Praha - V návaznosti na výtržnosti fotbalových fanoušků na ligových zápasech zasedlo v úterý grémium fotbalových klubů, na němž se měli jejich zástupci dohodnout, co je třeba udělat, aby závěr letošního ročníku proběhl bez dalších komplikací.
"Kluby přijaly určitá bezpečnostní opatření na dohrání toho ligového ročníku. Do července pak obdrží návrh bezpečnostních opatření na příští ročník 2008/2009, kostru dostanou už 13. května při zasedání ligového shromáždění při finále poháru," sdělil novinářům místopředseda ČMFS Jaroslav Vacek.
Co se týče diskutovaného problému zákazu výjezdu hostujících fanoušků, zde zůstává podle Vacka vše při starém. Žádný zákaz ujednán nebyl.
Čtěte také:
Nechte policii na stadionech, vyzývá opozice Langera
Boj hooligans: 26 zatčených, statisícové škody
Jednotlivé kluby na zasedání obdržely materiály k vybudování kamerových systémů na stadionech. I ty by měly pomoci ke snadnější identifikaci a potrestání výtržníků.
"Rozhodující je ovšem najít společnou řeč se zákonodárci. My jsme dostali návod na vybudování kamerového systému. Máme fotky jedinců, kteří dělali na stadionu výtržnosti, ale nemáme je jak postihnout," řekl šéf Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.
Rozhodne jednání s poslanci?
Jednání se zákonodárci se tak zdá pro další vývoj klíčový. Na 17. dubna je svolána schůzka zástupců ČMFS (podle Jiřího Kubíčka to bude předseda a tři místopředsedové) s vedením poslanecké sněmovny, kterou inicioval její šéf Miloslav Vlček.
Manažer bezpečnosti fotbalového svazu Miroslav Platil objasnil, že každý klub je povinen předložit plán bezpečnosti každého zápasu včetně počtu pořadatelské služby oddělení profesionálního fotbalu.
Klub musí také zajistit poradu všech složek, které se podílejí na bezpečnosti, před zápasem. A to nejméně tři dny před utkáním, při vysoké rizikovosti pak sedm dní před zápasem.
Hostující kluby by měly těm domácím poskytovat i informace o pohybu jejich fanoušků na venkovní utkání. Pokud bude některé utkání vyhodnoceno všemi orgány jako vysoce rizikové, přistoupí oddělení profesionálního fotbalu k omezení kapacity stadionu, aby byl vytvořen maximální prostor pro bezpečí diváků.
Podle zástupců fotbalu by však pomocnou ruku měli podat zákonodárci.
"Je dobře, že se k tomu politici přihlásili. Fotbalu se aktivně týdně věnuje kolem milionů lidí, když sečteme hráče a diváky. Proto myslím, že je to velmi důležité," řekl místopředseda Vacek.
Základní problém v legislativě vidí i zástupci Slavie.
"Bez nové legislativy bude mít náš nový stadion velké problémy, to říkám naprosto otevřeně," sdělil na tiskové konferenci po zasedání grémia slávistický šéf Petr Doležal.
7. května má být otevřen nový stadion Slavie v Edenu, jenž je dle šéfa klubu koncipován jako stánek "jednadvacátého století". Divák má být po vzoru Anglie bez jakýchkoliv zábran být v přímém kontaktu s fotbalisty.
První řada sedaček bude přitom začínat jen pár metrů od autové čáry.