Eliáš pokračuje v bodovací sérii

ČTK, SportPlus
9. 12. 2006 9:02
New York - Český hokejový útočník Patrik Eliáš bodoval v NHL už v pátém zápase za sebou.

V pátečním duelu s Philadelphií kapitán New Jersey přihrál na první a zároveň vítězný gól Jamieho Langenbrunnera a rozšířil svou bilanci z posledních pěti zápasů na tři góly a tři asistence. Devils zdolali Flyers 2:0.

Brankář New Jersey Martin Brodeur si připsal 84. čisté konto v kariéře a v historických tabulkách NHL se už dotáhl na třetího Glenna Halla. Gólman Devils zároveň poskočil na druhou příčku v počtu vychytaných vítězství. Nyní jich má na svém kontě 462, o 89 méně než vedoucí Patrick Roy.

"Posouvám se vzhůru v dějinách světového hokeje a přemýšlím o všech těch vynikajících jménech. Je to zvláštní," prohlásil Brodeur, jenž zlikvidoval 28 střel Flyers.

"Nikdy jsem si nemyslel, že bych se mohl dostat takhle vysoko. Jsem šťastný a doufám, že Hall není poslední, koho jsem překonal," dodal Brodeur, jenž už má před sebou pouze Terryho Sawchuka (103 čistých kont) a George Hainswortha (94).

Na hony vzdálený je od těchto velikánů brankář Edmontonu Dwayne Roloson, který v duelu s Dallasem ulovil 21. čisté konto. Roloson neinkasoval už v druhém utkání po sobě a 22 zákroky se přičinil o vítězství Oilers 2:0. Na první branku zápasu, kterou vstřelil Marc-Andre Bergeron, přihrál Petr Sýkora a potvrdil tak pozici nejproduktivnějšího hráče týmu.

"Chytal neskutečně," pochválil Rolosona obránce Matt Greene. "Od začátku sezony předvádí skvělé výkony. Má všechny střely, které by měl mít, nepustí žádný laciný gól," dodal zadák Oilers, kteří vyhráli potřetí za sebou a poosmé z posledních jedenácti zápasů.

V uplynulých třech zápasech Edmonton obdržel dohromady jediný gól. "Celý tým odvádí v obraně skvělou práci," zdůraznil Roloson. "Dobrá obrana je základ úspěchu a začíná už u pomoci od útočníků," řekl gólman, jenž v minulé sezoně dovedl Oilers až do finále Stanley Cupu.

Jeho obhájce z Caroliny v pátek vybojoval bod za porážku 3:4 v prodloužení ve Vancouveru, který vedl na začátku třetí třetiny i zásluhou jedné trefy Jana Bulise už 3:0. Carolina pak ale předvedla skvělý finiš a o triumfu Canucks rozhodl až v nastaveném čase v přesilové hře Daniel Sedin.

Bulis otevřel v 11. minutě skóre zápasu a ukončil své střelecké trápení, které trvalo třináct utkání. Naposledy se pardubický rodák trefil 2. listopadu.

Pozici nejlepšího týmu NHL potvrdil Anaheim, jenž smetl Washington 6:1 a vyhrál posedmé z posledních osmi zápasů. "Nehráli jsme vůbec dobře, první tři góly jsme jim darovali," zlobil se brankář Capitals Olaf Kölzig. Jeho tým prohrál po čtyřech vítězných duelech.

Statistiky pátečních zápasů NHL:
Washington - Anaheim 1:6 (0:2, 0:1, 1:3)
46. Sjomin - 1. Shawn Thornton, 15. Marchant, 28. Penner, 43. Selänne, 51. McDonald, 52. Perry. Střely na branku: 27:34. Diváci: 12.269.

Dallas - Edmonton 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
12. Bergeron (Sýkora), 23. Torres. Střely na branku: 22:15. Diváci: 17.182.

New Jersey - Philadelphia 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
4. Langenbrunner (Eliáš), 32. Gionta. Střely na branku: 24:28. Diváci: 14.003.

Vancouver - Carolina 4:3 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 1:0)
11. Bulis, 38. Chouinard, 46. Tremblay, 64. D. Sedin - 46. C. Adams, 56. Cole, 58. Commodore. Střely na branku: 31:39. Diváci: 18.630.

1. Edmonton 28 16 2 10 80:71 34
2. Minnesota 28 15 2 11 80:74 32
3. Calgary 26 13 3 10 71:60 29
4. Vancouver 29 14 1 14 63:76 29
5. Colorado 28 13 2 13 86:80 28