Granerud poprvé v kariéře vyhrál Turné čtyř můstků. Triumfoval i v posledním závodě

6. 1. 2023 18:51
Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud vyhrál poprvé v kariéře Turné čtyř můstků. V závěrečném závodu v Bischofshofenu vybojoval třetí výhru a v celkovém hodnocení 71. ročníku prestižního seriálu jasně porazil druhého Dawida Kubackého. Polský lídr Světového poháru dnes skončil třetí. Druhé místo obsadil Slovinec Anže Lanišek, celkově třetí muž Turné.
Halvor Egner Granerud slaví vítězství na Turné čtyř můstků.
Halvor Egner Granerud slaví vítězství na Turné čtyř můstků. | Foto: Reuters

Šestadvacetiletý Granerud vyhrál úvodní dva závody na německých můstcích v Oberstdorfu a Garmisch-Partenkirchenu a až ve středu v Innsbrucku našel v Kubackém prvního přemožitele. Formu opět potvrdil vítězstvím ve čtvrteční kvalifikaci a dnes úspěšně završil útok na první norský triumf na Turné od roku 2007, kdy vyhrál Anders Jacobsen.

"Šílené. O tomto dni jsem tak dlouho snil. Turné mě odjakživa fascinovalo," řekl po převzetí trofeje zlatého orla Granerud, jenž ziskem 1191,2 bodu ze čtyř závodů vytvořil rekord seriálu.

Za výhrou dnes rázně vykročil už v prvním kole, v němž sice skočil o metr méně než Lanišek, s náskokem 1,1 bodu se ale usadil v čele pořadí. Ve finále pak předvedl nejdelší skok dne 143,5 metru a vítězství si s přehledem pojistil. Kubacki po horším úvodním skoku ve druhém kole zabojoval a přiblížil se Lanišekovi, k posunu pořadím mu ale nakonec pokus dlouhý 140 metrů nestačil.

Kubacki měl i přes porážku důvod k oslavě. Už před startem závodu totiž dostal zprávu, že se stal podruhé otcem. Jeho manželka Marta přivedla na svět druhou dceru a skokan se přírůstkem do rodiny pochlubil na instagramu. "Dneska pro mě bylo důležitější něco jiného. V životě jsou dny, kdy skoky na lyžích hrají jen vedlejší roli," prohlásil.

Finále Turné bylo stejně jako předchozí závod v Innsbrucku bez jediného českého skokana Romana Koudelky, jenž v kvalifikaci obsadil nepostupové 56. místo. Nejvíce se mu vydařil druhý závod v Ga-Pa, kde skončil třicátý a získal první bod do hodnocení SP v sezoně.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):

1. Granerud (Nor.) 313,4 b. (139,5+143,5 m), 2. Lanišek (Slovin.) 305,5 (140,5+139), 3. Kubacki (Pol.) 303,7 (135,5+140), 4. Hayböck 297,6 (138,5+137), 5. Hörl (oba Rak.) 292,1 (135,5+140,5), 6. Stoch (Pol.) 289,9 (138+134,5).

Konečné pořadí Turné (po 4 závodech): 1. Granerud 1191,2, 2. Kubacki 1158,2, 3. Lanišek 1129,0, 4. Žyla (Pol.) 1090,0, 5. Stoch 1087,9, 6. Kraft (Rak.) 1077,5, …44. Koudelka (ČR) 317,4.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Kubacki 930, 2. Lanišek 822, 3. Granerud 796, 4. Kraft 593, 5. Žyla 549, 6. Fettner (Rak.) 407, …57. Koudelka 1.