Třetí Čech míří na lavičku klubu NHL. Nejlepšího kouče ligy uchvátil pracovitostí

ČTK ČTK
5. 6. 2024 21:24
Bývalý hokejový útočník Jaroslav Svejkovský, jenž žije dlouhodobě v zámoří, byl v klubu Vancouver Canucks povýšen z role dovednostního kouče do funkce asistenta trenéra Ricka Toccheta.
Trenér Rick Tocchet na lavičce Vancouveru. Od příští sezony bude spolupracovat s Jaroslavem Svejkovským.
Trenér Rick Tocchet na lavičce Vancouveru. Od příští sezony bude spolupracovat s Jaroslavem Svejkovským. | Foto: Reuters

Sedmačtyřicetiletý rodák z Tábora se tak postaví na lavičku týmu NHL jako třetí Čech v historii po Slavomíru Lenerovi a Ivanu Hlinkovi.

Změny v realizačním týmu u vítěze Pacifické divize z minulé sezony oznámil na oficiálním webu generální manažer klubu Patrik Allvin. Vedle posunu Svejkovského do role asistenta uvedl, že více zapojeny do dennodenního koučování budou i klubové legendy Daniel a Henrik Sedinové.

"Poté, co jsme zvážili své možnosti, rychle jsme si uvědomili, že toho nejlepšího kandidáta už máme v našem klubu. Možnost povýšení zevnitř klubu nám při přechodu pomůže, protože Yogi hodně dobře chápe naše systémy a způsob, jakým chceme hrát," uvedl Allvin na adresu Svejkovského, jenž byl u Canucks dovednostním koučem v minulých dvou sezonách.

Předtím působil v oblasti Vancouveru u mládeže, pracoval na příklad v klubu Vancouver Giants v juniorské WHL.

"Od okamžiku, co jsem do Vancouveru přišel, mě uchvátila Yogiho pracovitost a ochota udělat cokoli, co nám pomůže být lepším týmem," uvedl hlavní kouč Tocchet, jenž byl v květnu vyhlášen nejlepším trenérem uplynulého ročníku NHL.

Svejkovský, jenž si na začátku kariéry zahrál extraligu v dresu Plzně, od roku 1995 působil v zámoří. Washington si ho vybral v roce 1996 v prvním kole draftu, nicméně jeho kariéru v NHL výrazně ovlivnily zdravotní problémy.

Kvůli otřesu mozku musel s hokejem skončit předčasně ve čtyřiadvaceti letech, v elitní lize v dresech Capitals a Tampy Bay odehrál 113 zápasů a nasbíral 23 gólů a 19 asistencí. V posledním utkání své nováčkovské sezony 1996/97 se Svejkovský blýskl čtyřmi brankami do sítě Buffala.

Jako první český trenér se na střídačku klubu NHL dostal Lener, jenž byl asistentem kouče v Calgary (1992-95) a na Floridě (1999-2002). V letech 2000-2001 byl jeho kolega ze zlatého týmu z olympiády v Naganu Hlinka dokonce hlavním trenérem v Pittsburghu.

 

Právě se děje

Další zprávy