Paska: Dopadneme jako Maďarsko. Skauti už sem nejezdí

Michal Šenk
19. 6. 2015 6:01
Doby velkých přestupů z Čech už jsou dávno pryč, tvrdí hráčský agent Pavel Paska
Pavel Paska
Pavel Paska | Foto: Agentura ISM

Praha - Hráčský agent Pavel Paska je tím mužem v pozadí, který před téměř patnácti lety při přestupu Tomáše Rosického ze Sparty do Dortmundu pomohl k stále platnému a těžko výhledově překonatelnému přestupnímu rekordu českého fotbalisty do ciziny. Sparta za mladého Rosického inkasovala 504 milionů korun.

"Teď spolu s Tomášem slavíme dvacet let spolupráce,“ připomíná Paska v rozhovoru pro Aktuálně.cz probíhajícím v jedné z vil na pražské Ořechovce, sídle jeho agentury ISM.

V minulosti byl Paska u přestupů Karla Poborského, Patrika Bergera, Vladimíra Šmicera, Milana Baroše či Jana Kollera. Dnes se v jeho „stáji“ nachází například Václav Kadlec nebo možná budoucí hvězda českého fotbalu, šestnáctiletý plzeňský Martin Grajciar.

Lukrativních přestupů z Česka do ciziny jako ještě před deseti lety každopádně ubývá. Ve středu začalo v Česku mistrovství Evropy hráčů do 21 let. V kádru domácího výběru je řada mladých hráčů, kteří touží po kariérách, jaké před lety na stejném turnaji nastartovali dnes pomalu končící nebo už neaktivní hráči jako Marek Jankulovski, Tomáš Ujfaluši, Petr Čech nebo Zdeněk Grygera.

Co čekáte od šampionátu kategorie do 21 let v Česku?

Je to hlavně akce pro srovnání kvalit jednotlivých zemí na prahu přestupu hráčů národních juniorských týmů do reprezentačních A-týmů. Řadu z těch talentovaných mladých hráčů sice diváci neuvidí, jako třeba Němce Maria Götzeho, který by do této věkové kategorie sice spadal, ale je už plně vázán programem v Bayernu Mnichov. Ostatně u nás už máme taky mladé hráče, kteří jsou sice ve věku pro tuto kategorii ještě možném, ale už hrají za reprezentační áčko, jako Krejčí, Kadeřábek nebo Kadlec. Ti tedy teď hrát budou. Jinak to každopádně bude přehlídka toho nejlepšího, co evropský fotbal má a umí.

Co od akce čekáte z vašeho profesního, pracovního hlediska?

Ono moc toho čekat nejde. Hráči z Německa, Anglie, Itálie už jsou dávno v tomto věku ekonomicky a transferově zhodnoceni. Hrají za Schalke, Tottenham... Těžko se teď dají koupit. Vlastně už i hráči z Portugalska, co hrají za Porto, Benfiku a podobně, jsou zhodnoceni. Do jisté míry se může ukázat zajímavý hráč z týmů, jako je Srbsko, Dánsko nebo jsme my. Ale na druhou stranu, skauti evropských klubů mají tuto kategorii už dávno natolik zmapovanou, že je těžko někdo překvapí.

Česká liga upadá

Přesto máte pocit, že někteří hráči turnaj mohou brát jako šanci k tomu, se zviditelnit, prodat?

Samozřejmě to tak mohou vnímat a cítit, ale tento jeden turnaj nic převratného neukáže. Měřítkem je česká liga, to, jak tam hráč hraje, a hlavně evropské poháry. Tam, jak známo, máme poslední roky problémy se vůbec dostat. Samotná liga byla před dvaceti lety hodnocena vysoko, skoro na úrovni Německa, Francie, Holandska. To teď tak není. Zahraniční experti, skauti klubů, trenéři poukazují na to, že nám uniká kvalita v komplexnosti hry i v individuálních dovednostech. Což nejsou nějaké dojmy. Vlastně krásně je to vidět na počtech odchodů našich hráčů do zahraničí z posledních let.

Možná je zajímavé, že čeští fotbalisté zcela chybí ve Španělsku a nejsou ve větších počtech ani v Anglii nebo Itálii...

