Djokovič hraje nejlíp v historii, vyhraje aspoň 25 grandslamů, věří McEnroe

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
14. 7. 2021 6:23
Zase si přidřepl, ochutnal londýnskou trávu a šel slavit wimbledonský triumf. Srbský tenista Novak Djokovič si připsal už 20. grandslamový zářez. Vyrovnal tím další hrající legendy Rogera Federera a Rafaela Nadala. Podle bývalé světové jedničky Johna McEnroea si Srb dojde pro dalších pět vítězství na podnicích velké čtyřky.
Novak Djokovič s trofejí pro vítěze Wimbledonu 2021
Novak Djokovič s trofejí pro vítěze Wimbledonu 2021 | Foto: Reuters

Letos nedal čtyřiatřicetiletý tenista z Bělehradu nikomu šanci, došel si pro všechny tři velké trofeje sezony a odborníci jsou přesvědčení, že v září to završí kalendářním grandslamem na US Open.

"Hraje nejlépe, co kdy hrál. Úplně utekl všem ostatním v tom, co předvádí. Dokáže hrát skvěle i pod velkým stresem a píše tady historii. Podle mě, jestli bude zdravý, vyhraje ještě nějaké čtyři nebo pět grandslamů," uvedla pro BBC americká tenisová legenda John McEnroe.  

Podle něj je pro Djokoviče velkou motivací právě překonání jeho dvou velkých rivalů, které letos v Londýně v počtu vyhraných grandslamů vyrovnal. A zatím to nevypadá, že by se oba pustili se Srbem do přetahované.

Zatímco Federer hledá cestu, jak se v téměř 40 letech rozloučit s kariérou, Nadal se snaží dát dohromady unavené tělo. 

"V takové fázi kariéry se prostě snažíte překonat všechny rekordy všech dob. A dá se předpokládat, že to ještě nějaký ten rok zvládne," myslí si Američan.

To, že se v jedné generaci sešli hned tři "dvacátníci", jen podtrhuje výjimečnou dobu, kterou světový tenis prožívá.

"Je to neuvěřitelné, vždyť si vezměte jiné sporty. Ve fotbale řešíte, jestli byl lepší Messi, nebo Maradona, v basketbalu jestli Michael Jordan, nebo LeBron James, a tady se sešli hned tři chlapi najednou, o kterých se můžeme hádat, kdo je největší legenda," kroutí hlavou McEnroe.

Kdyby mu prý během jeho kariéry někdo řekl, že se během jedné éry zjeví na okruhu tři hráči, kteří pokoří metu dvacítky grandslamů, pronesl by slavnou větu, kterou se hádal s rozhodčími: "To nemůžete myslet vážně."

"Je sice hezké být světovou jedničkou, ale všichni si pamatují hlavně rekordy a u těch kluků se dá rozebírat tolik milníků," chválí sedminásobný grandslamový šampion. 

Podle jednoho z bývalých koučů Djokoviče, německé hvězdy Borise Beckera, je Srb historií tenisu posedlý.

"Ví toho spoustu o Rodu Laverovi, Björnu Borgovi, McEnroeovi i o mně. Ví, co tihle lidi dokázali, a touží být stejným velikánem," vysvětlil Becker. 

Pokud by se mu povedlo vyhrát letos i US Open, stal by se teprve třetím hráčem historie, kterému se něco podobného podařilo. Napodobil by Američana Dona Budge a Australana Roda Lavera.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na Twitteru o tom informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná. Mluvčí správy národního parku Tomáš Salov uvedl, že od pátku se v parku objevilo několik míst, která byla potřeba dohasit, hasiči například podchytili jedno takové místo na pravém břehu Edmundovy soutěsky.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc. Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan uvedl, že se střídají po 24 hodinách.

Rezervaci střeží policie i strážci, hlídají, aby do míst, kde hořelo, nevnikli narušitelé. "Nezaznamenali jsme vážnější incidenty. Lidé nevstupují, kam nemají," řekl Salov s tím, že o víkendu přistihli dobrovolní strážci tři výletníky, kteří se chtěli vydat za Šaunštejn, kde už pro ně může být pohyb nebezpečný. Ministerstvo životního prostředí prodloužilo v pátek omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko až do konce prázdnin. Přes noc je park zcela zavřený, od 21. hodiny do ranních 6 hodin je tam vstup zakázán.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení za korupci

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v Barmě, které vládne vojenská junta, ji shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na obeznámený zdroj.

Sedmasedmdesátiletá Su Ťij byla usvědčena ze zneužití prostředků charitativní nadace nesoucí jméno její matky Do Kchin Ťij ke stavbě domu a také z pronajímání vládní půdy s nepodloženou slevou. Su Ťij veškerá obvinění odmítla a očekává se, že její obhájci podají odvolání.

Podle agentury AP se soud konal za zavřenými dveřmi bez přístupu médií či veřejnosti. Právníkům Su Ťij bylo zakázáno poskytnout o soudním jednání jakékoli informace.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla zatčena loni v únoru, kdy se k moci v Barmě dostala armáda a svrhla civilní vládu Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii. Původně byla politička držena v domácím vězení, poté strávila několik měsíců na tajném místě v metropoli Neipyijtu a v červnu byla převezena do věznice v hlavním městě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy