Špatný vstup do United Cupu. Česko podlehlo Číně ve všech zápasech

Aktualizováno 30. 12. 2023 10:19
Českým tenistům vstup do United Cupu smíšených týmů nevyšel, Číně podlehli ve skupině E v Perthu 0:3 na zápasy. Nejprve Jiří Lehečka prohrál s Čang Č'-čenem 7:5, 3:6, 4:6, poté wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová podlehla 1:6, 6:2, 1:6 Čeng Čchin-wen a v závěrečné smíšené čtyřhře česká dvojice nestačila na stejné soupeře poměrem 1:6, 2:6.
Markéta Vondroušová
Markéta Vondroušová | Foto: Reuters

Tým kapitána Davida Škocha čeká další duel v úterý, kdy narazí na Srbsko se světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Ze tří základních skupin hrajících v Perthu postoupí do další fáze jen vítězové a nejlepší tým na druhém místě. Čína se se Srbskem utká v neděli.

Dvaadvacetiletý Lehečka se utkal s 58. hráčem světa Čang Č'-čenem poprvé. První set sice čtvrtfinalista letošního Australian Open za necelou hodinu získal, o pět let starší Číňan ale poté už přišel jen jednou o servis, Lehečku třikrát brejkl a duel otočil.

Rodákovi z Mladé Boleslavi nepomohlo v utkání ani deset es.

Světová sedmička Vondroušová v duelu s jednadvacetiletou Čeng Čchin-wen brzy prohrávala. V úvodním setu přišla o první dva servisy a sadu za necelou půlhodinu ztratila. Ve druhém setu sokolovská rodačka reagovala a díky třem brejkům srovnala krok.

V rozhodujícím třetím dějství ale udržela jen jeden ze čtyř servisů a 15. hráčka světa Čeng Čchin-wen zužitkovala po hodině a 49 minutách první mečbol.

České dvojici se proti stejným soupeřům nevydařila ani závěrečná smíšená čtyřhra. Lehečka s Vondroušovou přišli čtyřikrát o podání, sami nevyužili ani jeden z deseti brejkbolů a prohráli za necelou hodinu.

United Cup smíšených týmů se hraje druhým rokem. Vedle podílu z prize money ve výši 10 milionů amerických dolarů (zhruba 223 milionů korun) bojují hráči také o body do žebříčků ATP a WTA. Titul obhajují Američané.

Soutěž tenisových družstev United Cup v Austrálii (tvrdý povrch):

Skupina E:

Čína - Česko 2:0

Čang Č'-čen - Lehečka 5:7, 6:3, 6:4, Čeng Čchin-wen - Vondroušová 6:1, 2:6, 6:1.

Skupina F:

Nizozemsko - Norsko 2:1

Griekspoor - Ruud 3:6, 4:6, Rusová - Helgová 7:6 (7:4), 6:1, Koolhof, Schuursová - Ruud, Eikeriová 7:6 (7:5), 7:5.