Američané překvapení nepřipustili, Bělorusy porazili 5:3

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 5. 2012 17:41
Hokejisté USA porazili ve čtvrtém vystoupení na světovém šampionátu Bělorusko a poskočili na třetí místo skupiny A.
Radost Američanů po vstřeleném gólu v utkání USA - Bělorusko
Radost Američanů po vstřeleném gólu v utkání USA - Bělorusko | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté USA porazili ve čtvrtém vystoupení na světovém šampionátu Bělorusko 5:3 a poskočili na třetí místo skupiny A.

Dlouho to vypadalo v helskinské aréně na velké překvapení. Bělorusové kousali, zlobili, ještě ve 39. minutě to bylo 2:2. Jenže poté si zpoza Kovalovy branky vyjel Thompson a jeden z běloruských obránců si srazil kotouč do vlastní branky.

Bělorusové měli ještě jednou šanci srovnat s favoritem krok - jenže ve 47. minutě trefil Stěpanov pouze tyč Howardovy branky a Američané poté v rozmezí tří minut mez 53. a 56. odskočili na tříbrankový rozdíl a o vítězi duelu bylo rozhodnuto.

Nic na tom nezměnila ani hloupá vyloučení zámořských hráčů v posledních třech minutách hry, kdy nabídli soupeři možnost hráč díky power play 6:3. Jenže na netradiční přesilovku měli Bělorusové pouze 40 vteřin.

A přestože ji jednou dokázali využít, gól v čase 59:50 již bylo pouze kosmetickou úpravou stavu. Hokejisté USA tak poskočili s osmi body na třetí místo skupiny před šestibodové duo Slovensko-Švýcarsko.

Bělorusové zůstali šestí se třemi body a jelikož mají na kontě již čtyři odehrané duely, jejich šance na postup do čtvrtfinále jsou nyní jen v rovině teorie.

Mistrovství světa v ledním hokeji - Skupina A (Helsinky):

USA - Bělorusko 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 2. Abdelkader (Brown, Petry), 7. Atkinson (Abdelkader), 39. Thompson (Dwyer), 53. Ryan (Pacioretty, Fowler), 56. Stastny (Pacioretty, Johnson) - 17. Kaljužnyj (Korobov, Grabovskij), 23. Ugarov (Grabovskij, Kovyršin), 60. Kovyršin (Grabovskij, Kaljužnyj). Rozhodčí: Jablukow (Něm.), Lewis - Wilmot (oba Kan.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 6:3, navíc Johnson - Kitarov oba 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 7441.

USA: Howard - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Ryan, Stastny, Pacioretty - Okposo, Slater, Lasch - Atkinson, Abdelkader, Brown - Crabb, Thompson, Dwyer - Palmieri. Trenér: Scott Gordon.

Bělorusko: Mezin (10. Koval) - Denisov, Korobov, Goroško, Kosťučenok, Stasenko, Černook, Graborenko - Ugarov, Grabovskij, Kaljužnyj - Stěpanov, Kitarov, Kolcov - Meleško, Stas, Kolosov - Michaljov, Kovyršin, Kulakov. Trenér: Karri Heikkilä.

1. Kanada 4 3 0 1 0 17:11 10
2. Finsko 3 3 0 0 0 7:2 9
3. USA 4 2 1 0 1 19:13 8
4. Slovensko 4 2 0 0 2 10:8 6
5. Švýcarsko 4 2 0 0 2 12:11 6
6. Bělorusko 4 1 0 0 3 8:11 3