Slavia odvrátila další průšvih. Obrat v Liberci dokonal Zafeiris, pomohla i penalta

8. 10. 2023 20:09
Slavia odvrátila ve Fortuna:lize další průšvih. V Liberci prohrávala po pár minutách 2:0, nakonec ale ze severu Čech odváží tři body. V závěru zajímavý duel rozhodl Christos Zafeiris. Stejným výsledkem, tedy 3:2, porazila Plzeň doma Jablonec.
Radost Christose Zafeirise.
Radost Christose Zafeirise. | Foto: ČTK

Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v 11. kole první ligy v Liberci 3:2, přestože už po osmi minutách prohrávali 0:2. Slovanu zajistili dvoubrankový náskok Luka Kulenovič s Dominikem Preislerem, ale po čtvrthodině hry snížil Ivan Schranz a v 53. minutě z již sedmé penalty červenobílých v tomto ročníku nejvyšší soutěže srovnal střídající Mick van Buren. V 87. minutě dokonal obrat Christos Zafeiris.

Slávisté navázali na čtvrteční výhru v druhém kole skupiny Evropské ligy nad Tiraspolem (6:0) a v nejvyšší soutěži naplno bodovali po dvou remízách. Vršovičtí zůstávají spolu se Spartou jedinými dvěma neporaženými celky v ligové sezoně a na letenského lídra tabulky ztrácejí z druhého místa dva body. Liberečtí už šest kol po sobě nezvítězili a jsou jedenáctí. Trenérovi Slavie Jindřichu Trpišovskému vyšel souboj proti bývalému zaměstnavateli, naopak kouč Slovanu Luboš Kozel proti klubu, za který hrával, se Severočechy nebodoval.

Slavia v minulých dvou ligových zápasech v Liberci inkasovala jako první a dobře nezačala ani tentokrát. Tupta ještě ve třetí minutě neuspěl, ale o chvíli později už domácí vedli. Frýdkovi ještě pokazila radost tyč, následnou střelu Ghaliho však už v akrobatické pozici tečoval za brankáře Mandouse Kulenovič. Bosenská letní posila Slovanu skórovala v české lize podruhé.

Pražané si v obraně počínali nedůrazně a v osmé minutě inkasovali podruhé. Na centru Ghaliho z pravé strany si naskočil Preisler a hlavičkou pod břevno zvýšil. V lize se trefil poprvé od května 2018, kdy ještě oblékal dres pražské Dukly.

Červenobílí se rychle vrátili zpět do hry. Holeš ještě hlavičkou minul, ale v 16. minutě přiťukl na hranici vápna Chytil za obranu Schranzovi a ten překonal Bačkovského, jenž dostal poprvé v ligovém ročníku mezi tyčemi šanci před Vliegenem. Slovenský univerzál navázal na gól ze čtvrtečního duelu s Tiraspolem.

Ve 23. minutě vypálil domácí Tupta a zasahovat musel Mandous. Na opačné straně měli vzápětí slávisté hodně blízko k vyrovnání. Provod si naskočil na centr z pravé strany, trefil však zblízka pouze zadní tyč.

Dotáhnout manko favorit dokázal až chvíli po změně stran. Ve 49. minutě trefil míč po odrazu od Ogbua ve vápně Preislera do ruky a sudí Pechanec po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru nařídil k nevoli Severočechů penaltu.

Vršovičtí zahrávali už sedmý pokutový kop v ligovém ročníku, nejvíce ze všech týmů. Někdejší liberecký útočník Van Buren, který v poločase vystřídal Wallema, z pokutového kopu nezaváhal a v 53. minutě srovnal.

Poté se za údajnou ruku dožadovali penalty i domácí, Pechanec však po konzultaci s videorozhodčím nechal hru pokračovat. Když už se zdálo, že se mužstva stejně jako v minulém vzájemném duelu U Nisy rozejdou smírně 2:2, přihrál v 87. minutě Jurásek Zafeirisovi a ten zakončil individuální akci přesně k tyči. Norský záložník dal svůj třetí gól v české lize. Slavia v Liberci zvítězila poprvé po dvou zápasech.

Plzeň musela otáčet proti Jablonci

Fotbalisté Plzně v 11. kole první ligy porazili Jablonec 3:2 a vrátili se na třetí místo neúplné tabulky. Domácí v nejvyšší soutěži vyhráli sedmý z posledních osmi zápasů, navíc mají k dobru odložené utkání v Mladé Boleslavi. Severočeši venku v lize podvanácté za sebou nezvítězili a jsou čtrnáctí.

V úvodní půli padly hned čtyři branky. Viktorii poslal do vedení Erik Jirka z penalty, poté za Jablonec odpověděli Matouš Krulich a Jan Chramosta. Poločasovou remízu zařídil Jhon Mosquera. Hned po změně stran otočil skóre ve prospěch domácích Matěj Vydra. Viktoria poté přišla o zraněného brankáře Jindřicha Staňka, jenž byl v 78. minutě odvezen ze hřiště.

