Praha - Fotbalová Slavia léta snila o novém moderním stadionu v Edenu. A když ho teď má, naznačují její noví vlastníci, že by se z něj Slavia pro změnu mohla zase odstěhovat.
"V nejhorší variantě by bylo referendum mezi fanoušky o stavbě (stadionu) nového," zmínil v diskusi na svém twitterovém účtu Jaroslav Tvrdík, zástupce CEFC, čínského většinového vlastníka Slavie. Dodal však, že věří v dohodu.
V zákulisí už se dokonce začalo skloňovat slovo Letňany. Možná proto, že o projektu letňanského Národního stadionu nedávno prvně promluvil Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR (více zde).
Nutno ovšem podotknout, že Letňany jsou zatím vskutku jen čirou vizí. Je proto jasné, že celá tato diskuse spojená se Slavií probíhá nyní víceméně virtuálně, v rovině náznaků, či výhrůžek. Nicméně i tak prozrazuje, že mezi vlastníky klubu a stadionu panuje nyní silný nesoulad.
Tvrdík: Zkusili zdražit 15krát
V čem je vlastně problém? V tom, že Slavia stadion, o kterém se bavíme, má, a přitom nemá. Podstata je taková, že ho nedrží jako vlastník. Tím je jiný subjekt, společnost Eden Arena, od kterého si Slavia stadion pouze pronajímá. A když teď právě o podmínkách nájemních smluv začali noví majitelé červenobílého klubu jednat s managementem a majitelem Eden Areny, záhy se zjistilo, že se představy obou stran diametrálně liší.
Skutečnost, že Slavii převezmou od Aleše Řebíčka čínská společnost CEFC (zhruba 60 procent akcií) a český podnikatel Jiří Šimáně (zhruba 40 procent), vešla ve známost 4. září. O několik dní později se deník Aktuálně.cz zeptal advokáta Václava Slavíčka, který vystupuje jako vlastník Eden Areny, na jeho první dojmy z nového "nájemníka".
Slavíček se tehdy velmi podivil, že se mu noví majitelé ještě neozvali. "Připadá mi to velmi nestandardní. A to vzhledem k tomu, že fotbalový klub SK Slavia a stadion jsou dva oddělené subjekty, které mají mezi sebou dlouhodobé existující problémy a nevyřešené právní vztahy, které je nutno narovnat," naznačil jasně, že z jejich strany rozhodně bude o čem jednat (více zde).
Od té doby už ovšem k prvním rozhovorům zjevně došlo. Tedy podle informací, jež na Twitteru v diskusích trousí Jaroslav Tvrdík. Jediný člen představenstva CEFC Investment (Europe) Company a.s., přes kterou čínský gigant akcie ve Slavii ovládá.
Tvrdík minulý týden na sociální síti naznačil, že jednání se zástupci Eden Areny zatím narážejí na vzájemné nepochopení. "Dohoda vždy vyžaduje dvě strany. Když někdo začne tím, že zkusí zdražit meziročně 15x...." povzdechl si.
A dodal: "Musíme být optimisti a věřit v rozum. V nejhorší variantě by bylo referendum mezi fanoušky o stavbě (stadionu) nového. Ale věřím v dohodu."
Lepší podmínky chtěli už po Řebíčkovi
Tyto poznámky publikoval Tvrdík na Twitteru 30. září. Deník Aktuálně.cz následně požádal jak Slavii, tak Eden Arenu o oficiální stanoviska k probíhajícím rozhovorům. Obě strany však nyní jakékoli vyjádření poskytnout odmítly.
"Odkážu vás na tiskovou konferenci, která proběhne v tomto týdnu, tam budou zveřejněny nové informace k různým záležitostem," řekl mluvčí Slavie Jiří Vrba. A Jakub Dlouhý, mediální zástupce Eden Areny, zase slíbil, že své stanovisko tato společnost poskytne, ale nikoli v tomto stadiu jednání.
Nezodpovězena tak zatím zůstává otázka, zda se noví vlastníci klubu pokusili stadion rovnou koupit. Z Tvrdíkovy poznámky o meziročním patnáctinásobném zdražení vyplývá, že řeč se každopádně vede o nájemních podmínkách. Ty byly smluveny v letech 2008.
Současní vlastníci Edenu ovšem dlouhodobě poukazují na to, že z pohledu pronajímatele, tedy držitele stadionu, jsou nastaveny nevýhodně a neodpovídají dnešním podmínkám. Slavíček dokonce před časem označil příslušné smlouvy za neplatné. Věcí se měl zabývat soud, ale nakonec daly obě strany přednost mimosoudnímu projednávání svých sporů.
"Po dobu tří let usilujeme v Edenu o restrukturalizaci a konsolidaci stadionu. Opakovaně jsme panu Řebíčkovi (předchozímu majiteli Slavie) nabízeli různá řešení. Mnohokrát slíbil, že udělá potřebné kroky k tomu, aby se vztahy mezi klubem a stadionem narovnaly, bohužel žádný z těch to slibů nikdy nesplnil," vyjádřil se k problému Václav Slavíček začátkem září.
Advokát Slavíček vystupuje jako majitel společnosti Eden Arena, která stadion vlastní. Spekuluje se o tom, že reálným většinovým vlastníkem je ve skutečnosti bývalý manažer PPF Karel Pražák.
Pomsta zhrzeného nápadníka?
Několik zdrojů se shoduje, že právě skupina podnikatelů kolem Pražáka měla taktéž zájem fotbalový klub Slavia od Řebíčka získat. Jenže čínská nabídka tu jejich přebila. Což by byl ostatně další dobrý důvod k tomu, aby mezi vlastníky klubu a stadionu panovalo silné napětí.
O vyostřených vztazích svědčí i skutečnost, že se společnost Eden Arena se svou pohledávkou za Slavií přihlásila i do insolvenčního řízení, jež Slavii začalo ztrpčovat život ještě v éře Aleše Řebíčka.
Vlastník stadionu však svou pohledávku přihlásil už v době, kdy bylo jasné, že klub převzali CEFC s Jiřím Šimáněm. Šlo tedy o zřejmý signál, že to mezi oběma subjekty i po vstupu nových majitelů do Slavie skřípe. Mimochodem, Slavia část pohledávky, již Eden Arena uplatnila, uznala a zaplatila, část ve výši 2 932 309 korun rozporuje. (více zde).
Nová aréna v Edenu byla otevřena 7. května 2008. Její stavba byla financována mj. prodejem dluhopisů, které vydal tehdejší vlastník stadionu, společnost E Side. Jistina těchto dluhopisů, převyšující čtvrt miliardy korun, bude splatná v roce 2024. (více zde) Tato zátěž je hlavní komplikací, která všem dosavadním pokusům o vlastnické propojení stadionu a klubu bránila.