Sparta v poháru uspěla v Ďolíčku, Zlín šokoval Baník. Postupují i Liberec s Duklou

Aktualizováno 1. 11. 2023 20:05
Fotbalisté Sparty v osmifinále domácího poháru zvítězili 2:1 v pražském derby na stadionu Bohemians 1905. Finalista minulého ročníku MOL Cupu v Ďolíčku po přestávce otočil stav, rozhodující gól dal Michal Ševčík. Poslední tým ligové tabulky Zlín překvapivě vyhrál v Ostravě 1:0 a ani v druhém utkání pod trenérem Bronislavem Červenkou neinkasoval.
Radost fotbalistů Sparty.
Radost fotbalistů Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

Liberec stejným výsledkem vyřadil Mladou Boleslav po brance v úvodu nastavení. Dukla Praha v souboji dvou nejlepších týmů druhé ligy po obratu porazila Vyškov 3:1 a poprvé od sezony 2015/16 prošla v MOL Cupu do jarního čtvrtfinále. Stav mezi 62. a 74. minutou otočil hattrickem střídající Lukáš Buchvaldek.

Oba týmy v malém pražském derby nastoupily v porovnání s nedělními ligovými zápasy ve značně obměněných sestavách. Ve 22. minutě otevřeli před více než pěti tisíci diváky skóre Bohemians. Hrubý našel po centru z rohu Kadlece a dvacetiletý obránce hlavičkou k tyči zaznamenal první soutěžní gól za "Klokany".

Hosté srovnali v 52. minutě po pohotové střele Sejka z dorážky ve vápně. Rovněž český reprezentant do 21 let vstřelil první soutěžní gól v dresu svého týmu. V 69. minutě Letenští dokonali obrat. Stejně jako při první brance i tentokrát Sadílek dlouhým autem vhodil míč až do vápna a Ševčík nadvakrát dorazil míč do sítě.

Jednadvacetiletý záložník dal v poháru podruhé za sebou vítězný gól, ve 3. kole rozhodl o výhře 1:0 na půdě druholigové Líšně. "Neřekl bych, že jsem specialista (na pohár). Minutáž v poháru je větší, z toho plyne o jeden gól více než v lize," řekl Ševčík na tiskové konferenci.

V nastavení hosté málem udeřili po brejku, Olatunji však napálil jen tyč. Letenští i tak částečně odčinili víkendovou premiérovou prohru v ligové sezoně v Mladé Boleslavi. Bohemians po nedělní porážce 0:2 od Slavie ve nejvyšší soutěži neuspěli doma ani proti dalšímu z pražských "S" a nezopakují semifinálovou účast z minulého ročníku MOL Cupu. "Klokani" se se Spartou v sobotu potkají znovu, tentokrát v lize na Letné.

"Řekl bych, že z našeho pohledu to bylo dobré utkání a že jsme byli lepším týmem. Jsem pyšný, jak kluci bojovali. Není totiž vůbec snadné naskočit ve složení, ve kterém jste nikdy předtím nehráli," uvedl Brian Priske, dánský trenér úřadujícího ligového mistra z Letné.

"Začali jsme slušně, z rohu jsme dali na 1:0. Ve druhém poločase jsme dostali z autů dva góly, to by se nám stávat nemělo. Mohli jsme dát gól na 2:0 a bylo by to o něčem jiném," řekl asistent trenéra Bohemians Ivan Hašek.

Zlín po příchodu trenéra Červenky, který nahradil odvolaného Vrbu, ožil. "Ševci" v předminulém ligovém kole utrpěli historický debakl 5:9 od Mladé Boleslavi, o víkendu ale v nejvyšší soutěži v premiéře pod novým koučem uhráli remízu 0:0 v Olomouci a gól neinkasovali ani dnes v poháru. Zápas ve Vítkovicích rozhodl v 41. minutě střelou zpoza vápna k tyči bývalý hráč Baníku Reiter. Zlínští si zahrají čtvrtfinále MOL Cupu poprvé od sezony 2017/18. Ostravští nenapravili víkendovou ligovou porážku 0:1 s Jabloncem.

"V úvodu jsme dobře plnili pokyny, které jsme si řekli v kabině. Na konci jsme to uválčili. Za nás obrovská spokojenost," řekl Červenka, který v minulosti působil v Baníku jako hráč a asistent trenéra. "Zápas nemůžu hodnotit kladně, protože jsme nepostoupili. První poločas z naší strany velice slabý, druhý poločas lepší. Ale chyběla nám přesnost ve finální fázi, s tím se teď potýkáme už několikátý zápas," podotkl ostravský kouč Pavel Hapal.

Mladoboleslavští po nedělní výhře 3:1 nad Spartou poskočili už na třetí místo tabulky nejvyšší soutěže, v Liberci se ale střelecky neprosadili. Domácí byli s výjimkou úvodu mírně aktivnější, gól si ale nechali až do první minuty nastavení. Střídající Horský si zpracoval dlouhý pas za obranu a ranou pod břevno překonal Mikulce. Dvacetiletý útočník dal v závěru vítěznou branku už v předchozím pohárovém duelu na Kladně.