Španělsko nám nějak nejde. Když se podíváte naopak na hráče z bývalé Jugoslávie, ti tam pořád chodí. Jinak ale Španělsko v poslední době láká hlavně Jihoameričany. No a je to mimo jiné taky tím, že ceny, které by české kluby chtěly za reprezentanta, neodpovídají požadované kvalitě na hráče pro španělskou ligu. A jinde je to podobné.

Objevují se pro české fotbalisty nové zajímavé trhy? Když ne třeba z hráčského, tak finančního hlediska?

Chvíli to vypadalo na Indii. Nakonec to tam ale vypadá tak, že se v klubech té jejich ligy vždy nadprůměrně zaplatí jeden fotbalista, další si vydělají o něco víc, ale ne o moc než tady. Možná Čína, Kazachstán. Chvíli to vypadalo, že bude zajímavou destinací Maďarsko, zavedli ale kvóty pro cizince. Rusko se jevilo perspektivně, ale víme, jak to tam vypadá poslední dva roky. V Bulharsku, Rumunsku, Řecku, tam všude Češi jsou, ale výdělek tam není dramaticky lepší než v české lize.

Chybí láska k fotbalu i píle

Naopak, může být český fotbal zajímavý pro cizince?

Myslím, že začátek tomu všemu jsme udělali, aniž bychom o tom věděli. Jde o Akademie, které se etablují. Brzy zjistíme přirozenou cestou, že sem budou chodit mladí fotbalisté zvenku. Čeští skauti budou chodit na východ Evropy a budou hledat talenty s nadprůměrnou kvalitou s tím, že jim nabídneme lepší podmínky sportovního růstu, než mají doma. Ale chvíli to potrvá.

Pořád je častým, nejčastějším požadavkem hráčů na agenty úkol dostat je někam ven?

Samozřejmě. Oni vidí ty možné příjmy, rádi by to měli. Ale už většinou nevidí tu kvalitu a tu práci, co je k tomu potřeba. Nemají přístup zmíněných Jihoameričanů. Lásku k fotbalu, připravenost pro něj něco obětovat. Podívejte se na Nedvěda, Bergera, jak je fotbal bavil. Dnešní generace mi přijde, že má fotbal často jako nástroj k financování pohodového života. Není tam ta vášeň.

Vidíte to tak i u mladých hráčů, třeba kolem patnácti let věku?

Tam je ještě vidět radost, nadšení, nesvázanost. Chleba se ale láme v šestnácti sedmnácti letech, tam se to často zvrtne a někteří si třeba začnou myslet, že jsou nebo mohou být nějaké módní ikony, a začnou mít navíc mnoho vedlejších zájmů.

Má smysl do Čech jezdit?

Uvědomují si skauti tento letmý popis stavu českého fotbalu? A projevuje se to nějak v jejich vztahu vůči Česku?

Samozřejmě. Tak jako si říkají už dlouho, že do Rakouska nemá smysl jezdit, do Maďarska. Že tam se nic neobjeví. Podobně to začínají cítit i s Českem. Teď na šampionát jedenadvacítek přijedou, je to pro ně informativní akce. Ale jsme zase u toho stejného. Když si vzpomenete, který český fotbalista, kde a jak hrál dřív a dnes... Berger vyhrál německou ligu v Dortmundu, stejně tak Kuka, Kadlec v Kaiserslauternu, Látal vyhrál se Schalke pohár UEFA, Rosický, Koller a jejich úspěchy v Dortmundu, Baroš, Šmicer, ti vyhráli Ligu mistrů. Jankulovski v AC Milán. Dneska Čech s Rosickým se jakž takž v Anglii drží, ale... Darida, Freiburg, sestup. Jiráček a Drobný, Hamburk a baráž o ligu. Hloušek, Stuttgart, taky záchranářské práce. Ukažte mi někoho v Mnichově, Wolfsburgu, Realu, Manchesteru... Zkrátka v posledních letech nemáme sílu a úroveň. Když si někdo myslí opak, lže si do kapsy.

To ovšem musí znamenat i méně práce pro vás jako agenta...

Musíte umět zareagovat. Buď máte kontakty, pracujete se zahraničními hráči tak, že jim i v zahraničí hledáte angažmá. Další možnost je zintenzivnit práci s mladšími ročníky. Jde o lehký posun do skoro výchovné práce.

Pro agenty paušál místo provize

Práce, minimálně té spojené s přestupy, je objektivně méně, fotbalových agentů ale zdá se přibývá.

