NEJ českých sokoloven: unikátní dvorana, zakázaná opona nebo záhada dvou Tyršů

NEJ českých sokoloven: unikátní dvorana, zakázaná opona nebo záhada dvou Tyršů
Mezi nejvýznamnější objekty České obce sokolské patří Tyršův dům v Praze. Je také sídlem ČOS.
Areál tvoří komplex několika budov, které se kupovaly postupně, následně rekonstruovaly a přistavovaly se nové, zatímco ty ne památkově chráněné a pro sokolskou činnost nevyhovující se bouraly.
V roce 1623 přešel původně barokní objekt z majetku rodiny Jindřicha Matyáše z Thurnu do rukou císařského dvorního úředníka Pavla Michny z Vacínova, po němž palác nese dodnes své jméno.
V roce 1767 se majitelem výstavního paláce stal c. k. rakouský erár a za dva roky na místě původních zahrad vystavěl čtyřstrannou nízkou budovu nové zbrojnice, tzv. quarré (kvadrát). Palác sloužil jako sklad a výroba střelných zbraní a pro potřeby vojáků bylo do stavby budovy necitelně zasahováno.
Foto: Milan Kammermayer
Jiří Škuba Milan Kammermayer, