. Dale-Skjevdal 220, 5. Nawrath (Něm.) 203, 6. Laegreid 191, …25. Krčmář 86, 43. Mareček 20, 45. Václavík 15, 53. Karlík 5.

Ženy (10 km): 1. E. Öbergová (Švéd.) 29:44,6 (1), 2. Häckiová-Grossová (Švýc.) -11,2 (1), 3. Tandrevoldová (Nor.) -13,9 (1), 4. Vittozziová (It.) -32,0 (1), 5. Simonová (Fr.) -1:01,5 (1), 6. H. Öbergová (Švéd.) -1:14,6 (0), …11. Voborníková -2:00,1 (0), 16. Jislová -2:56,6 (2), 19. Charvátová -3:16,5 (3), 35. Davidová (všechny ČR) -4:08,7 (4).

Průběžné pořadí (po 5 z 21 závodů): 1. Tandrevoldová 271, 2. Jeanmonnotová (Fr.) 251, 3. Vittozziová 249, 4. Knottenová (Nor.) 235, 5. E. Öbergová 228, 6. Voigtová (Něm.) 221, …23. Jislová 74, 27. Voborníková 66, 40. Charvátová 34, 41. Davidová 33.