Krčmář má novou pažbu s českým lvem. Chci dokázat, že se umím zmáčknout, říká

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 11. 2018 19:08
Na olympiádě zazářil stříbrnou medailí, teď kvůli ní přijímá roli opory biatlonového týmu. Michal Krčmář si před sezonou nechal vyrobit novou pažbu s motivem českého lva a věří, že ve Světovém poháru prokáže stabilnější výkonnost.
Michal Krčmář
Michal Krčmář | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Změnil se vám jako biatlonistovi život od té doby, co jste si přivezl domů olympijskou medaili?

Osobní život vůbec vůbec a v týmu to máme nastavené, že úspěch jednotlivce táhne všechny z nás. Takhle to bylo, když měl Ondra (Moravec) dobré sezony, když tam byl Michal Šlesingr. Posune to celý tým. S klukama jsme teď tak našlapaní v tréninku v pár vteřinkách, že komukoli se může v sezoně zadařit.

Co pro vás tedy takhle s odstupem stříbro z Koreji znamená?

Medaile pro mě byla velkou motivací a důkazem, že práce, která se odvedla před tím, přinesla ovoce. Něco, co se projevilo i na závodech. Že to, že jsem na tom dobře, nebyl jen můj vnitřní pocit, ale promítlo se to i do výsledku. Vím, že i v tom sprintu se můžu postavit na bednu.

Nebude vás to teď naopak svazovat?

Možná si budu protiřečit, ale nejdřív mě to svazovalo. Že do každého závodu budu nastupovat s cejchem, že mám medaili z olympiády. Teď už tu roli přijímám. Beru to tak, že kvůli tomu budu přistupovat k závodu ještě zodpovědněji a koncentrovaněji. Už je to mé jméno s něčím spojené a nechci, aby to přišlo vniveč. Po sezoně se pak můžeme bavit, jestli se mi to povedlo, nebo nepovedlo.

Tentokrát bude vrcholem mistrovství světa v Östersundu, ale v prosinci bude i Světový pohár v Novém Městě, na co se budete soustředit?

Ani tak se na mistrovství světa jako na to, že bych chtěl být stabilnější ve svých výkonech po celou sezonu. I když třeba Nové Město je pro mě určitě jedním z vrcholů sezony. 

Dáváte si tedy nějaké výsledkové cíle?

V biatlonu je ošemetný se bavit o určitých pozicích. Kolikrát jsem si vyzkoušel, že jsem podal dobrý výkon a byl jsem pátý a pak jsem podal stejný výkon jindy a byl jsem patnáctý. Záměrně mluvím o stabilnosti výsledků. Hlavně jde o tu střelbu, abych procenta pozvedl nahoru.  O umístěních nechci úplně mluvit, samozřejmě když budu do desátého, patnáctého místa, budu to hodnotit pozitivně. Hlavně aby tam nebyly výkyvy s těmi šedesátým osmdesátými místy, kterých loni bylo dost. 

A čím se to dá zařídit?

S novou pažbou jsem se snažil přizpůsobit, abych měl ve stojce větší jistotu, větší stabilitu. Ale bude to hlavně o hlavě. Loni to byla specifická sezona. Nepovedl se mi začátek a pak jsem v tu chvíli závody přestal trochu řešit a viděl jsem před sebou hlavně olympiádu. Tréninky se povedly, příprava se povedla, tak nevidím důvod, proč by nemělo přijít období, kdy výsledky přijdou.

S vaší novou pažbou jste si hodně designově vyhrál, zdobí ji český lev, proč taková razantní změna?

Hlavní motiv,byl nový úchop, se kterým přišel Ondra Moravec někdy tři čtyři roky zpátky. Myslím si, že to je opravdu krok kupředu. Měl jsem vizi si s novou pažbou vyhrát. Chtěl si dát dopředu lvíčka jako to má Šipulin, ale Ondra Rybář mi poradil, že by se to mohlo promítnout do zadní části pažby, kde to bude víc vidět.

S kým jste na ní pracoval?

Nejdřív přišla práce Pepy Šenberka, který vyřezal lvíčka ze dřeva. Dal mu tvar a úchopy jsme doladili tak, abych byl spokojený. Pak to přestříkal Roman Vítek, který dělá například i hokejové helmy. Chtěl jsem tomu dát nádech Česka ale trochu jinak než tou červeno modro bílou kombinací.  

Proč zrovna český lev?

Chtěl jsem, aby bylo vidět, že jsem schopný se zmáčknout a vydat i nad hranici toho, co jsem schopný. To se, myslím povedlo. Navíc pro mě byla důležitá dominanta českého lva, to je pro mě znak, který beru vážně a je pro mě ctí, že ji můžu nosit. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy