Šestý triumf za posledních osm let. Tak se stala z Česka fedcupová velmoc

Miroslav Harnoch Jakub Šafránek Jiří Kropáček Miroslav Harnoch, Jakub Šafránek, Jiří Kropáček
Aktualizováno 12. 11. 2018 20:26
Projděte si zajímavosti o velkém finále Fed Cupu mezi tenisovými výběry Česka a USA.

O stříbrnou mísu, nebo jinak také The Rose Bowl, bojují tenistky z celého světa už od roku 1963. První myšlenka na mezinárodní týmovou soutěž žen je ale ještě starší. Napadla totiž americkou tenistku Hazel Hotchkissovou Wightmanovou. V roce 1923 uspořádala Wightman Cup, duel mezi vybranými týmy USA a Velké Británie.

O 40 let později její myšlenku rozvinula jiná tenistka, Australanka Nell Hallová Hopmanová, a vznikla ženská obdoba Davis Cupu, tehdy pod názvem Pohár federace.

Trofej je vlastně takovým památníkem na padesátiletou éru Mezinárodní tenisové federace. Nová týmová soutěž totiž vznikla na oslavu půlstoletí fungování ITF a přesně to je vyryto na její čelní straně. Prstence pod mísou pak lemují země a složení týmů, které Fed Cup, jak se soutěž od roku 1995 zkráceně jmenuje, vyhrály. Nyní o ni bojuje 98 zemí světa.

České úspěchy v historii Fed Cupu

Vizitky hráček

Co řekli o Fed Cupu

Vítězná finále obrazem

37

Američanky drží dosud rekordní sérii 37 vítězství ve Fed Cupu v řadě. Mezi léty 1976 a 1983 je nikdo nedokázal porazit. Povedlo se to až týmu Československa, který pak sám nastartoval šňůru 19 vítězství.

13

Obě reprezentace se potkaly hned třináctkrát. Američanky se radovaly v deseti případech, Češky o víkendu přidaly teprve třetí triumf.

Fotografie: Reuters | ČTK | Shutterstock | Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 1 hodinou

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

Další zprávy