Formule 1 • 14. závod z 22 • 15:00

Velká cena Itálie F1

Velká cena Itálie formule 1 startuje v neděli 3. 9. 2023 v 15:00 našeho času.

Předchozí závod v Zandvoortu vyhrál domácí pilot Max Verstappen v Red Bullu. Devátým triumfem za sebou vyrovnal rekord bývalého jezdce téže stáje Sebastiana Vettela z roku 2013.

V mezidobí mezi VC Nizozemska a Itálie ohlásil tým Mercedes, že si dvojici Lewis Hamilton, George Russell v týmu ponechá až do konce roku 2025.

Ferrari se díky Carlosu Sainzovi juniorovi se také letos  dočkalo pole position na domácí Grand Prix.

20. Lance Stroll Aston Martin/Mercedes

Trofej pro vítěze závodu se jmenuje Týfón a navrhla ji umělkyně Ruth Berahaová. Trýfón je postava z antických bájí, obrovská hrozivá nestvůra, potomek matky země Gaie.

Trofej pro vítěze VC Itálie formule 1 2023
Trofej pro vítěze VC Itálie formule 1 2023 | Foto: Pirelli

Podle expertů Pirelli nás dneska čeká závod s jednou zastávkou v boxech.

V Monze je dnes pěkný letní den, teploměr se vyšplhal na 29 stupňů Celsia.

Všech 20 jezdců odstartovalo do zaváděcího kola.

Pozor, Juki Cunoda odstavil svůj monopost na trati.

To znamená přerušený start a další zaváděcí kolo. Závod tak bude zkrácen o jedno kolo na 52.

Jezdci se vrátili na cílovou rovinku a už k nim sprintují mechanici.

Cunodův vůz, jemuž se zasekla rychlost, je konečně odvážen a snad brzy budeme závodit.

Nepojízdný vůz AlphaTauri Jukiho Cunody ve VC Itálie F1 2023
Nepojízdný vůz AlphaTauri Jukiho Cunody ve VC Itálie F1 2023 | Foto: Reuters

Čekáme na signál, že se bude moci startovat.

Další zaváděcí kolo nás čeká v 15:20.

Dneska to bude na pneumatiky velmi náročné, trať má 43 stupňů Celsia.

Zaváděcí kolo nyní absolvuje 19 vozů bez smolaře Cunody.

Závod bude nově trvat 51 kol.

1.

Velká cena Itálie byla odstartována!

1.

Sainz se udržel ve vedení před Verstappenem a Leclercem.

1.

Sainz se snaží rychle ujet Verstappenovi dříve, než bude pilot Red Bullu moci použít DRS.

2.

Albon na brzdy překonal Piastriho a je na šesté pozici.

3.

Co se týče pneumatik, tak všichni kromě Hamiltona, Bottase a Magnussena (ti mají tvrdou směs), odstartovali na středních gumách.

4.

Verstappen je jen šest desetin za Sainzem. Uvidíme, zda mu při současné rychlosti Scuderia na rovinkách, DRS pomůže.

5.

Podle Verstappen se Sianz už mírně klouže, takže mu odcházejí pneumatiky.

6.

Verstappen zkusil ostrý útok na Sainze, ale nakonec byl rád, že jeho samotného nepředjel Leclerc.

8.

Ani Pérezovi v první šikaně útok na soupeře nevyšel. Russell si tak uhlídal čtvrtou pozici.

10.

Verstappen je frustrovaný z toho, jakou rychlost dnes Ferrari má.

11.

I když se jezdci snaží, co se dá, tak v top 10 zatím nedošlo k žádné výměně pořadí.

12.

Gasly jako první jezdec dnes zajel do boxů, nasadil tvrdou směs. Cíl je jasný - dojet na ní do cíle.

12.

Alonso nás vyslyšel. Předjel Hülkenberga a posunul se na desáté místo.

13.

