Vypjaté chvíle v Římě, Američance ruply nervy. Sprostě vyjela na rozhodčí i diváky

av av
9. 5. 2024 12:04
Pověstní římští fanoušci před rokem dohnali na pokraj šílenství i Andyho Murrayho, tentokrát v konfrontaci s nimi ztratila veškeré zábrany někdejší šampionka tenisového Australian Open Sofia Keninová.
Sofia Keninová
Sofia Keninová | Foto: Reuters

Grandslamové vítězce z roku 2020 se během středečního programu římské "tisícovky" vůbec nelíbilo, že rozhodčí kvůli lehce deštivému počasí nepřeruší její duel proti domácí naději Lucii Bronzettiové.

Keninová během prvního setu reklamovala stále klouzavější a nebezpečnější antuku a žádala přerušení zápasu. Supervizor ale podpořil sudí a potvrdil, že je bezpečné pokračovat ve hře.

Pětadvacetiletou Američanku to naprosto rozhodilo.

Když zjistila, že s rozhodnutím nic nenadělá, vztekle mrštila ručník na lavičku s výkřikem: "Vy lidi jste zatracení blbci, fakt že jo!"

Diváci na centrálním kurtu areálu Foro Italico začali na Keninovou bučet, což jim tenistka po vyhraném míčku oplatila. Vulgárním výkřikem je "poslala někam".

Jen kroutit hlavou mohla o pár chvil později, když se organizátoři přece jen rozhodli duel kvůli sílícímu dešti přerušit.

V posledních letech trápící se hráčka nakonec dokázala salvu negativních emocí přetavit ve výborný výkon plný energie a Italku vyřadila po setech 6:3, 6:2. V dalším kole zkusí překvapit tuniskou favoritku Uns Džábirovou.

Keninová je do jisté míry padlou tenisovou senzací. V roce 2020 šokovala triumfem na Australian Open, v té době se stala nejmladší americkou grandslamovou vítězkou od Sereny Williamsové v roce 2002.

Stanula na čvrtém místě světového žebříčku, rychlý vzestup ale v následujících letech neustála.

Trápila se výsledkově, zdravotně i psychicky a výraznou nekonzistencí ve všech třech zmíněných směrech trpí doposud. Když loni na podzim v boji o semifinále Poháru Billie Jean Kingové schytávala krutý debakl od Markéty Vondroušové, přímo na lavičce se ještě během zápasu rozplakala. Nestalo se jí to poprvé.

Sofia Keninová během duelu s Markétou Vondroušovou.
Sofia Keninová během duelu s Markétou Vondroušovou. | Foto: Reuters

Rodačce z Moskvy v žebříčku momentálně patří 58. místo.

Publikum v Římě nezná slitování, zvlášť, když na kurtech podporuje některou z domácích tenisových hvězd.

Před rokem místní fanoušci vypískali Andyho Murrayho. Brit tehdy prohrál třísetovou bitvu s Fabiem Fogninim i kvůli omylu rozhodčích.

Míč z Italovy rakety skončil těsně za základní čárou, pomezní sudí však rozhodl opačně. Murray si okamžitě vyžádal kontrolu z umpiru, k jeho velkému překvapení ale stejný verdikt po prohlédnutí stopy vyřkl i populární švédský arbitr Mohamed Lahyani.

"Andy, vidím to stejně, stopa se lehce dotýká čáry," vysvětloval.

Šokovaný držitel titulu Sir jen bezmocně halekal ve snaze opravit Lahyaniho chybný úsudek: "Kamaráde, přímo tady vidíš stopu míčku. Mohamede, podívej. Jak si můžeš myslet, že je tohle dobrý míč? Jak je to možné?" 

Všechno marné. Sudí už mířil zpět na svou vysokou židli, zatímco Murray s pohledem upřeným k antuce stále zpracovával, co se právě stalo. Pak se vydal ještě jednou protestovat.

"Ty víš, že tohle jsi pokazil, víš to," zopakoval bývalý první hráč světa.

Následný záběr jestřábího oka, které ale na turnaji nemohlo být využíváno, potvrdil, že míček skutečně dopadl do těsného autu. Čáry se vůbec nedotkl. Místo získaného fiftýnu si tak Murray ještě vyslechl pískot a bučení domácího publika.

Po zápase se k situaci ještě vrátil na svém Instagramu. 

"Stadion plný pískajících a bučících Italů, kteří si myslí, že se snažím Fabia podvést, protože Mo neuměl správně přečíst stopu. Díky, kamaráde," vzkázal Murray tehdy Lahyanimu.

 

Právě se děje

Další zprávy