Sparta nemilosrdně ničila zoufalý Jablonec, pět gólů mu dala už v prvním poločase

12. 8. 2023 20:16
Fotbalisté Sparty i v obměněné sestavě zvítězili ve 4. kole Fortua:Ligy v Jablonci vysoko 5:1. Pražané rozhodli o vítězství už v první půli, kdy vstřelili všechny branky.
Martin Vitík dvěma góly odstartoval debakl Jablonce
Martin Vitík dvěma góly odstartoval debakl Jablonce | Foto: Milan Kammermayer

Obhájce titulu si udržel v sezoně nejvyšší soutěže stoprocentní bodovou úspěšnost a ideálně se naladil na domácí úterní odvetu 3. předkola Ligy mistrů s FC Kodaň, na jejímž hřišti remizoval v tomto týdnu bez branek.

Dánský trenér Pražanů Priske oproti duelu v Kodani udělal hned osm změn v sestavě, pouze na lavičce zůstali například kapitán Krejčí nebo trio ofenzivních hráčů Birmančevič, Haraslín, Kuchta.

Ligový debut v základní jedenáctce Sparty si odbyli stoper Gomez, záložník Ryneš a útočník Sejk, který v minulé sezoně hostoval v Jablonci.

Severočeši se kvůli rekonstrukci trávníku po třech kolech venku poprvé v sezoně představili doma. Sparta začala aktivně, po necelé minutě vypálil zpoza vápna Minčev, brankář Hanuš ale jeho pokus zneškodnil. V 5. minutě Pešek přistrčil do šestnáctky míč Lacimu, ale albánský záložník domácího gólmana nepřekonal.

Ve 12. minutě se už hosté dočkali vedení, když Kairinen od rohového kopu našel ve vápně Vitíka a mládežnický reprezentant zamířil přesně k tyči. Dvacetiletý stoper se v lize trefil poprvé od loňského dubna.

Ve 26. minutě se pak Vitík na zadní tyči prosadil hlavou a opět po Kairinenově centru. Sparťanský hráč premiérově v kariéře vstřelil dvě branky v jednom ligovém utkání a zdvojnásobil svůj střelecký účet v nejvyšší soutěži. Všechny čtyři trefy zaznamenal ve venkovních duelech.

Po půlhodině hry Wiesner přihrál Lacimu, ten obešel Hanuše, z úhlu však napálil jen boční síť. V 35. minutě si Minčev naběhl za hostující obranu na Laciho přihrávku a překonal domácího brankáře.

Za další čtyři minuty Kairinen zakroucenou střelou zpoza šestnáctky nedal Hanušovi šanci. Finský středopolař se zapsal mezi střelce v české lize poprvé od února.

V nastavení úvodního dějství Laci naservíroval míč do vápna na hlavu Wiesnera a sparťanský bek či záložník se prosadil ve druhém kole po sobě. Pražané ve druhém ligovém duelu za sebou dali pět branek a se 13 góly mají nejlepší útok v lize.

Severočeši odehráli svůj nejhorší poločas v historii samostatné nejvyšší soutěže. Naopak Sparta v první půli v lize od rozdělení federace zvítězila o pět branek počtvrté (z toho třikrát poměrem 5:0), naposledy se jí to povedlo předloni v květnu proti Brnu, kdy už v úvodním dějství padly všechny góly při její výhře 6:1. Podle CS Fotbal Letenští v prvním poločase skórovali venku pětkrát v ligovém utkání naposledy v červnu 1948 v Žilině.

Hned po změně stran málem Pražané skórovali pošesté, Pešek ale zamířil z vápna vedle. Po hodině hry snížil střelou z dálky k tyči Drchal, který v červenci přestoupil do Jablonce ze Sparty.

Hosté se nadále tlačili do zakončení, větší příležitost si už ale nevypracovali. Pražané venku v lize od loňské říjnové porážky 0:4 na Slavii neprohráli už 13 utkání po sobě.

4. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Sparta Praha 1:5 (0:5)

Branky: 60. Drchal - 12. a 26. Vitík, 35. Minčev, 39. Kairinen, 45.+1 Wiesner. Rozhodčí: Batík - Hájek, Paták - Radina (video). ŽK: Martinec, Alégué, Černák - Sejk, Sadílek. Diváci: 5684.

Jablonec: Hanuš - Tekijaški, Martinec, Hurtado - Nykrín (46. Čanturišvili), Považanec (46. Hübschman), Houska (81. Jovovič), Kratochvíl, Pleštil (69. Černák) - Drchal, Chramosta (46. Alégué). Trenér: Látal.

Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen (61. Vydra), Gomez - Wiesner, Laci, Kairinen (46. Pavelka), Ryneš - Pešek (68. Karabec), Minčev (68. Olatunji) - Sejk (80. Sadílek). Trenér: Priske.