Zemětřesení v NHL. Problémovému klubu hrozí okamžité stěhování, týká se i Čechů

jzp jzp
11. 4. 2024 15:35
V hokejové NHL se rýsuje první stěhování klubu od roku 2011. Jelikož arizonští Coyotes stále nepřišli s jasným plánem, jak vybřednout ze současného provizoria, začala liga aktivně pracovat na plánu B.
Arizona Coyotes
Arizona Coyotes | Foto: Reuters

Zdálo se, že jim projde takřka všechno.

Coyotes přišli do severoamerické soutěže v roce 1996 po stěhování z kanadského Winnipegu. NHL tím získala jeden z největších trhů ve Spojených státech.

Coyotes ale sportovně strádali a návštěvnost nikdy dlouhodobě neudrželi na slušné úrovni. Za celou dobu své existence přešli první kolo play off jen jednou. Jinak zpravidla končí po základní části.

Letos nepostoupí počtvrté v řadě a pojedenácté z posledních dvanácti ročníků.

K tomu Arizona vzbuzuje kontroverze skladbou týmu, kdy sbírá "mrtvé duše", zraněné hvězdy, které už s největší pravděpodobností nebudou hrát, aby vůbec překročila platovou podlahu v hodnotě 61,7 milionu dolarů. Na oko zaměstnává třeba Jakuba Voráčka.

Kvůli sporům s městem Glendale ohledně finančních nesrovnalostí navíc musela opustit stadion, kde dlouhé roky nastupovala, a druhou sezonou se tísní v univerzitní Mullett Areně s nedostačující kapacitou 4600 míst, za což schytává posměšky.

Původně mělo jít o dočasné řešení, než si klub najde nový domov, ale to se nedaří.

NHL proto podle zámořských médií rozjela plán B. Tím je prakticky okamžité přestěhování Coyotes do jiného města, konkrétně do Salt Lake City v Utahu, které v roce 2002 hostilo zimní olympijské hry, ale NHL nikdy.

Liga samotná ani Coyotes to blíže nekomentují, ale rozhodnutí by mohlo padnout už v dubnu.

Jasno ještě není. Majitel klubu Alex Meruelo se upíná k tomu, že na konci června vydraží pozemek pro stavbu nového stadionu. Ale i kdyby opravdu uspěl, konstrukce zabere roky, což nezní optimisticky.

Podle stanice ESPN je tak na stole návrh, že NHL odkoupí Coyotes za asi miliardu dolarů a následně je za částku, která by se mohla vyšplhat až na 1,3 miliardy, prodá Ryanu Smithovi. Zisk by si rozdělili majitelé ostatních klubů.

Smith v Salt Lake City vlastní basketbalové Jazz a netají se tím, že by ve městě rád měl také tým NHL.

Ten by v případě dotaženého stěhování sdílel s Jazz arénu, která pro hokejové zápasy nabízí 14tisícovou kapacitu a kdysi hostila nižší IHL. Ta do své zkázy v roce 2001 konkurovala farmářské AHL.

Před zimní olympiádou 2034, o níž Salt Lake City stojí, by však v utažském městě mohl vyrůst nový stadion s vyšší kapacitou.

Zákulisní bitva o Coyotes se dotýká i Čechů, nejvíc brankáře Karla Vejmelky, jenž má s klubem smlouvu i na příští sezonu. Útočník Jan Jeník se v létě může stát chráněným volným hráčem, další brankář Michael Hrabal zatím chytá na univerzitě a do hlavního týmu má daleko.

"Mám za to, že někteří hráči se vyptávali na to, jaká jsou v případě stěhování jejich práva," poznamenal insider Elliotte Friedman.

"Pokud jste ale s Arizonou podepsali smlouvu, nemůžete jen tak říct, že do Utahu nepůjdete. Váš kontrakt by byl součástí stěhování," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy