Praha - Vstup nových silných vlastníků do fotbalové Slavie už se začíná projevovat. Hrozba, že soud pošle do klubu insolvenčního správce, byla totiž dnes velmi razantně odražena. Důvod je jednoduchý: V klubu už se objevily potřebné peníze. A následně i na účtech mnoha věřitelů.
"Pohledávky, které byly po splatnosti, a které Slavia uznává, jsou k dnešnímu dni splaceny," řekla dnes u Obvodního soudu pro Prahu 10 advokátka Zuzana Mládková, která Slavii v jednací síni spolu s generálním ředitelem klubu Davidem Trundou zastupovala.
Trunda nechtěl sumu, kteoru v posledních dnech Slavia na úhradu svých dluhů uvolnila, specifikovat, každopádně musela červenobílá kasa v uplynulých dnech vyplatit jednotky, či spíše desítky milionů korun.
Platila totiž nejen některým účastníkům insolvenčního řízení, ale i dalším věřitelům, kteří se zatím se svou pohledávkou soudu nepřihlásili. V první řadě hráčům současného ligového týmu, kteří předtím museli na zpožděné výplaty čekat.
Je zjevné, že to vše umožnila změna ve vlastnické struktuře Slavie. Jak známo, v uplynulých dnech koupila od Aleše Řebíčka červenobílý klub čínská investiční společnost CEFC a český miliardář Jiří Šimáně. (více zde)
Kusý od Šimáněho nedostal nic
Slavia i nadále neuznává pohledávky uplatňované společností Online Services a Zbyňkem Kusým, bývalým ředitelem Slavie.Ty činí v součtu zhruba 20 milionů korun.
Jak ale advokátka Mládková zdůraznila, Slavia má nyní na svém účtě tak vysoký zůstatek finančních prostředků, že výrazně převyšuje sumu, kterou si Online Services a Zbyněk Kusý nárokují.
To znamená, že i kdyby byly tyto pohledávky nakonec uznány jako oprávněné, Slavia nyní jasně deklaruje, že by je i v takovém případě měla z čeho zaplatit. A to znamená, že se důvody, proč by Slavia měla čelit insolvenčnímu řízení, rozplývají jeden po druhém.
Soudkyně Michaela Wenzlová dala nyní Slavii lhůtu k tomu, aby všechna svá tvrzení o provedených platbách a o vysokém zůstatku na účtu zdokladovala. Další jednání soudu bylo nařízeno na začátek listopadu.
Dočkali se i Lička a Ivana
Insolvenční řízení kolem Slavie před třemi měsíci vyvolala společnost Online Services, registrovaná na tichomořském ostrově Samoa. Ta zakoupila část pohledávky Zbyňka Kusého, bývalého generálního ředitele Slavie.
Také on sám se s pohledávkou přidal. Jenže Slavia veškeré nároky, které Online Services i Kusý vyvozují z manažerské smlouvy, již s ním uzavřeli bratři Řebíčkové, neuznává.
S pohledávkou do insolvenčního řízení se přihlásila i společnost Gamma Enterprises, zde šlo o neuhrazené cateringové služby. Slavia dílčí položky z této pohledávky uznala, ale dneska u soudu konstatovala, že když peníze firmě poslala, vrátily se jí poštou zpátky, protože na sídle společnosti nenašla pošta adresáta. Což přítomnéh oprávního zástupce Gamma Enterprises překvapilo.
Slavia dále soud informovala, že už uhradila i pohledávky dalších věřitelů, již přihlásili pohledávku do insolvenčního řízení. A to mimo jiné městské části Praha 10, bývalým hráčům Slavie Milanu Ivanovi a Mariu Ličkovi či agentu Alexandre Losenickému.
Mezi ohlášenými věřiteli se krátce před soudem objevila i společnost Eden Arena, která provozuje stadion, na němž fotbalová Slavia hrává své zápasy. Požaduje sumu kolem 6 milionů korun. Podle ředitele Slavie Davida Trundy jde v této výši o požadavek neoprávněný. (Více o vztahu Slavie a vlastníka stadionu čtěte zde).