V plzeňské základní sestavě udělali trenéři pět změn od čtvrteční výhry 2:1 v Astaně v utkání skupiny Evropské konferenční ligy. Zraněného Hejdu v obraně zastoupil Jemelka, který kapitána vystřídal už v Kazachstánu. Od začátku dostali šanci i záložníci Jirka, Mosquera a Traoré a útočník Vydra.

Jablonečtí se hned ve druhé minutě dostali do velké šance. Po rohu a Štěpánkově teči zblízka reflexivně vyrazil míč Staněk, z následné dorážky Tekijaški přestřelil.

Domácí ve 22. minutě otevřeli skóre. Štěpánek v šestnáctce podrazil Traorého a nařízenou penaltu proměnil Jirka. Slovenský reprezentant vstřelil i třetí soutěžní gól sezony z pokutového kopu.

Severočeši ve 30. minutě vyrovnali. Po Štěpánkově přihrávce se trefil osmnáctiletý útočník Krulich, jenž se prosadil ve druhém ligovém zápase po sobě.

Už za čtyři minuty Martinec využil špatné plzeňské rozehrávky, vyslal do úniku Chramostu a ten překonal Staňka. Druhou ligovou branku v ročníku proti bývalému týmu příliš neslavil.

Západočeši vyrovnali ve 38. minutě, kdy se výstavní ranou z přímého kopu prosadil Mosquera. Kolumbijský křídelník skóroval poprvé v sezoně nejvyšší soutěže.

V závěru první půle nejprve Vydra zahodil samostatný únik, o chvíli později dorazil míč do branky, ale sudí Berka po zásahu videorozhodčího a kontrole u monitoru gól odvolal kvůli útočnému faulu Durosinmiho na Martince.

Vydra si spravil chuť už v deváté sekundě druhého dějství, kdy se prosadil tvrdou ranou po přihrávce od Durosinmiho. V ligovém ročníku si připsal premiérový gól.

Staněk v 73. minutě vypíchnul míč před Drchalem, který ho však zasáhl. Reprezentační gólman zůstal ležet a po dlouhém ošetřování musel být naložen na nosítka a odvezen ze hřiště. V brance ho nahradil Tvrdoň.

Západočeši si poté vytvořili tlak a několik velkých šancí na pojišťovací gól, jenže střídající Chorý hlavičkoval vedle, Šulc neprostřelil gólmana Hanuše a z dobré pozice minuli také Hranáč s Durosinmim. V závěru osmiminutového nastavení Kopic nevyzrál na Hanuše.

Plzeňští už o těsný náskok nepřišli, protože Tekijaški těsně před koncem zblízka minul branku. Viktoria doma v nejvyšší soutěži s Jabloncem podesáté za sebou neprohrála, z toho podeváté naplno bodovala.

11. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Slavia Praha 2:3 (2:1)

Branky: 5. Kulenovič, 8. Preisler - 16. Schranz, 53. Van Buren z pen., 87. Zafeiris. Rozhodčí: Pechanec - Kubr, Matoušek - Zelinka (video). ŽK: Červ, Fukala, Okoh, Varfolomejev - Ogbu, Zafeiris, Provod, Schranz, Van Buren. Diváci: 5927.

Liberec: Bačkovský - Fukala (90. Okoh), Chaluš, Purzitidis - Ghali (73. Doumbia), Červ (73. Varfolomejev), Žambůrek (90. Rabušic), Preisler - Frýdek (61. Višinský), Tupta - Kulenovič. Trenér: Kozel.

Slavia: Mandous - Masopust, Ogbu, Holeš - Douděra (46. Tomič), Zafeiris, Oscar, Provod (79. Jurásek) - Wallem (46. Van Buren) - Schranz (84. Jurečka), Chytil (63. Tijani). Trenér: Trpišovský.

Viktoria Plzeň - FK Jablonec 3:2 (2:2)

Branky: 22. Jirka z pen., 38. Mosquera 46. Vydra - 30. Krulich, 34. Chramosta. Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Leška - Kocourek (video). ŽK: Durosinmi, Mosquera, Šulc, Bakoš (asistent trenéra) - Hurtado, Kratochvíl, Látal (trenér). Diváci: 8505.

Plzeň: Staněk (78. Tvrdoň) - Dweh, Hranáč, Jemelka - Jirka, Traoré (64. Chorý), Kalvach, Mosquera (78. Cadu) - Šulc - Vydra (64. Bucha), Durosinmi (90.+6 Kopic). Trenér: Koubek.

Jablonec: Hanuš - Tekijaški, Martinec, Hurtado - Štěpánek, Houska (90.+3 Alégué), Kratochvíl, Polidar - Čanturišvili, Chramosta - Krulich (66. Drchal, 82. Jovovič). Trenér: Látal.