Rasismus, nebo jen vtip? Svět se zbláznil, říká autor Sereniny kresby. Hrozí mu smrtí

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 9. 2018 12:41
Karikaturista australského deníku Herald Sun Mark Knight čelí tvrdé kritice za kresbu tenistky Sereny Williamsové.
Karikatura Sereny Williamsové v Herald Sun (AP)
Karikatura Sereny Williamsové v Herald Sun (AP) | Foto: Mark Knight, ČTK

Praha - Více než tři a půl roku po teroristickém útoku na redakci francouzského magazínu Charlie Hebdo se znovu otevírá široká diskuse o tom, zda má mít karikatura a satira obecně nějaké hranice, nebo jestli je kontroverze a přehnané vyobrazení situace její podstatou.

Obrovskou vlnu reakcí vyvolal Mark Knight, autor kreslící pro australský Herald Sun.

Po nedělním finále tenisového US Open zobrazil vztekající se americkou superstar Serenu Williamsovou a v pozadí španělského sudího Carlose Ramose s vítězkou závěrečného grandslamu sezony Naomi Ósakaovou. Okamžitě čelil drtivé kritice.

"Kresba je odporná z mnoha úhlů pohledu. Obsahuje jednoznačný rasismus i sexismus," reagovala Národní asociace černošských žurnalistů.

Karikaturu odsoudila celá řada osobností společenského života, novinářů a aktivistů.

Mezi nimi je například i slavná spisovatelka J. K. Rowlingová, autorka knih o Harrym Potterovi. Její příspěvek měl na sítích obrovský dosah, na Twitteru má přes 140 tisíc lajků.

Nebo Bernice Kingová, dcera legendárního aktivisty Martina Luthera Kinga jr. Ta nesouhlasně reagovala na to, když Herald Sun vyjádřil svému karikaturistovi plnou podporu.

Ostrým tweetem se prezentoval také herec Ron Perlman, mimo jiné představitel komiksového Hellboye: "O Herald Sunu toho moc nevím. Ale vím, že Mark Knight by neměl být zaměstnán nikde na této planetě."

Americký list The Washington Post si všiml, že kresba Williamsovou zobrazuje podobným stylem, jakým to činily jednoznačně rasistické karikatury běžné z 19. a 20. století. A kritikům se nelíbilo ani vyobrazení Ósakaové, kterou Knight nakreslil coby blonďatou dívku se světlou pletí.

Sportovní novinářka z britského Guardianu Anna Kesselová tweetovala následovně: "O Sereně Williamsové si můžeme myslet cokoli, ale shodneme se na tom, jak moc je ta kresba nechutná. Vymazat tmavou pleť Naomi Ósakaové a zároveň tak nevhodně zvýraznit rasu Sereny je obscénní."

Ihned po kritice se objevil rovněž výrazný zástup Knightových zastánců. Ti naopak v kresbě vidí humornou stránku věci a vyzývají k většímu nadhledu.

"Lidé, kteří kritizují práci Marka Knighta, jsou ti samí, kteří plakali pro zavražděné karikaturisty z Charlie Hebdo a měli vztek na radikální muslimy, kteří nepochopili vtip," zněl jeden z mnoha ohlasů.

Diskuse dvou nesmiřitelných táborů od té doby nabírají na intenzitě. Samotného karikaturistu vlna reakcí šokovala. Australan si podle prvních zpráv zrušil svůj twitterový účet, později ale vyšlo najevo, že mu byl zablokován. Stejně tak i ten facebookový.

Knight každopádně přiznal, že jemu i jeho rodině už dorazily výhrůžky smrtí. 

"Nejlepší hráčka světa dostala záchvat vzteku. To mi přišlo zajímavé. Když jsem se pak podíval na kresbu, ani v nejmenším mě nenapadlo, že by mohla být o rase. Bylo to o dětinském chování a neschopnosti prohrávat," vyjádřil se Knight.

Dále uvedl, že podobné karikatury dělá běžně. Pár dní před tou o Sereně Williamsové například znázornil australského tenistu Nicka Kyrgiose, jak ho někdo tahá za uši, jako se to dělává zlobivému dítěti. Celosvětový ohlas na následující kresbu tak rozhodně nečekal.

"Najednou se to dostalo do sociálních médií v USA a reakce pak téměř roztavily můj telefon. Svět se prostě zbláznil," uvedl. "Snažil jsem se kritikům oponovat, ale vůbec mě nechtěli slyšet," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Koudelka a Anežka Indráčková jsou mistry republiky ve skoku na lyžích

Favorizovaný Roman Koudelka a patnáctiletá Anežka Indráčková se stali mistry republiky ve skoku na lyžích. Koudelka na středním můstku v Harrachově vyhrál před Filipem Sakalou a Anežka Indráčková před svou starší sestrou Karolínou.

Koudelka byl po prvním kole o půl bodu druhý za Sakalou, který výkonem 92,5 metru předvedl nejdelší pokus dne. Ve druhém kole ale Koudelka skočil o dva metry dál než syn mistra světa v letech na lyžích a zvítězil o osm bodů. Třetí byl další olympionik Viktor Polášek.

Anežka Indráčková porazila po skocích 85 a 78,5 metru sestru Karolínu, která je v olympijské nominaci do Pekingu, o 5,5 bodu.

Mistrovství ČR ve skoku na lyžích v Harrachově - střední můstek K90:

Muži: 1. Koudelka (Lomnice nad Popelkou) 232 b. (91,5+90 m), 2. Sakala (Dukla Frenštát p.R.) 224 (92,5+88), 3. Polášek (Nové Město n.M.) 199,5 (88+80), 4. Selcer 180 (85+76), 5. Holub (oba Dukla Frenštát p.R.) 179 (85+76), 6. Holík (Lomnice nad Popelkou) 175 (81+76).

Ženy: 1. A. Indráčková 189 (85+78,5), 2. K. Indráčková 183,5 (76+85), 3. Ptáčková (všechny Dukla Liberec) 139,5 (73+70).

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

NATO chce Rusku předložit písemné návrhy týkající se bezpečnosti, řekl Jens Stoltenberg

Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách zbrojení a transparentnosti. V rozhovoru s magazínem Der Spiegel to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který se odpoledne sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématem jejich jednání bylo Rusko a pokračující krize na východní Ukrajině.

"Chceme připravit písemné návrhy. Rusům jsme řekli, že jim tyto písemné návrhy předložíme," řekl Stoltenberg v rozhovoru, který magazínu Der Spiegel poskytl odpoledne. "Tyto návrhy jasně ukážou, že jsme připraveni sednout si ke stolu a o všem jednat. O kontrole zbrojení, o opatřeních k větší transparentnosti ve vojenských otázkách, budeme mluvit i o raketách. Nejsme ale připraveni vzdát se vlastních principů," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska se při telefonátu dohodli, že se v pátek 21. ledna sejdou v Ženevě, informuje ruský list Kommersant

Zdroj: ČTK
Další zprávy