Baník doma zabral, porazil Teplice. Zlín v nastavení vyrovnal, přesto nemá ani bod

31. 3. 2024 17:47
Fotbalisté Ostravy porazili ve 26. kole Fortuna:Ligy Teplice 4:1 a dočkali se první výhry před svými fanoušky po půl roce. Zlín vyrovnal v nastaveném čase v Mladé Boleslavi na 2:2, přesto nakonec nezískal ani bod, protože domácí ještě stihli vstřelit vítězný gól. Karviná doplatila v Hradci Králové na červenou kartu, v oslabení podlehla 1:2.
Brazilec Ewerton dal jeden z gólů ostravského Baníku při výhře 4:1 nad Teplicemi | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava po dlouhém čekání na domácí výhru zkusila soupeře překvapit neortodoxní sestavou i rozestavením a vyplatilo se jí to v podobě rychlého gólu.

Už v 6. minutě domácí prošli středem hřiště po pasu Frydrycha a patičce Klímy až do vápna, kde sice Tanko na chvíli o balon přišel, ale pak jej znovu získal a překonal brankáře Ludhu.

Baník byl na koni a ve 22. minutě zvýšil náskok. Rusnák prosvištěl po pravé straně až do vápna, tam si zasekl míč na střed a levačkou po zemi rozvlnil síť. Slovenský krajní hráč skóroval v české lize poprvé.

Ačkoliv jim okolnosti nenahrávaly, Teplice přesto zvedaly hlavu. Urbanec nejprve z velké dálky protáhl Letáčka a pak měl na malém vápně po rohu tutovku Jásir, ale domácí gólman mu pokus zblokoval.

Čtyři minuty před půli se neprosadil ani Křišťan. Hosté sice presinkem vybojovali míč před šestnáctkou, jenže teplický záložník ztroskotal na Letáčkovi. Vzápětí na druhé straně hlavičkoval po rohu zblízka Lischka a bezmocný Ludha jen sledoval, jak míč skončil těsně vedle.

Ostrava se otupila vzdor Severočechů brzy po změně stran. Ewerton se v 51. minutě uvolnil uvnitř pokutového území a pravačkou "vymetl" šibenici. Brazilský záložník skóroval už podeváté v ligovém ročníku a potvrdil roli nejlepšího týmového střelce.

Hosté sympaticky ani pak nerezignovali a snažili se o aktivitu. Trenér Frťala v trojím střídání poslal v závěru na trávník i osmnáctiletého Litevce Audinise a ten už po třech minutách ve své premiéře v české lize po rohu hlavičkou snížil.

Ostrava však drama nepřipustila a i ona udeřila po rohu. V 83. minutě ještě gól Frydrycha po zásahu videorozhodčího neplatil, ovšem v 88. minutě se důrazem prosadil střídající Adediran.

Drama v nastavení

Vzájemné říjnové utkání bylo nejgólovějším v samostatné ligové historii, Boleslav vyhrála ve Zlíně 9:5. Oba týmy tehdy vedli jiní trenéři. Jako první dnes zahrozili v 6. minutě hosté, když si Schánělec zpracoval dlouhý centr, jenže jeho ztečovaný pokus o lob skončil nad brankou.

Skóre otevřeli domácí v 11. minutě. Pulkrab na hranici šestnáctky vystřelil po zemi na vzdálenější tyč a překonal Dostála. Šestadvacetiletý útočník, který kvůli zranění vynechal minulá čtyři kola, vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně.

Za další čtyři minuty Středočeši náskok navýšili. Kušej si zpracoval Kostkův nákop, prodral se do pokutového území a přenechal míč zakončujícímu Ladrovi. Také on zaznamenal čtvrtou trefu v ročníku nejvyšší soutěže.

Po téměř půlhodině hry Holíkova střela z šestnáctky těsně minula domácí tyč. V 35. minutě si hosté málem dali kuriózní vlastní branku. Nombilova skákavá "malá domů" prošla Dostálovi mezi nohama a zlínský brankář míč na poslední chvíli zastavil.

V 39. minutě Zlínští snížili. Cedidlův centr Bužek prodloužil hlavou a Schánělec stejným způsobem vyzrál na gólmana Mikulce. Jednadvacetiletý hráč se dočkal premiérové branky v nejvyšší soutěži. Hosté mohli do konce úvodního dějství srovnat, jenže Cedidla po Slončíkově rohovém kopu hlavičkoval vedle.

Rovněž podzimní vzájemné utkání skončilo po prvním poločase 2:1 pro domácí, tentokrát se však po změně stran gólová přestřelka nestrhla. Diváci dlouho čekali na výraznější šanci, vše podstatné se odehrálo až v nastavení. Ihned s vypršením normální hrací doby Vukadinovič srovnal střelou z úhlu. Srbský hráč je s pěti góly nejlepším týmovým střelcem v ligové sezoně.

Zdálo se, že Zlín bude ve třetím kole po sobě remizovat 2:2, avšak domácí dělbu bodů odmítli. V páté minutě nastavení Fulnek nacentroval do vápna a Jawo pomocí lehké teče hostujícího stopera Cedidly zařídil Boleslavi triumf.

