Brutální kanonádu Francie odnesl Gibraltar. Na ME postupují Rumuni či Nizozemci

Aktualizováno 18. 11. 2023 23:12
Fotbalisté Rumunska, Švýcarska a Nizozemska jsou dalšími jistými účastníky evropského šampionátu. Rumuni stvrdili postup výhrou 2:1 nad Izraelem, druhým úspěšným týmem ze skupiny I jsou Švýcaři po dnešní domácí remíze 1:1 s Kosovem. Nizozemci zdolali na svém hřišti 1:0 Irsko a kolo před koncem mají jistotu druhého místa ve skupině B.
Kylian Mbappé po kanonádě proti Gibraltaru
Kylian Mbappé po kanonádě proti Gibraltaru | Foto: Reuters

Stoprocentní bilanci ve skupině B udrželi Francouzi nevídaným domácím triumfem 14:0 nad oslabeným Gibraltarem. Vicemistři světa překonali výsledek 0:13 z utkání San Marino - Německo z roku 2006 a zaznamenali nejvyšší vítězství v historii kvalifikace na Euro. Hattrickem a třemi asistencemi se na debaklu podílel hvězdný kanonýr Kylian Mbappé.

Nizozemsko navázalo na výhru 1:0 z minulého kola proti hlavnímu konkurentovi v tabulce Řecku. "Oranjes" dnes vystřelil tři body ve 12. minutě po rychlém brejku útočník Weghorst, jehož tým zdolal Irsko v kvalifikaci i podruhé. Mistři Evropy z roku 1988 od svého triumfu chyběli na závěrečném turnaji pouze v roce 2016. Na minulém šampionátu podlehli v osmifinále české reprezentaci.

Francie se rychle ujala vedení po vlastním gólu Santose a trefě Thurama. V 16. minutě skóroval při svém debutu Zaire-Emery, ve věku 17 let a 255 dní třetí nejmladší hráč historie francouzského národního týmu a nejmladší od roku 1914. Talentovaný záložník ale musel vzápětí ze hřiště, protože ho při gólové střele ostrým skluzem za červenou kartu zranil Santos.

Gibraltar, který čeká ve skupině B na první body i vstřelenou branku, inkasoval v prvním poločase sedm branek a po změně stran se pouze snažil odvrátit dvojciferný debakl. To se mu nakonec nepodařilo, domácí pokořili hranici deseti gólů v 73. minutě a v závěru přidali další zásahy. Kromě Mbappého se na vysokém vítězství nejvýrazněji podílel záložník Coman, jenž zaznamenal dva góly a asistenci, a také střídající Giroud, který v nastavení "nůžkami" uzavřel skóre.

Švýcarsku zařídil triumf nad Kosovem ve 49. minutě Vargas. Výběr ze země helvétského kříže má o dva body méně než Rumunsko, jehož obrat proti Izraeli dokonal v 63. minutě překvapivou střelou na přední tyč Hagi. Kvůli válečnému stavu v Izraeli se hrál duel v maďarském Felcsútu. Rumuni se mezi evropskou elitou představí po osmileté pauze.

Ve skupině D se přiblížilo postupu Chorvatsko výhrou 2:0 v Lotyšsku. Balkánský tým rozhodl na hřišti outsidera skupiny už v úvodní čtvrthodině, kdy se zblízka prosadili Majer a Kramarič. Bronzoví medailisté loňského mistrovství světa zabrali po dvou porážkách a k udržení druhé příčky mu stačí v závěrečném kole zdolat doma čtvrtou Arménii.

Chorvatsku nahrálo zaváhání Walesu, který pouze remizoval 1:1 v Arménii a na postup ztrácí dva body. Domácí poslal do vedení v šesté minutě střelou zpoza vápna Zelarayán, na konci první půle ale srovnal po dlouhém autovém vhazování Tiknizjan, jenž hlavou prodloužil míč nešťastně do vlastní sítě. Další branka už nepadla, přestože oba týmy potřebovaly vyhrát. Wales zakončí kvalifikaci doma s Tureckem, které už má jistý postup.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina B:

Nizozemsko - Irsko 1:0 (1:0). Branka: 12. Weghorst.

Francie - Gibraltar 14:0 (7:0). Branky: 30. z pen., 75. a 82. Mbappé, 36. a 66. Coman, 89. a 90.+1 Giroud, 3. vlastní Santos, 4. Thuram, 16. Zaire-Emery, 34. Clauss, 37. Fofana, 64. Rabiot, 73. Dembélé. ČK: 18. Santos (Gibraltar).

1. Francie 7 7 0 0 27:1 21
2. Nizozemsko 7 5 0 2 11:7 15
3. Řecko 7 4 0 3 12:6 12
4. Irsko 8 2 0 6 9:10 6
5. Gibraltar 7 0 0 7 0:35 0

Skupina D:

Arménie - Wales 1:1 (1:1). Branky: 6. Zelarayán - 45.+2 vlastní Tiknizjan.

Lotyšsko - Chorvatsko 0:2 (0:2). Branky: 7. Majer, 16. Kramarič.

1. Turecko 7 5 1 1 13:6 16
2. Chorvatsko 7 4 1 2 12:4 13
3. Wales 7 3 2 2 9:9 11
4. Arménie 7 2 2 3 9:10 8
5. Lotyšsko 8 1 0 7 5:19 3

Skupina I:

Bělorusko - Andorra 1:0 (1:0). Branka: 83. Laptěv.

Švýcarsko - Kosovo 1:1 (0:0). Branky: 47. Vargas - 82. Hyseni.

Izrael - Rumunsko 1:2 (1:1). Branky: 2. Zahavi - 10. Puscas, 63. Hagi. ČK: 85. Mihaila (Rumunsko).

1. Rumunsko 9 5 4 0 15:5 19
2. Švýcarsko 9 4 5 0 22:10 17
3. Izrael 9 3 3 3 9:11 12
4. Kosovo 9 2 5 2 10:9 11
5. Bělorusko 9 2 3 4 8:14 9
6. Andorra 9 0 2 7 3:18 2