Slovan si zahraje čtvrtfinále MOL Cupu podruhé za sebou. "Soupeř nebyl lehký, viděli jsme ho před třemi dny proti Spartě. Bylo to opatrné utkání, moc šancí nebylo, přesto jsme jich měli asi o trochu více. Směřovalo to k prodloužení, jsem rád, že jsme to zvládli do 90 minut a postoupili," řekl liberecký trenér Luboš Kozel. "V nastavení jsme bohužel po naší nekoncentrovanosti dostali gól, který nás připravil o postup," litoval mladoboleslavský kouč Marek Kulič.

Vyškov v létě na začátku druholigové sezony zvítězil na stadionu Dukly 4:2 a lépe začal na Julisce i tentokrát. V 38. minutě se do centru položil Němeček a povedeným volejem otevřel skóre. Trenérovi Dukly Petru Radovi po změně stran vyšlo střídání.

Buchvaldek naskočil v 61. minutě a hned za pár desítek sekund hlavičkou dotlačil míč za čáru. V 71. minutě sedmadvacetiletý ofenzivní hráč z přímého kopu rovněž s pomocí tyče otočil stav a za další tři minuty suverénně proměnil penaltu. V dosavadním průběhu sezony přitom za A-tým Dukly s výjimkou poháru prakticky nehrál a nastupoval spíše za rezervu. Lídr druhé ligy Vyškov nenaváže na čtvrtfinálovou účast z minulého ročníku MOL Cupu.

"Pokyn byl jasný - dát gól a nejlépe to otočit. Vyšlo obojí. V mužích jsem ještě hattrick nezažil. Kdyby mi někdo před zápasem řekl, že se to takhle stane, nevěřil bych. Doufám, že jsem si tímhle třeba řekl o více času na hřišti za A-tým," řekl klubové televizi Buchvaldek.

Zbylá čtyři osmifinále se odehrají až později. Obhájce pohárové trofeje Slavia nastoupí v Hradci Králové až 6. prosince. Během reprezentační pauzy v polovině listopadu jsou na programu tři zápasy. V soubojích prvoligových celků České Budějovice přivítají Jablonec a Plzeň se představí v Olomouci. Třetiligové Velvary budou hostit Opavu z druhé nejvyšší soutěže. Čtvrtfinále se bude hrát až na jaře.

Osmifinále českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Dukla Praha - Vyškov 3:1 (0:1)

Branky: 62., 71. a 74. z pen. Buchvaldek - 38. Němeček. Rozhodčí: Klíma - Vlček, Hádek.

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 90.+1 Horský. Rozhodčí: Volek - Paták, Podaný.

Sestavy:

Liberec: Vliegen - Mikula, Prebsl, Purzitidis - Fukala, Varfolomejev, Doumbia (46. Žambůrek), Ghali (60. Červ) - Višinský (84. Horský), Tupta (69. Frýdek) - Rabušic (60. Okoh). Trenér: Kozel.

M. Boleslav: Mikulec - Suchomel, Poulolo, Karafiát, Fulnek - Sakala, Kubista (58. Žitný) - Jawo, Ladra (58. Mareček), Solomon (69. Vaníček) - Pulkrab. Trenér: Kulič.

Bohemians Praha 1905 - Sparta Praha 1:2 (1:0)

Branky: 22. Kadlec - 52. Sejk, 69. Ševčík. Rozhodčí: Petřík - Kubr, L. Matoušek.

Sestavy:

Bohemians: Reichl - Kadlec (46. Křapka), Vondra, Hůlka - Köstl (75. Shejbal), Hrubý, Jindřišek (75. Hála), Hybš - Beran - Prekop, Mužík (63. J. Matoušek). Trenér: Veselý.

Sparta: Vorel - Vydra, Gomez, Zelený - Mejdr, Pavelka, Sadílek, Ryneš (61. Wiesner) - Olatunji, Ševčík (82. Pešek) - Sejk (90.+5 Schánělec). Trenér: Priske.

Baník Ostrava - FC Zlín 0:1 (0:1)

Branka: 41. Reiter. Rozhodčí: Starý - Hrabovský, Slavíček.

Sestavy:

Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Lischka, Kpozo - Fadairo (46. Buchta), Kaloč (46. Šín), Boula, Ewerton - Kubala (46. Tanko) - Almási (76. Klíma). Trenér: Hapal.

Zlín: Dostál - Fantiš, Simerský, Didiba, Pidro - Reiter (69. Vukadinovič), Bužek (81. Černín), Janetzký, Slončík (81. Tkáč), Dramé (81. Bartošák) - Žák (87. Ndiaye). Trenér: Červenka.