"Od Rusů slyšíme jen prázdné fráze." Tenistky z Ukrajiny se na kurtu rozplakaly

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 3. 2022 11:56
Hned úvodní kolo tenisového turnaje v Indian Wells nabídlo možná nejdojemnější scénu této sezony. Ve vzájemné bitvě se utkaly Marta Kosťuková a Maryna Zanevská. Rodačka z Kyjeva a hráčka původem z Oděsy svedly dramatický boj, po kterém si v slzách padly do náruče. Obě prý byly celou dobu myšlenkami u svých blízkých na vojenskou invazí drásané Ukrajině.
Marta Kosťuková v Indian Wells 2022.
Marta Kosťuková v Indian Wells 2022. | Foto: ČTK

Video z kurtu, kdy Zanevská přišla po proměněném mečbolu pogratulovat Kosťukové k vítězství po třísetové bitvě, okamžitě obletělo svět sociálních sítí. Obě se dlouho objímaly se slzami v očích. O tenis v tu chvíli vůbec nešlo.

"Upřímně, bylo hodně těžké se odhodlat k tomu jít na kurt, když víte, co se doma děje. Bylo to náročné pro nás obě. Já si ráno říkala, že to nejde, že přece nemůžu vyhrát," přiznala Kosťuková po zápase.

Její soupeřka od roku 2016 reprezentuje Belgii, ale narodila se v Oděse a stále tam má velkou část rodiny. Ruská invaze na Ukrajinu ji tak velmi zasáhla. 

"Každá zpráva od mé matky, že je v pořádku, je pro mě jako závan čerstvého vzduchu. Už chápu význam přání ‚dobrou noc‘, protože se vždycky modlím, aby noc byla opravdu klidná," napsala Zanevská na sociálních sítích.

Kosťuková má příbuzenstvo pro změnu v hlavním městě, ke kterému se stahují ruská vojska. Při dojemné scéně u sítě si tak měly o čem povídat.

"Řekla jsem jí, že hrála neuvěřitelně a že naši rodiče určitě budou v pořádku, že všechno bude v pořádku," prozradila. 

Na tiskové konferenci pak využila mediální prostor a ostře se pustila do ruských tenistů, kteří se sice do mikrofonů vyjadřují, že nechtějí válku, ale podle ní je to málo.

"Nikdo z nich za mnou nepřišel mi říct, že je mrzí, co jejich země provádí té mé. To mě bolí. Jejich jedinou starostí je, že nemohou provádět bankovní převody kvůli sankcím, které jsou na Rusko uvalené. To je to, o čem mluví a co nejčastěji řeší," rozohnila se. 

Veřejná prohlášení mužské světové jedničky Daniila Medveděva a dalších ruských tenistů, ve kterých odsuzují válku, ji rozčilují. Chybí v nich to, aby odsoudili přímo invazi.

"V takové situaci nemůžete zůstávat neutrální. Jejich ,ne válce‘ je jen prázdná fráze, nic to neznamená," uvedla.

Podle ní jsou tak sankce pro hráče mírné. V tuto chvíli smí všichni tenisté z Ruska i Běloruska dál objíždět všechny turnaje, i když jen jako neutrální sportovci bez vlajky u svých jmen. 

"S tím nesouhlasím, podívejte se na větší sporty, jak zakázali soutěžit celým ruským národním týmům a klubům. To je cesta," dodala. 

 

Právě se děje

Další zprávy