Sparta nepovolila Třinci ani gól a v semifinále extraligy se ujala vedení

2. 4. 2024 21:04
Hokejisté pražské Sparty vstoupili do semifinále extraligy domácí výhrou nad mistrovským Třincem 3:0. Ve 25. minutě otevřel skóre kapitán Michal Řepík, na začátku závěrečné části pojistil náskok v oslabení Miroslav Forman a při power play do prázdné branky pečetil výsledek Ondřej Najman.
Radost hokejistů Sparty
Radost hokejistů Sparty | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Gólman Jakub Kovář udržel poprvé v letošním play off a potřetí v sezoně čisté konto. Druhý zápas série na čtyři vítězné se hraje opět v O2 areně ve středu od 18:00.

Sparta, která vyřadila ve čtvrtfinále Liberec ve čtyřech zápasech už 20. března, nastoupila poprvé v tomto play off už s centrem Vladimírem Sobotkou a také s obráncem Michalem Moravčíkem, jenž chyběl od druhého souboje s Bílými Tygry poté, co jej narazil na mantinel Oscar Flynn. Třinec zakončil sérii s Českými Budějovicemi v sedmi utkáních až o osm dnů později.

Hostující gólman Mazanec vyřešil úspěšně ve druhé minutě šance Kousala a Irvinga, vzápětí si poradil i se zakončením Lajunena. Kováře pověřil poprvé až v páté minutě Hudáček. Ze záporného úhlu se pokusil překvapit sparťanského gólmana Daňo. V další možnosti Ocelářů na Ciencialovu přihrávku nedosáhl u levé tyče Kundrátek. Za Spartu zahrozil po Řepíkově přihrávce tečí Forman, ale chyběla mu přesnost a před první pauzou ještě ohrozil Mazance Kempný.

V úvodu druhé části se Třinec ubránil při Poláškově trestu a hned po skončení přesilovky nestihl Horák zasunout puk zpoza branky u levé tyče. V čase 24:16 už Sparta slavila vedení. Řepík zakončil rychlý protiútok přesnou střelou z levého kruhu k protější tyči.

Odpovědět mohl Kundrátek, který si najel na Hrehorčákovu přihrávku, ale bekhendovým blafákem na Kováře nevyzrál. Na druhé straně Mazanec kryl šanci Davida Vitoucha po Horákově nabídce. Oceláři odolali i při vyloučení Draveckého. Kovář si poradil s Hudáčkovou příležitostí.

Do třetí třetiny vstoupil Třinec aktivně a po Miklišově faul se dočkal přesilovky, ale nevyšla mu. Forman přebruslil v oslabení Marinčina a překonal Mazance bekhendovým blafákem. Na konci početní výhody mohl zkorigovat stav Kurovský. Nepovedlo se to ani ve 46. minutě Hudáčkovi, který zpoza branky poslal puk o Kovářům beton, ale před brankovou čárou jej odvrátil Beaudin.

V 51. minutě se prodral do úniku Vrána, ale forhendovým blafákem také sparťanského gólmana nepřekonal. Při závěrečné power play obral Marinčina o puk Najman a 98 sekund před koncem uzavřel skóre.

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 25. Řepík (Irving, Němeček), 43. M, Forman, 59. O. Najman Rozhodčí: Hribik, Květoň - Špůr, Zíka. Vyloučení: 1:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 13.548.

Sparta: Jakub Kovář - Moravčík, Kempný, Mikliš, Krejčík, Irving, Němeček, Beaudin - Řepík, Sobotka, M. Forman - Chlapík, R. Horák, D. Vitouch - K. Hrabík, J. Lajunen, Buchtele - P. Kousal, O. Najman, Konečný. Trenér: Gross.

Třinec: Mazanec - Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Marian Adámek, Polášek - M. Růžička, D. Voženílek, Daňo - L. Hudáček, Cienciala, A. Nestrašil - Kurovský, P. Vrána, Miloš Roman - Hrehorčák, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.