Z Pekingu, svého rodiště, vyrazil hledat štěstí do světa, když mu bylo jedenáct let. V následujících letech už ukazoval svůj slibný potenciál. Loni prožil v Miami profesionální debut, stal se juniorskou světovou jedničkou a nedlouho poté už se tenisovému světu v dospělé kategorii představuje výrazněji.
Rovnou na "pátém grandslamu" v kalifornském Indian Wells.
Ťün-čcheng Šang na velkém podniku série Masters 1000 zaujal postupem z kvalifikace do hlavní soutěže.
543. hráč světového žebříčku bude v pátek prvním čínským hráčem v celé historii turnaje a nejmladším tenistou, který si zde zahraje první kolo od dob šestnáctiletého Donalda Younga v roce 2006.
V ikonickém areálu uprostřed Mohavské pouště, nedaleko Palm Springs, se čínský hráč utká se Španělem Jaimem Munarem a pokusí se dostát přezdívce, kterou mu vymyslel server ITF: "Usměvavý zabiják."
Zatímco na nedávné pekingské olympiádě vysílali Číňané do boje zámořské hokejisty a hokejistky s počínštěnými jmény, v případě Ťün-čcheng Šanga jde o opačný trend.
U jeho výsledků se nezřídka objevuje pozměněné jméno: Jerry Šang.
"Odstěhovat se z domova v jedenácti letech pro mě bylo hodně složité. Ale myslím si, že jsem kluk, který si všude rychle zvykne," komentoval talentovaný tenista hladký přechod k odlišnému stylu života v říjnovém rozhovoru pro tenisovou organizaci ITF.
V posledních třech letech zakotvil v tradiční baště amerického tenisu, v Bradentonu na Floridě. "Když jsem přijel na Floridu, okamžitě jsem si ji užíval. Trénovat s takovými hráči, mít kolem sebe takové trenéry, to je něco speciálního."
Skamarádil se s kanadskou hvězdou Denisem Shapovalovem a od světové třináctky bere pravidelné bezplatné lekce, jak se prosadit v nelítostném konkurenčním prostředí současného světového tenisu.
"Jsme s Denisem dobří přátelé. Pokaždé, když přijede na Floridu, jdeme si zahrát a trávíme spolu čas," uvedl Ťün-čcheng Šang.
Rad a přátelství se mu dostává i od místní česko-americké kliky. Blízko má k rodinám bývalých českých tenistů Petra Kordy a Martina Damma.
"Se Sebastianem se taky kamarádíme. Bydlíme velmi blízko od sobe, chodíme si spolu zahrát i golf," uvedl Ťün-čcheng Šang. Kordovi mají ke golfu pochopitelně blízko stejně jako k tenisu, Jessica a Nelly jsou profesionálními hráčkami.
S Dammem je Ťün-čcheng Šang zase zachycen na videu z loňského roku, kde mu někdejší český daviscupový reprezentant pomáhá při tréninku zejména s technikou a agresivitou podání.
Jinak čínský tenista nemá stálého kouče a na túře cestuje se svým otcem, bývalým fotbalistou. Jeho matka byla stolní tenistkou. "Je to sport podobný tenisu, jste na kurtu sami za sebe. Naučila mě, jak si poradit s nervy."
Na rodiče nedá dopustit. Přestože z něj vyzařuje značné vnitřní odhodlání, byla to v první řadě právě obětavost a možnosti jeho rodičů, co mu umožnilo rozvíjet talent a odjet z Číny za svými sny.
"Na místě, kde máma pracovala, pro mě udělali antukový kurt, abych mohl trénovat," svěřil se s historkou ze svého dětství.
V Číně je antukový dvorec vzácností, drtivě převažuje tvrdý povrch. Když pak Ťün-čcheng Šang přijel do Evropy, měl skvělý základ k tomu, aby svůj pohyblivý tenis produkoval bez ohledu na povrch. Velmi brzy se stal komplexním tenistou.
Ťün-čcheng Šang působí pokorně. Velké sny o vítězných grandslamech a postu světové jedničky sice sdílí, když ale mluví o tom, že by chtěl psát historii, míní tím skromnější cíle. Ty čínské.
Zatímco mezi ženami už Čína měla a má několik hráček řadících se ke světové špičce v čele s bývalou světovou dvojku a dvojnásobnou grandslamovou šampionkou Li Na, žádný čínský muž se v žebříčku ještě nikdy nedostal do první stovky.
"Jsem v počáteční fázi kariéry, takže je podle mě důležité jít krok po kroku a nemyslet na velké sny. Ale samozřejmě, být ve stovce a stát se prvním Číňanem, který to dokázal, je něco, o čem sním hodně," potvrdil Ťün-čcheng Šang.