Těch velkých ne. Ale pravda, že to tak může vypadat. Já jsem v téhle branži dlouho. První obchody jsem dělal ještě na konci 80. let minulého století, dnes máme přes 120 hráčů. Dnes je nás takových 33, z toho 22 sdružených v národní oborové asociaci. Před dvaceti lety FIFA vymyslela dobrou věc.

Kdo chtěl dělat agenta, musel složit zkoušky, nebyly snadné. Muselo se složit 200 tisíc švýcarských franků jako garance pro případ, když se v byznysu něco nepodaří. To bylo nedávno zrušeno, FIFA všechnu agendu delegovala na národní svazy a ty si to pak korigují samy. Základní parametry práce jsou ale momentálně nastaveny tak, že agentem může být téměř hned kdokoliv.

Jak to tedy dnes vypadá v Česku? Myslím s bariérami pro vstup do odvětví.

Jsem prezidentem Asociace fotbalových agentů ČR. Podařilo se nám se svazem dohodnout, že agenti budou muset povinně dělat zkoušky, zaplatit 100 tisíc korun poplatek, nechat si svoji práci pojistit do výše dvou milionů korun. Všechny smlouvy registrovat a vést je v českém jazyce.

Mimochodem - bylo by možné fungovat jako agent jen na lokálním trhu?

Konkrétně naše příjmy jsou z 80 procent navázány na transfery do zahraničí, zbytek se realizuje doma. Jak jsme mluvili o tom uvadajícím přestupovém trhu, ten domácí bude stále důležitější a bude se na něm zřejmě odehrávat víc obchodů. S tím souvisí další velká změna celé branže.

Jaká?

Služby agentů, jejich poradenství atd. si budou platit sami hráči prostřednictvím klubu. Dosud bylo zvykem posílat agentovi provizi z uzavřeného kontraktu. Nově by mohlo jít o pravidelný paušál, s přestupem i bez. Takto se agentům platí už dlouho v zemích bývalé Jugoslávie, začíná to také v Německu, známe to dobře z hokeje. Pomalu zkoušíme nastavit systém tak, aby to formálně bylo možné. Kluby s tím souhlasí.

Příští velký přestup? Grajciar

Všichni si dobře pamatují obří přestup Tomáše Rosického do Arsenalu. To už je ale docela dávno. Jaký byl váš největší transfer poslední doby?

Stačí, když řeknu jméno Milan Baroš. Liverpool - Aston Villa – Lyon - Galatasaray. V jednom hráči máte hned čtyři velké transfery.

Jaký bude ten příští velký? Nabízí se Kadlec...

To ano, ale možná bychom měli jít níž do nižších věkových kategorií. Teď jsme měli Martina Grajciara z Viktorie Plzeň připraveného do Arsenalu, je mu 16 let, ale zranil se.

Jak se s takovým talentem pracuje?

O šikovných klucích se ví dlouho dopředu i bez nás agentů. Svět se totiž zbláznil. Česko sice zahraniční velkokluby tolik nesledují, občas ale zmonitorují, že tu někdo zajímavý je. Pak jdete na trénink dorostu Sparty na Strahov a potkáte třeba pracovníka Manchesteru United, jak si vypisuje poznámky...

Kromě turnaje do 21 let je teď poměrně živo kolem vašich nejhlavnějších klientů. Můžeme shrnout situaci? Co Tomáš Rosický?

Rosický v polovině července nastupuje v Arsenalu. Jsou rádi, že tam je. Wenger nás přemluvil, ať Tomáš bude hrát hodně, nebo málo, že chce, aby v klubu pokračoval. Rozhodli jsme se, že to ještě zkusíme. Sezona se rozjede a uvidí se, jak to s Tomášem bude dál. Dneska neumím říct, jestli by Tomáš chtěl změnu. Každopádně nabídky jsou. Ze Saúdské Arábie, čerstvá z Emirátů.

Co Milan Baroš?

Milan Baroš dostal nabídku z Boleslavi, perspektiva evropských pohárů, lokalita blízko toho, kde bydlí. Chce už zůstat tady. Mohl by jít do Číny, ale nechce... V neděli se vrátí z dovolené, příští týden si na to sedneme, pobavíme se a uděláme rozhodnutí.

A Kadlec?

Podobně jako Rosický nastoupí ve Frankfurtu. Také má nabídky jinam. Uvidíme.

 

Právě se děje

Další zprávy