Dvojnásobná grandslamová vítězka v deblu začátkem listopadu zveřejnila, že se stala obětí sexuálního napadení někdejším čínským vicepremiérem. Od té doby byla nezvěstná a objevila se až nedávno ve videích stranických médií.
Záběry byly zveřejněny poté, co se za tenistku postavily hvězdy jako Novak Djokovič nebo Serena Williamsová a WTA pohrozila zrušením turnajů v Číně. S Pcheng Šuaj se pak spojil šéf MOV Thomas Bach, kterému hráčka řekla, že je v pořádku a v bezpečí.
Postoj WTA k případu to však nezměnilo. "Bylo dobré ji na těch videích vidět, ale naše obavy o její bezpečí a možnost komunikovat bez cenzury a nátlaku to nijak nezmenšilo," citovala agentura Reuters mluvčí WTA.
"Ani videohovor (se šéfem MOV) nezměnil náš požadavek, aby obvinění ze sexuálního napadení bylo důkladně, férově, transparentně a bez cenzury vyšetřeno. Právě obvinění je naším hlavním důvodem k obavám," uvedla mluvčí WTA.
Videohovor nepřesvědčil ani zástupce Amnesty International (AI). "V minulosti už jsme viděli řadu podobných případů, kdy lidé neměli jinou možnost než říct, co jim bylo řečeno," uvedl pro agenturu Reuters Alkan Akad, jenž se v AI zabývá Čínou. "MOV se pouští do nebezpečných vod. Měli by být extrémně opatrní, aby se nenechali zaplést do pokusu zakrýt možné porušování lidských práv," dodal.
Za tenistku se v neděli postavil také francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. V rozhovoru pro televizní stanici LCI vyzval Čínu, aby nechala Pcheng Šuaj promluvit, jinak to bude mít diplomatickou dohru. Konkrétní však nebyl.
Šéfredaktor stranického listu Global Times, který videa s tenistkou zveřejňoval na sociálních sítích, se proti kritice ohradil s tím, že "všem, kterým na Pcheng Šuaj záleží, by záběry měly stačit jako důkaz toho, že se má dobře".
"Těm ostatním nestačí žádné množství důkazů, protože jim jde zjevně jen o útok na Čínu a o bojkot zimních olympijských her v Pekingu," napsal na Twitteru.