Peking - Americký rychlobruslař Joey Cheek přišel v minulých dnech o vízum do Číny a na letošní olympiádu do Pekingu se pravděpodobně nepodívá.
Dvojnásobný medailista ze zimních her v Turíně tak nejspíše doplatil na své poslední aktivity, během nichž pomáhal založit sdružení atletů bojujících za lidská práva v Dárfúru, známý také jako Tým Dárfúr.
Cheek sice dostal vízum před pár týdny, ovšem situace se změnila v minulých dnech, kdy mu zavolali pracovníci čínské ambasády s oznámením, že mu bylo zase odebráno.
Čtěte také: Bush tvrdě útočil na Čínu, sportovci se zastali Tibetu
"Ptal jsem se jich na důvod a oni prostě řekli, že mi důvod neřeknou. Tak jsem se jich zeptal, s kým se mohu případně domluvit. Odpověděli mi však, že nikdo takový není," řekl rozhořčený rychlobruslař deníku Washington Post.
Devětadvacetiletý sportovec chtěl svou návštěvou podpořit také dalších více jak sedmdesát olympioniků, kteří se netají svými sympatiemi k Týmu Dárfúr. Sám však dodal, že by šlo o čistou podporu a nedopouštěl by se žádného burcování či výrazných protestů.
Jde o spor vlády a soukromé osoby
"Byl to velký šok. Když už mi jednou to vízum dali, tak jsem nečekal, že mi ho zase vezmou. Co se týká aktivit Mezinárodního olympijského výboru, byl jsem vždycky nestranný," dodal poté Cheek pro Examiner.com.
Přečtěte si také: Čína možná zakáže sprostá slova během olympiády
Generální ředitel MOV Jim Scherr sice vyjádřil své pochopení, ovšem samotného sportovce ujistil, že jeho organizace s tím nemůže nic dělat.
"Myslíme si, že to není šťastné rozhodnutí. Ale ten problém je mezi vládou a Joeyem, což je soukromá osoba," dodal.
Přestože Cheek nikterak netají své zklamání, je přesvědčen, že by se Číně mohla olympiáda povést.
"Podle mě se organizováním olympiády zhostili zatím velmi dobře. Bohužel je tam ale mnoho politických nařízení, které mi přijdou protivné. Ty se pak totiž dotýkají sportovců, kteří nemají žádný špatný úmysl a spíše se snaží pomoci ostatním," neodpustil si na závěr.