Charvátová vylétla ve stíhačce o skvělých 26 míst. Bodovalo dalších pět Čechů

Aktualizováno 6. 1. 2024 16:10
Biatlonistka Lucie Charvátová se ve stíhačce biatlonistek v Oberhofu posunula o 26 pozic na 23. místo a zaznamenala svůj druhý nejlepší výsledek v sezoně. V mužském závodě se z českých reprezentantů nejvíce dařilo Michalu Krčmářovi, jenž si polepšil o třináct míst na 30. příčku.
Lucie Charvátová.
Lucie Charvátová. | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Poprvé v této sezoně Světového poháru vyhrála Francouzka Julia Simonová, z premiérového triumfu v elitním seriálu se radoval Nor Endre Strömsheim.

Zatímco v sobotním sprintu nebodovala žádná česká biatlonistka, tentokrát byly v první čtyřicítce všechny tři, které se do stíhačky kvalifikovaly. Charvátová musela na tři trestná kola, ale díky osmému běžeckému času vylétla ze 49. příčky po sprintu až na třiadvacátou pozici.

"Bylo to dobré. Mně to krásně jelo na trati. Ta střelba byla za mě v pořádku. Hlavně po té první (bezchybné) položce jsem tam skočila dopředu a už jsem se kolem té třicítky držela. A ke konci jsem ještě dokázala zrychlit, takže za mě to byl povedený závod," řekla České televizi.

Naopak na trati se nedařilo Jessice Jislové, jež se s jedinou chybou zlepšila o deset míst na 31. příčku. Markéta Davidová po nezdaru ve sprintu vyrazila na trať na chvostu pole a nakonec vybojovala 38. místo. Stejně jako Charvátová zapsala tři chyby, ale byla pomalejší.

Na pátou výhru za sebou dlouho útočila Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová, ale při závěrečné položce dvakrát minula a dostala se před ni krajanka Simonová. Obhájkyně triumfu v SP v posledním okruhu navýšila náskok na 18,9 sekundy a poprvé v této sezoně vyhrála. Třetí místo v závěru získala Norka Ingrid Landmark Tandrevoldová.

Krčmář po nevydařeném pátečním sprintu startoval ze 43. pozice, ale po čistých položkách vleže poskočil na 28. místo. Vestoje pokaždé jednou chyboval a posun vzhůru se zastavil. Nakonec uzavřel třetí desítku. "Škoda toho včerejška. Dneska to byl slušný závod. Myslím si, že za dva ve čtyřech položkách je ucházející závod," řekl České televizi.

V běhu se po letním tréninkovém výpadku pořád necítí optimálně, ale věří, že se to bude zlepšovat. Ve druhé polovině závodu už měl před sebou velkou mezeru. "Kdybych chtěl ještě výš, tak bych musel dát čtyři nuly," uznal Krčmář.

O dvě příčky za ním skončil Jakub Štvrtecký, jenž musel na čtyři trestná kola a posunul se o tři místa. Díky zlepšení o dvanáct pozic bodoval také 38. Jonáš Mareček, naopak 45. Vítězslav Hornig na body nedosáhl. Do závodu neodstartoval Tomáš Mikyska, kterého trenéři při jeho návratu po operaci kolena šetřili na nedělní štafetu.

O šanci na úspěch se rychle připravil vítěz sprintu Benedikt Doll. Domácí biatlonista na první položce třikrát minul a na druhé musel na další dvě trestná kola, takže se propadl až na 23. místo. Ani dvě nuly vestoje mu pak nestačily na lepší než dvanáctou pozici.

Stíhací závod se odehrával v norské režii. Po třech položkách se osamostatnil v čele Strömsheim. Na poslední střelbě sice dvakrát chyboval, ale jeho nejbližší pronásledovatel Johannes Thignes Bö musel dokonce na tři trestná kola a šestadvacetiletý Strömsheim vedení udržel. Druhý skončil s téměř osmnáctisekundovou ztrátou Sturla Holm Laegreid, třetí příčku obsadil Johannes Dale-Skjevdal.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo) - stíhací závod:

Muži (12,5 km): 1. Strömsheim 33:04,2 (2 tr. okruhy), 2. Laegreid -17,8 (2), 3. Dale-Skjevdal -36,4 (1), 4. T. Bö -45,5 (3), 5. J. T. Bö (všichni Nor.) -50,3 (4), 6. Claude (Fr.) -53,2 (1), …30. Krčmář -3:26,8 (2), 32. Štvrtecký -3:43,8 (4), 38. Mareček -4:10,6 (2), 45. Hornig (všichni ČR) -4:45,4 (2).

Průběžné pořadí (po 10 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 579, 2. T. Bö 497, 3. Strömsheim 467, 4. Dale-Skjevdal 454, 5. Laegreid 451, 6. Doll (Něm.) 405, …23. Krčmář 162, 47. Štvrtecký 32, 48. Mareček 28, 59. Václavík 15, 67. Karlík 5, 77. Mikyska (všichni ČR) 1.

Ženy (10 km): 1. Simonová 31:45,2 (2), 2. Braisazová-Bouchetová (obě Fr.) -18,9 (3), 3. Tandrevoldová (Nor.) -44,4 (2), 4. E. Öbergová (Švéd.) -53,8 (3), 5. Jeanmonnotová (Fr.) -55,3 (1), 6. Knottenová (Nor.) -1:00,0 (2), …23. Charvátová -3:18,6 (3), 31. Jislová -3:31,2 (1), 38. Davidová (všechny ČR) -4:07,8 (3).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 21 závodů): 1. Braisazová-Bouchetová 592, 2. Tandrevoldová 501, 3. E. Öbergová 473, 4. Vittozziová (It.) 456, 5. Simonová 438, 6. Preussová (Něm.) 433, …21. Voborníková (ČR) 142, 25. Davidová 117, 26. Jislová 116, 42. Charvátová 60.