Rasismus, nebo jen vtip? Svět se zbláznil, říká autor Sereniny kresby. Hrozí mu smrtí

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 9. 2018 12:41
Karikaturista australského deníku Herald Sun Mark Knight čelí tvrdé kritice za kresbu tenistky Sereny Williamsové.
Karikatura Sereny Williamsové v Herald Sun (AP)
Karikatura Sereny Williamsové v Herald Sun (AP) | Foto: Mark Knight, ČTK

Praha - Více než tři a půl roku po teroristickém útoku na redakci francouzského magazínu Charlie Hebdo se znovu otevírá široká diskuse o tom, zda má mít karikatura a satira obecně nějaké hranice, nebo jestli je kontroverze a přehnané vyobrazení situace její podstatou.

Obrovskou vlnu reakcí vyvolal Mark Knight, autor kreslící pro australský Herald Sun.

Po nedělním finále tenisového US Open zobrazil vztekající se americkou superstar Serenu Williamsovou a v pozadí španělského sudího Carlose Ramose s vítězkou závěrečného grandslamu sezony Naomi Ósakaovou. Okamžitě čelil drtivé kritice.

"Kresba je odporná z mnoha úhlů pohledu. Obsahuje jednoznačný rasismus i sexismus," reagovala Národní asociace černošských žurnalistů.

Karikaturu odsoudila celá řada osobností společenského života, novinářů a aktivistů.

Mezi nimi je například i slavná spisovatelka J. K. Rowlingová, autorka knih o Harrym Potterovi. Její příspěvek měl na sítích obrovský dosah, na Twitteru má přes 140 tisíc lajků.

Nebo Bernice Kingová, dcera legendárního aktivisty Martina Luthera Kinga jr. Ta nesouhlasně reagovala na to, když Herald Sun vyjádřil svému karikaturistovi plnou podporu.

Ostrým tweetem se prezentoval také herec Ron Perlman, mimo jiné představitel komiksového Hellboye: "O Herald Sunu toho moc nevím. Ale vím, že Mark Knight by neměl být zaměstnán nikde na této planetě."

Americký list The Washington Post si všiml, že kresba Williamsovou zobrazuje podobným stylem, jakým to činily jednoznačně rasistické karikatury běžné z 19. a 20. století. A kritikům se nelíbilo ani vyobrazení Ósakaové, kterou Knight nakreslil coby blonďatou dívku se světlou pletí.

Sportovní novinářka z britského Guardianu Anna Kesselová tweetovala následovně: "O Sereně Williamsové si můžeme myslet cokoli, ale shodneme se na tom, jak moc je ta kresba nechutná. Vymazat tmavou pleť Naomi Ósakaové a zároveň tak nevhodně zvýraznit rasu Sereny je obscénní."

Ihned po kritice se objevil rovněž výrazný zástup Knightových zastánců. Ti naopak v kresbě vidí humornou stránku věci a vyzývají k většímu nadhledu.

"Lidé, kteří kritizují práci Marka Knighta, jsou ti samí, kteří plakali pro zavražděné karikaturisty z Charlie Hebdo a měli vztek na radikální muslimy, kteří nepochopili vtip," zněl jeden z mnoha ohlasů.

Diskuse dvou nesmiřitelných táborů od té doby nabírají na intenzitě. Samotného karikaturistu vlna reakcí šokovala. Australan si podle prvních zpráv zrušil svůj twitterový účet, později ale vyšlo najevo, že mu byl zablokován. Stejně tak i ten facebookový.

Knight každopádně přiznal, že jemu i jeho rodině už dorazily výhrůžky smrtí. 

"Nejlepší hráčka světa dostala záchvat vzteku. To mi přišlo zajímavé. Když jsem se pak podíval na kresbu, ani v nejmenším mě nenapadlo, že by mohla být o rase. Bylo to o dětinském chování a neschopnosti prohrávat," vyjádřil se Knight.

Dále uvedl, že podobné karikatury dělá běžně. Pár dní před tou o Sereně Williamsové například znázornil australského tenistu Nicka Kyrgiose, jak ho někdo tahá za uši, jako se to dělává zlobivému dítěti. Celosvětový ohlas na následující kresbu tak rozhodně nečekal.

"Najednou se to dostalo do sociálních médií v USA a reakce pak téměř roztavily můj telefon. Svět se prostě zbláznil," uvedl. "Snažil jsem se kritikům oponovat, ale vůbec mě nechtěli slyšet," dodal.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy