Sudí poškodili Slováky. Francii odpustili inkasovaný gól

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 5. 2012 20:11
Bělorusko v duelu s Francií vstřelilo regulérní branku, sudí ani videorozhodčí ji ale neviděli.
Neuznaný gól Běloruska v zápase s Francií (kotouč je pod Huetem v brance)
Neuznaný gól Běloruska v zápase s Francií (kotouč je pod Huetem v brance) | Foto: www.youtube.com

Helsinky / Praha – Každý světový šampionát má moment, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. Loni byl tématem číslo jedna „Zlobr“ Arťuchin, rok předtím senzační česká zlatá jízda, v roce 1997 například „hromadná“ bitka mezi Čechy s Kanadou.

Letošní mistrovství světa má své memento z duelu skupiny A mezi Běloruskem a Francií. Ve 12. minutě souboje, který enormně zajímá i Slováky, vjel za stavu 1:0 pro východoevropské hokejisty do útočného pásma Kolcov.

Objede jednoho francouzského obránce a na hranici kruhů centruje na brankoviště, kde sjíždí Meleško. Od jeho hokejky míří kotouč do betonů zkušeného francouzského gólmana Christobala Hueta. Jenže díky shodě okolností mizí pod nimi, Huet správně reaguje, lehá si a vykopavá betony na brankovou čáru.

Byl to gól? Ano!

Zde se také objevuje znovu kotouč, hra pokračuje. Jenže něco je špatně... Černá guma totiž zjevně zmizela pod francouzským brankářem. Dostala se až do branky? Opakované záběry dokazují, že ano!

Jenže hlavní sudí – Čech Fraňo a Fin Levonen ze svých pozic kotouč skrytý pod Huetem vidět nemohli. „Půjde to na jejich hlavy, ale jsou v tom nevinně. Oni viděli kotouč až na čáře, nemohli tušit, kam zmizel a sudí jsou nabádáni, aby videorozhodčího využívali, jen když si nejsou skutečně jistí,“ pronesl komentátor České televize a bývalý sudí Michal Dusík.

A Fraňovi s Levonenem skutečně není příliš dobře po těle. Situace je totiž dalším přerušením zahraná, ani Bělorusové příliš neprotestují. Vše se ale mění v okamžiku, kdy se celá situace objeví o dvě minuty později na kostce nad ledem!

Hosták: Chybovali sudí i videorozhodčí

Běloruská střídačka si volá Fraňa, ten ale už nemůže s celou situací nic dělat. „Chyba videorozhodčího. Ten by měl podobné situace zkoumat a případně upozornit rozhodčí na ledě,“ připojuje svůj postřeh spolukomentátor Milan Antoš.

„Je jasně vidět, že je to branka, rozhodčí měli volat video nebo člověk od něj dát vědět jim,“ má jasno i expert ve studiu ČT Martin Hosták. Situace navíc může ovlivnit celý průběh turnaje.

Bělorusové totiž svůj náskok neudrželi, Francouzi ve 38. minutě nejprve vyrovnali, v 59. poté otočili na 2:1 a dál tak mohou žít svůj čtvrtfinálový sen. O ten utkají v přímém souboji v úterý s výběrem Slovenska.

A díky Aktuálně.cz můžete být u toho, zápas vám 15. 5. od 15:15 hodin nabídneme v on-line reportáži.