Rozdíly v čele: 1. Sainz, 2. Verstappen -0,4, 3. Leclerc -1,8.

13.

Už se zdálo, že Pérez se dočkal a konečně předjel. Jenže oba vyjeli mimo trať a Mexičan vrátil svoji pozici zpět jezdci Mercedesu.

15.

Verstappen ve výjezd z první šikany přesprintoval Sainze a ujal se vedení.

16.

O kolo později se téměř na stejném místě dostal Pérez před Russella na čtvrtou pozici.

18.

"Pneumatiky jsou téměř hotové," hlásí Sainz do vysílačky týmu Ferrari. Zdá se , že těch 14 kol úporné obrany si vybralo svoji daň.

20.

Sainz zajel do boxů pro tvrdou směs. Španěl se vrátil na trať na deváté pozici za Bottasem.

20.

Nové gumy má i Russell.

21.

Verstappen i Leclerc zároveň měnili gumy, pilot Red Bullu se udržel před svým soupeřem.

21.

Návrat Leclerca na trať skončil málem kolizí se Sainzem.

22.

Pérez nasadil novou tvrdou směs, zařadil se těsně za obě Ferrari a před Russella.

23.

Lídr Norris zajel k mechaniků. Teď momentálně vede Piastri před Hamiltonem. Brit má ale tvrdou směs, takže na trati zůstane o něco déle.

24.

Piastri má tvrdou směs, Australan v McLarenu se zařadil na 11. pozici za Norrisem.

25.

Russell dostal pětivteřinový trest za zkrácení tratě v první šikaně. Zřejmě se mu přičte ke konečnému času.

25.

Verstappen je už nalepený na zadní Hamiltonův spoiler.

25.

Netrvalo to dlouho a Verstappen se vrátil do vedení.

28.

Hamiltona postupně předjeli Sainz, Leclerc i Pérez, Brit okamžitě zamířil  mechanikům. Je teď na 10. pozici.

29.

Verstappen zajíždí jedno nejrychlejší kolo za druhým.

30.

Hamilton v první šikaně předjel devátého Alonsa.

30.

Pérez to zkusil na Leclerca, ale pilot Ferrari mu v první zatáčce zavřel dveře.

31.

Další Pérezův útok na Leclerca skončil kontaktem, Red Bull se jedním kolem ocitl mimo trať.

32.

Konečně to Pérezovi vyšlo, dostal se na třetí místo před Leclerca.

33.

Dnes jsme měli už pět jezdců v čele závodu: Sainz, Verstappen, Norris, Piastri a Hamilton.

35.

Verstappen vede o 7,8 sekundy před Sainzem. Pérez jede za Španělem ze ztrátou dvou sekund.

37.

Hamilton se bojí, že na střední směsi nezvládne dojet do cíle.

38.

Souboj Norrise s Albonem o 6. místo skončil v první šikaně kolizí a Brit se raději stáhl.

43.

Hamilton při brzdění do šikany najel do Piastriho, ten musel vyměnit přední spoiler a propadl se na 14. pozici. Hamilton se drží na osmé.

45.

Hamilton dostal 5sekundový trest za kolizi s Piastrim.

45.

Další (kolikátý už?) Pérezův útok na Saimnze skončil tím, že Mexičan vyjel mimo první šikanu.

45.

Hamilton předjel Norrise a je na sedmé pozici.

46.

Pérez konečně překonal Sainze a jede druhý.

47.

Bratrovražedný souboj obou Ferrari skončil tím, že se Sainz udržel před Leclercem.

47.

Hamilton předjel Albona a  je už šestý.

49.

Ti kola před koncem si Sainz a Leclerc nedarují ani centimetr trati.

51.

Verstappen vjel do posledního kola.

51.

Souboj vozů z Maranella skončil málem vzájemnou kolizí, ale Sainz si udržel pozici..

51.

Max Verstappen vyhrál Velkou cenu Itálie a ovládl už desátou Grand Prix po sobě.