Macháč byl kousek od semifinále, nakonec ale tříhodinovou bitvu prohrál

21. 10. 2023 0:11
Tenista Tomáš Macháč se do semifinále turnaje ve Stockholmu neprobojoval. Třiadvacetiletého daviscupového reprezentanta vyřadil Srb Laslo Djere, který zvítězil 5:7, 7:6 a 6:4. Macháč v druhé sadě podával za stavu 6:5 na výhru, ale Djere dokázal zápas otočit a po více než třech hodinách se radoval z postupu.
Tomáš Macháč
Tomáš Macháč | Foto: Milan Kammermayer

Pro Macháče, jemuž v žebříčku patří 81. místo, je čtvrtfinále turnaje ATP Tour životním maximem. Hrál ho podruhé v kariéře, ve švédské metropoli vyrovnal dubnový výsledek z Houstonu.

Ve Stockholmu se přitom do hlavní soutěže dostal až jako "šťastný poražený", neboť původně vypadl v kvalifikaci. Poté však v pavouku nahradil čtvrtého nasazeného Španěla Alejandra Davidoviche a díky volnému losu začal až ve druhém kole, kde vyřadil trojnásobného grandslamového šampiona Stana Wawrinku ze Švýcarska.

Djeremu hned v úvodním gamu sebral podání, následně ale dvakrát přišel o svoje a prohrával 1:4. Od té chvíle ale 35. hráči žebříčku povolil jen jednu hru a více než hodinový první set nakonec po efektní výměně vyhrál 7:5.

Druhá sada měla podobný průběh - Macháč prohrával 1:3, otočil na 6:5, ale dopodávat zápas nedokázal a tie-break ztratil. Třetí set rozhodl jediný brejk, který se povedl v sedmém gamu Djeremu. Za stavu 5:3 si Srb při Macháčově podání vypracoval první mečbol, který český tenista ještě odvrátil a vynutil si pokračování zápasu. V další hře už Djere utkání doservíroval.