"Ahoj všichni, tady je Pcheng Šuaj." Těmito slovy krátký vzkaz začíná.
Kýžené uklidnění nepřináší, v západní společnosti naopak zesiluje znepokojení a strach o osud pětatřicetileté ženy, která vážným obviněním bývalého vicepremiéra čínské vlády vstoupila na tenký led.
"Novinky, včetně obvinění ze sexuálního útoku, nejsou pravdivé. Byly vydány bez mého souhlasu. Nejsem nezvěstná, ani v žádném nebezpečí. Odpočívám doma a všechno je v pořádku," píše se v dopise adresovaném šéfovi organizace WTA Stevu Simonovi.
Autenticitu prohlášení okamžitě zpochybnila drtivá vlna všeobecné skepse. Prakticky nikdo nevěří, že dopis skutečně napsala Pcheng Šuaj.
Teď je situace ještě děsivější, shoduje se většina komentátorů i tenisových fanoušků.
"Hluboce pochybné," reagoval Ben Rothenberg z New York Times. "Zní to jako vtip, ale spíš je to hodně znepokojivé," napsal na Twitter další tenisový novinář José Morgado. "Co to sakra je? Jak si mohou myslet, že je to důvěryhodné? O Pcheng Šuaj se teď bojím ještě mnohem víc," přidala se reportérka Reem Abulleilová.
Ohlasy z řad tenisových příznivců zněly vesměs podobně a na reakci ženské tenisové asociace se nemuselo čekat dlouho. Ani Steve Simon prohlášení nevěří.
From Chinese state media, “from” Peng Shuai. Deeply dubious. pic.twitter.com/XJkB169VD9
— Ben Rothenberg (@BenRothenberg) November 17, 2021
"Prohlášení vydané čínskými státními médii jen zvýšilo mé obavy o bezpečí Pcheng Šuaj. Mám problém uvěřit tomu, že jej napsala opravdu ona," uvedl funkcionář a vyzval Čínu k poskytnutí nezávislého a nezpochybnitelného důkazu, že je tenistka v pořádku.
Simon sdělil, že se v uplynulých týdnech opakovaně pokoušel oslovit Pcheng Šuaj různými komunikačními kanály, ale bez úspěchu.
"Musí jí být umožněno mluvit svobodně, bez nátlaku nebo zastrašování. Vznesená obvinění musí být vyšetřena plně transparentně a bez cenzury," dodal.
Jedna z nejslavnějších hráček čínské historie zveřejnila 3. listopadu na sociální síti Weibo, jež je místní obdobou Twitteru, dlouhý příspěvek o svém vztahu s bývalým čínským vicepremiérem a vlivným funkcionářem komunistické strany Čang Kao-lim.
Mimo jiné napsala, že ji muž, s nímž měla v roce 2011 krátký vztah, zhruba o šest let později nutil k sexu. Uvedla rovněž, že pro své tvrzení nemá žádné důkazy.
Asi půl hodiny po zveřejnění byl celý příspěvek ze sítě smazán, z čínského internetu zmizela možnost vyhledávat jméno tenistky a dočasně byl zablokován i obecný výraz "tenis". Cenzurovány byly veškeré diskuse.
Další veřejný výstup Pcheng Šuaj od té doby nepřišel, navzdory poměrně široké snaze ji kontaktovat, což pochopitelně rozvířilo obavy.
"Je mi z toho hodně úzko, mám o ni strach. Hlavně když si dovedu představit, co se v Číně všechno děje," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz její bývalá deblová spoluhráčka Andrea Sestini Hlaváčková.
Obavy sdílela i jedna z nejvlivnějších tenistek současnosti, Japonka Naomi Ósakaová: "Cenzura není nikdy ok. Jsem v šoku ze současné situace a doufám, že je ona i její rodina v bezpečí."
Everyone in the global tennis community is united. Together we have an irresistible voice. #WhereIsPengShuai pic.twitter.com/eL3GmWP2fp
— Craig O'Shannessy (@BrainGameTennis) November 17, 2021
Během Turnaje mistrů se přidala i mužská světová jednička, Novak Djokovič.
"Hrozné. Upřímně jsem v šoku, že je nezvěstná. O to víc, že jsem ji dlouhé roky pravidelně vídal na tour," řekl Srb.
Pětatřicetiletá Pcheng Šuaj vyhrála během kariéry dva turnaje ve dvouhře a třiadvacet podniků v deblu, včetně Wimbledonu 2013 a Roland Garros o rok později. V roce 2014 se stala světovou jedničkou ve čtyřhře, což dokázala jako první Číňanka v historii, ve stejné sezoně došla v singlu do semifinále US Open.
Pětasedmdesátiletý Čang Kao-li byl čínským vicepremiérem mezi roky 2013 a 2018. Členem mocného stálého výboru politbyra komunistické strany byl v letech 2012 až 2017.