Okouzlení Djokovičem je pryč. Dal mi na tréninku lekci, přiznal Lehečka v Londýně

Aleš Vávra Aleš Vávra
5. 7. 2023 20:15
Jiří Lehečka má i díky pomoci velkých tenisových hvězd za sebou první vítězný zápas kariéry na Wimbledonu. Neocenitelné, byť kruté travnaté zkušenosti sbíral od Novaka Djokoviče, před zápasem ho rozehrával Tomáš Berdych.
Jiří Lehečka
Jiří Lehečka | Foto: Reuters

Londýn (od našeho zpravodaje) - Neztratil podání, úspěšnost prvního servisu měl na úrovni 79 procent, přesně splnil herní plán, a tak zaslouženě zatínal pěst.

"Byl jsem jednoznačně lepším hráčem na kurtu," pochvaloval si Jiří Lehečka vstup do Wimbledonu.

Jindy nebezpečného Rakušana Sebastiana Ofnera přehrál po setech 6:4, 6:4, 6:4, když se mnohem lépe vyrovnal s přerušeními způsobenými deštěm. "Dohrávat první rundu kolem čtvrté hodiny není moc obvyklé. Třikrát jsme nastupovali na kurt. Ale šlo to podle mých představ. První návrat mi dokonce pomohl získat úvodní set," pochvaloval si jednadvacetiletý tenista. 

Když se po prvním setu za stavu 4:4 hráči vrátili na kurt číslo 11, získal Čech klíčový brejk.

"Ten moment určil tempo a směřování zápasu. Vletěl jsem na něj, využil jsem toho, že mohl být trochu tužší po pauze. Pak ustával vítr a ve druhém i třetím setu jsem začal cítit líp i tenisově," uvedl Lehečka.

Se svou úrovní byl spokojen. "Věřím, že na to tady dokážu navázat," prohlásil sebevědomě.

Důvěru ve vlastní schopnosti mu nijak nepoznamenal ani wimbledonský trénink s Novakem Djokovičem, místním hegemonem, který slavný turnaj ovládl čtyřikrát v řadě a i letos je jasným favoritem.

"Dostal jsem tady od něj lekci," přiznal Lehečka. "Připravil mě na tvrdou realitu travnatého tenisu. Bylo to 4:6, 0:4, což nezní tak hrozně, ve druhém setu ale nastavil tu svou travnatou dominanci. Těžce se mi tomu konkurovalo," prozradil.

Podobných momentů si nicméně nesmírně cení. Dokáže totiž rychle načerpat zásadní poznatky.

"Je vždy dobré srovnávat se s těmi nejlepšími, protože když se trochu soustředím na to, jak on na kurtu funguje, jaké míče hraje, tak se z toho dá dost naučit a poznat. Dá se formovat hra podle toho, jak hraje ten nejlepší z nejlepších," vysvětlil čtvrtfinalista lednového Australian Open.

Se srbským fenoménem trénoval poprvé před rokem právě na Wimbledonu. Tehdy byl ze setkání naprosto okouzlený, nyní už jej bral takřka rutinně.

"V kariéře prostě nějak postupuju a doufám, že dál postupovat budu. Tréninků je víc a víc, zahráli jsme si spolu i v Monaku. Ne, že bych si toho nevážil, ale tréninkoví partneři se už trochu omílají pořád dokola," usmíval se.

Djokoviče Lehečka ve Wimbledonu i letos vysoce favorizuje. Podle něj ho nejspíš neohrozí ani mladá světová jednička Carlos Alcaraz, s nímž se český hráč utkal před dvěma týdny na trávě v Queen's Clubu a uhrál jen pět her. 

"Alcaraz je určitě výborný hráč. Ale upřímně, kdyby teď proti sobě šli hrát, myslím, že Djokovič je ještě výrazně odskočený díky zkušenostem na trávě. S Novakem jsem v tréninku pocítil, jak je schopný hrát, když se doopravdy cítí dobře," řekl tenista z Kněžmostu.

Ty nejvěhlasnější tréninkové partnery, dále například Alexandera Zvereva či Francese Tiafoea, mu dokáže sehnat Tomáš Berdych, který Lehečkovi letos v Londýně osobně pomáhá.

Rady finalisty Wimbledonu z roku 2010 a semifinalisty z let 2016 a 2017 si jeho nástupce na postu české jedničky nemůže vynachválit.

"Pár zápasů tu vyhrál, takže určitě má co přinést. Přípravu jsme rozjeli naplno a odvedli dobrou práci. Uvidíme, co z ní ještě vytěžíme. Tomáš má pořád takovou úroveň, aby mě i před zápasy perfektně rozehrál," přiblížil Lehečka.

Ve druhém kole Wimbledonu se utká s Argentincem Franciscem Cerundolem, 19. hráčem světa, který má v kapse čerstvý travnatý titul z Eastbourne.

"Známe se slušně, jednou nebo dvakrát jsme spolu trénovali. Myslím, že to bude dobrý zápas, který bude mít dost výměn. On vyskočil za poslední dva roky nahoru. Věřím ale, že když se budu držet své taktiky a budu se opírat o dobrý servis, tak mám rozhodně šanci," uzavřel nejlepší český tenista současnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy