Slováci bojují o čtvrtfinále, Bělorusy smetli 5:1

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 5. 2012 13:53
Hokejisté Slovenska vyhráli v pátém duelu na světovém šampionátu nad Běloruskem 5:1 a stále jsou ve hře o postup do čtvrtfinále.
Kopecký, Sekera a Radivojevič slaví gól v utkání Slovensko - Bělorusko.
Kopecký, Sekera a Radivojevič slaví gól v utkání Slovensko - Bělorusko. | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Slovenska dál sní svůj čtvrtfinálový sen. V pátém duelu na šampionátu ve Finsku a Švédsku smetli 5:1 Bělorusko a na kontě již mají devět bodů.

O jejich dnešní výhře rozhodla především povedená druhá třetina, ve které během tří minut a 40 vteřin čtyřmi góly odskočili z 1:0 na 5:0.

Slováci měli již výborný start do zápasu, v sedmé minutě se poprvé prosadili zásluhou aktivního Andereje Sekery. Slovenský bek pak měl prsty i ve druhém gólu.

To se coby obránce objevil na vrcholu celé pětky při napadání běloruské rozehrávky, koutouč postrčil Radivojevičovi a ten vymetl Kovalovy všechny pavouky z levého horního růžku.

Začala tím čtyřminutová kanonáda Vůjtkova výběru, během níž se trefili ještě Miklík, Kopecky a poprvé na turnaji i Mikúš, který svou slabou beckhandovou střelou ukázal na nepohodu Kovala.

Bitva o všechno se Švýcary

Jenže finský kouč Bělorusů Heikkilä neměl jak zareagovat. Hvězdy týmu - bratři Kosticynové s Grabovskim - na sebe na střídačce začaly štěkat, náhradní gólman Milchakov rezolutním gestem hlavou dal jasně najevo, že se mu do branky nechce.

Také se ptáte, kde byl Andrej Mezin, dvojka týmu a legenda běloruského hokeje? Doma! Běloruský hrdina olympiády ze Salt Lake City se po dvojím střídání v předešlých duelech urazil a ráno odcestoval z Finska.

Ve 34. minutě sice Kaljužnyj snížil na 1:5, pro Bělorusy to však byla jen labutí píseň zapásu. Třetí třetina se již jen dohrávala, Slováci v ní šetřili síly na nedělní klíčový souboj o postup do čtvrtfinále, ve kterém se utkají od 19:15 hodin se Švýcarskem.

Mistrovství světa v ledním hokeji: Skupina A (Helsinky):

Slovensko - Bělorusko 5:1 (1:0, 4:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Sekera (Baranka, Handzuš), 24. Radivojevič (Sekera), 25. Miklík (Mikúš, Tatar), 26. Kopecký (Radivojevič), 27. Mikúš (Tatar, Miklík) - 34. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Levonen - Puolakka (oba Fin.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:4, navíc Surový (SR) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 9032.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Bělorusko: Koval - Korobov, Denisov, Kosťučenok, Goroško, Černook, Stasenko, Graborenko - Ugarov, Grabovskij, Stěpanov - S. Kosticyn, Kaljužnyj, A. Kosticyn - Kolcov, Kovyršin, Stas - Kulakov, Kitarov, Meleško - Michaljov. Trenér: Karri Heikkilä.

1. Kanada 5 4 0 1 0 22:14 13
2. Finsko 5 4 0 0 1 17:8 12
3. USA 5 2 2 0 1 22:15 10
4. Slovensko 5 3 0 0 2 15:9 9
5. Švýcarsko 4 2 0 0 2 12:11 6
6. Bělorusko 5 1 0 0 4 9:16 3