Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
11. 5. 2012 17:30
Vitalij Kolesnik likviduje střelu Cama Atkinsona
Vitalij Kolesnik likviduje střelu Cama Atkinsona | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté USA měli sice v zápase skupiny A na mistrovství světa velké problémy s Kazachy, nakonec však tým, který jako jediný na šampionátu dosud nebodoval, porazili 3:2 v prodloužení.

Američané, kteří navázali na čtvrteční výhru nad Běloruskem (5:3), se v tabulce posunuli na druhé místo o skóre před Kanadu, kterou od 19:15 čeká duel o čelo tabulky proti domácímu Finsku.

A právě Kanaďané budou v sobotu příštím soupeřem Kazachů, Spojené státy čeká v neděli zápas s Finy.

Trápení s Kazachy

Američané se proti Kazachům dlouho prosadit. Až ve 35. minutě se po samostatné akci prosadil J. T. Brown, který se protáhl do třetiny po levém křídle a střelou do horního růžku branky nedal brankáři Vitaliji Kolesnikovi šanci zasáhnout.

Ve 39. minutě však Kazaši, kteří dlouhé minuty drželi krok i ve středu se Slovenskem, vyrovnali. Po parádní akci celého týmu přihrál Žajlajov v přesilové hře rovnoběžně s brankovou čárou na Konstantina Puškarjova, který se z pravého kruhu trefil do odkryté branky Richarda Bachmana.

Ve 45. minutě se však Američané vrátili do vedení, když Justin Faulk překvapil nové brankáře hokejistů Jaroslavle střelou přes obránce.

Životní sólo

Čtyři minuty před koncem třetí třetiny se však odhodlal k životnímu sólu Talgat Žajlajov, který se ve středním pásmu dostal za obránce a forhendovou kličkou překonal Bachmana.

Dvaadvacet sekund před koncem prodloužení se však podruhé v zápase trefil Justin Faulk, který po přihrávce Paciorettyho propálil z mezikruží Kolesnika.

Výsledek:

Skupina A (Helsinky):

USA - Kazachstán 3:2 v prodloužení (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Brown (Abdelkader), 45. Faulk (Goligoski), 65. Faulk (Pacioretty, Stastny) - 39. Puškarjov (Žajlajov, Upper), 56. Žajlajov (Puškarjov, Novopašin). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Lewis (Kan.) - Blümel (ČR), Schrader (Něm.). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 9856.

USA: Bachman - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Ryan, Stastny, Pacioretty - Okposo, Slater, Lasch - Atkinson, Abdelkader, Brown - Crabb, Thompson, Dwyer - Smith. Trenér: Scott Gordon.

Kazachstán: Kolesnik - Novopašin, Šemelin, Jakovenko, Troščinskij, Litviněnko, Savčenko, Fadějev, Korabejnikov - Puškarev, Upper, Žajlajov - Dudarev, Krasnoslobodcev, Rymarev - Bumagin, Poliščuk, Romanov - Voroncov, Spiridonov, Kolesnikov. Trenér: Andrej Šajanov.

1. Finsko 4 4 0 0 0 14:3 12
2. USA 5 2 2 0 1 22:15 10
3. Kanada 4 3 0 1 0 17:11 10
4. Slovensko 4 2 0 0 2 10:8 6
5. Švýcarsko 4 2 0 0 2 12:11 6
6. Bělorusko 4 1 0 0 3 8:11 3