Prvotřídní senzace. Alcaraz vypadl už ve 2. kole, nestačil na Van de Zandschulpa

30. 8. 2024 6:31
Španělský tenista a třetí hráč světa Carlos Alcaraz dohrál na US Open nečekaně už ve 2. kole.
Podívejte se na sestřih utkání 2. kola US Open, v němž Alcaraz podlehl Van de Zandschulpovi | Video: Asociated Press

Předloňský šampion nestačil dnes na betonových dvorcích v New Yorku na Botica van de Zandschulpa z Nizozemska, kterému podlehl poměrem 1:6, 5:7, 4:6. Utkání trvalo dvě hodiny a 21 minut.

Vítěz letošního Roland Garros a Wimbledonu Alcaraz prohrál na grandslamech po 15 zápasech. "Bojoval jsem sám se sebou," posteskl si padlý favorit.

"V tenise musíte být během zápasu nastavený tak, že hrajete proti někomu, kdo chce to samé co vy, a sice vyhrát. Musíte být klidný, jak to jen jde, a snažit se dělat správné věci. Dnes jsem ale bojoval proti soupeři a v hlavě jsem bojoval i sám se sebou. Byla tam spousta emocí, které jsem nedokázal dostat pod kontrolu," líčil Alcaraz.

Jednadvacetiletý Španěl zaznamenal na turnajích "velké čtyřky" nejhorší výsledek od Wimbledonu 2021, kdy vypadl rovněž ve 2. kole.

V utkání se 74. hráčem světa Van de Zandschulpem přišel šestkrát o servis, soupeři ho sebral jen dvakrát. Doplatil také na 27 nevynucených chyb.

Osmadvacetiletý Van de Zandchulp porazil Alcaraze poprvé v kariéře a upravil bilanci vzájemných zápasů na 1:2.

Do 3. kola US Open se dostal podruhé, nejlépe si ve Flushing Meadows vedl před třemi lety, kdy si zde zahrál ve čtvrtfinále.

"Musím říct, že mi po tomto duelu došla slova. Byl to pro mě neuvěřitelný večer," řekl v rozhovoru na kurtu Van de Zandschulp.

Stal se prvním Nizozemcem od roku 1996, který na grandslamu porazil hráče ze světové trojky. Naposledy se to povedlo před 28 lety Richardu Krajicekovi, který ve čtvrtfinále Wimbledonu zdolal Američana Petea Samprase.

Stříbrný medailista z olympijských her v Paříži Alcaraz zaznamenal nejhorší výsledek na US Open v kariéře a nenavázal na triumf z 1. kola, kdy porazil Australana Li Tua.

V zápase s Van de Zandschulpem se nedokázal ani jednou dostat do vedení s brejkem.

Alcaraz v utkání přišel hned o svůj první servis a úvodní sadu prohrál za 31 minut. Také ve druhém dějství doháněl Španěl brzy manko brejku.

Podařilo se mu srovnat na 2:2, v jedenácté hře ale znovu o servis přišel a Van de Zanschulp získal i druhý set.

Před začátkem třetí sady Alcaraz opustil na chvíli kurt, ani krátká přestávka mu ale nepomohla. Po ztrátě servisu v pátém gemu ještě srovnal, ale o podání přišel i v deváté hře a Van de Zandschulp následně zakončil duel čistou hrou.

Nizozemec se v dalším kole utká s turnajovou pětadvacítkou Britem Jackem Draperem.