Karvinou potopilo vyloučení

"Votroci" se proti Karviné brzy chopili aktivity, Čmelíkovu skákavou střelu brankář Holec s námahou vyrazil. Nepříjemné pro domácí bylo, že bez cizího zavinění se zranil Čihák a musel po 20 minutách střídat. I bez dirigenta obrany se favorit brzy poté ujal vedení. Kodešův centr do šestnáctky hlavou přizvedl Bergqvist a neobsazený Harazim si přesnou trefou z voleje na zadní tyč připsal druhý gól v ligové sezoně.

Slezané však dokázali na inkasovanou branku zareagovat. S pohotovým zakončením Doležala si brankář Zadražil ještě poradil. Jenže Regáliho střílený centr pak hlavou přizvedl Klíma a ve 35. minutě poslal míč do vlastní sítě.

Regáli pak mohl skóre otočit, při jeho nájezdu se ovšem znovu předvedl Zadražil. V nastaveném čase prvního poločasu hosté přišli o Memiče. Za zákrok zezadu na Dancáka nejprve inkasoval jen žlutou kartu a lékaři mu ošetřovali krvavý šrám, který v pádu utržil od kopačky faulovaného soupeře. Rozhodčí Hocek byl nicméně povolán k videu a po rozboru u obrazovky Memiče rovnou vyloučil.

Pět minut po přestávce se oslabení hosté radovali, videorozhodčí ovšem potvrdil, že Čavošův přímý kop tečoval Svozil do sítě v ofsajdovém postavení a gól neplatil.

Vedení si vzali zpátky "Votroci". Po krátkém obléhání šestnáctky vypálil v 65. minutě Spáčil, jeho ránu tečoval nejprve Bergqvist a poté i Krčík a gólman Holec na dvojitou změnu směru už reagovat nestačil.

Karviná i v oslabení zkoušela aspoň vyrovnat, Boháčovu střelu gólman s námahou vyrazil. V nastaveném čase pak Ražnatovič v obrovské šanci trefil jen bránícího Klímu.

26. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - FK Teplice 4:1 (2:0)

Branky: 6. Tanko, 22. Rusnák, 51. Ewerton, 88. Adediran - 76. Audinis. Rozhodčí: Trska - Nádvorník, Mokrusch - Berka (video). ŽK: Rusnák - Švanda, Frťala (trenér). Diváci: 9440.

Ostrava: Letáček - Blažek, Frydrych, Lischka - Rusnák, Šín (89. Grygar), Boula, Buchta (80. Kpozo) - Ewerton - Klíma (80. Adediran), Tanko (70. Kubala). Trenér: Hapal.

Teplice: Ludha - Kričfaluši (73. Audinis), Chaloupek, Mičevič - Švanda, Jukl (46. Čerepkai), Křišťan, Urbanec (50. Bílek) - Trubač (73. Bednár) - Fila, Jásir (73. Vachoušek). Trenér: Frťala.

FK Mladá Boleslav - FC Zlín 3:2 (2:1)

Branky: 11. Pulkrab, 15. Ladra, 90.+5 vlastní Cedidla - 39. Schánělec, 90.+1 Vukadinovič. Rozhodčí: Zaoral - Kubr, Pochylý - Kocourek (video). ŽK: Šimek - Slončík. Diváci: 2381.

Ml. Boleslav: Mikulec - Kadlec, Král, Karafiát, Fulnek - Mareček (62. Solomon), Kubista - Kostka (75. Sakala), Ladra (85. Fila), Kušej (85. Šimek) - Pulkrab (61. Jawo). Trenér: Holoubek.

Zlín: Dostál - Holík (68. Načkebija), Cedidla, Černín, Bartošák (78. Vukadinovič) - Nombil (46. Kolář), Bužek - Reiter (30. Pidro), Slončík (78. Simerský), Fantiš - Schánělec. Trenér: Červenka.

FC Hradec Králové - MFK Karviná 2:1 (1:1)

Branky: 25. Harazim, 65. Spáčil - 35. vlastní Klíma. Rozhodčí: Hocek - Hurych, Šimáček - Szikszay (video). ŽK: Dancák, Čmelík, Koubek - Ražnatovič, Doležal, Raspopovič. ČK: 45.+4 Memič (Karviná). Diváci: 5508.

Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák (21. Čech), Spáčil - Čmelík (90.+1 Horák), Kodeš, Dancák (62. Koubek), Harazim - Kučera (62. Pudhorocký), Pilař (90.+1 Šašinka) - Vašulín. Trenér: Horejš.

Karviná: Holec - Krčík, Svozil, Bergqvist - Memič, Moses (66. Traoré), Boháč, Čavoš (76. Iván), Fleišman (76. Ražnatovič) - Regáli (46. Raspopovič), Doležal (66. Akinyemi). Trenér: Vlk.

1. Slavia 26 20 5 1 56:18 65
2. Sparta 25 20 3 2 57:20 63
3. Plzeň 26 17 3 6 62:32 54
4. Ostrava 26 12 4 10 38:29 40
5. Mladá Boleslav 26 11 6 9 45:41 39
6. Slovácko 26 11 6 9 35:32 39