Nejlepší výkon sezony, Davidové se ulevilo. Tomu bych nevěřila, podotkla

Aktualizováno 16. 12. 2023 15:49
Biatlonistka Markéta Davidová dojela devátá ve stíhacím závodě na Světovém poháru v Lenzerheide a poprvé v sezoně se umístila v první desítce.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Šestadvacetiletá reprezentantka z Janova nad Nisou musela ve švýcarském středisku jen na jedno trestné kolo a polepšila si oproti startu o devět pozic. V závodě mužů byl nejlepší Michal Krčmář na 26. místě. Zvítězili Nor Johannes Thingnes Bö a Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová.

Na střelecky bezchybný sprint nenavázala Tereza Voborníková, která si po čtyřech chybách pohoršila o 11 míst na konečnou 20. příčku. O tři pozice za ní skončila Jessica Jislová. Bodovali také 35. Jakub Štvrtecký a 36. Jonáš Mareček. Na prázdno vyšla jen Lucie Charvátová, která byla po osmi trestných kolech padesátá.

Devátá žena minulé sezony SP Davidová zahajovala závod jako osmnáctá se ztrátou minuty a 44 sekund na čelo. Na rozdíl od minulých závodů se ale prezentovala spolehlivou střelbou a stoupala pořadím. Z dvaceti terčů minula jen jeden při druhé položce vleže a do závěrečného kola vjela osmá v kontaktu se šestou Němkou Vanessou Voigtovou.

Česká biatlonistka se ale v závěru o jedno místo propadla a skončila devátá. Na vítěznou Braisazovou-Bouchetovou ztratila minutu a 36 sekund. Od první šestky ji dělilo přes osm sekund.

"Dneska jsem s tím fakt spokojená. Udělala jsem pár rozhodnutí, která se vyplatila. Jsem ráda, že jsem to byla schopná takhle vyhodnotit. S tímhle se dá závodit," řekla Davidová Radiožurnálu Sport. Odkládala například spuštění první rány. "Pak to šlo v pohodě. Možná to byly dnes trochu delší položky, ale byly to nuly a to se počítá," doplnila Davidová.

Zajistila si také účast v nedělním závodě s hromadným startem. "Více než výsledkem se mi ulevilo v tom, že jsme snad s (trenérem) Egilem (Gjellandem) trochu hnuli s tou střelbou. Věnovali jsme se tomu třeba dvakrát denně. To, že se to malinko hnulo, je pro mě důležité," uvedla.

"Jsem ráda, že jsem se do toho masáku dostala. Kdyby mi to řekl někdo v Hochfilzenu, tak bych mu asi nevěřila," podotkla Davidová.

O tři roky mladší Voborníková ztratila šanci na vylepšení devátého místa ze sprintu už při první střelbě vleže, kde minula dva terče. Další dvě chyby udělala i na závěrečné "stojce."

"Mrzí mě to. Těch chyb bylo strašně moc. Kdybych to věděla předtím, tak je pro mě výsledek do dvacítky bezva. Ale dnes jsem se cítila konečně hezky na trati a mrzí mě, že jsem to nepodpořila lepší střelbou," dodala Voborníková

Braisazová-Bouchetová vybojovala sedmé individuální vítězství a poprvé v kariéře dokázala obhájit triumf ze sprintu. Znovu se prezentovala rychlým během a díky němu dokázala napravit tři chyby na střelnici. Třetí Skoganová se probojovala na stupně vítězů v SP poprvé v kariéře.

Dvaatřicetiletý Krčmář si oproti startu pohoršil o jednu pozici. Doplatil na čtyři trestná kola, dvě chyby udělal už při úvodní ležce. "Je to furt dokola. Průměrně jedna jednička na položku. Zůstal jsem skoro na stejném místě. Jdeme dál, musím to zkoušet prolomit," uvedl pro Českou televizi.

Stupně vítězů obsadili Norové. Úřadující vítěz SP Johannes Bö vyhrál po Hochfilzenu druhou stíhačku po sobě, Endre Strömsheim ztratil téměř půl minuty. Třetí byl Sturla Holm Laegreid, jehož od lepšího umístění připravila chyba na posledním terči.

SP v biatlonu v Lenzerheide (Švýcarsko) - stíhací závody:

Ženy (10 km): 1. Braisazová-Bouchetová 27:31,0 (3), 2. Simonová (obě Fr.) -25,2 (2), 3. Skoganová (Nor.) -1:13,6 (2), 4. Preussová (Něm.) -1:16,0 (2), 5. E. Öbergová -1:27,3 (4), 6. Perssonová (obě Švéd.) -1:28,1 (2), …9. Davidová -1:36,3 (1), 20. Voborníková -2:39,6 (4), 23. Jislová -2:51,4 (1), 50. Charvátová (všechny ČR) -5:34,0 (8).

Průběžné pořadí (po 7 z 21 závodů): 1. Tandrevoldová (Nor.) 372, 2. Braisazová-Bouchetová 337, 3. Vittozziová (It.) 336, 4. E. Öbergová 318, 5. Preussová 286, 6. Knottenová (Nor.) 281, …19. Voborníková 119, 23. Jislová 96, 25. Davidová 88, 46. Charvátová 42.

Muži (12,5 km): 1. J. T. Bö 32:30,0 (3 trest. okruhy), 2. Strömsheim -24,7 (2), 3. Laegreid (všichni Nor.) -29,1 (1), 4. Ponsiluoma (Švéd.) -40,9 (3), 5. Dale-Skjevdal (Nor.) -50,5 (3), 6. Fillon Maillet (Fr.) -57,5 (3), … 26. Krčmář -2:36,0 (4), 35. Štvrtecký -3:13,0 (4), 36. Mareček (všichni ČR) -3:13,7 (2).

Průběžné pořadí (po 7 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 394, 2. T. Bö (Nor.) 351, 3. Laegreid 301, 4. Dale-Skjevdal 291, 5. Strömsheim 290, 6. Nawrath (Něm.) 286, …22. Krčmář 117, 44. Mareček 25, 51. Štvrtecký 17, 54. Václavík 15, 60. Karlík 5.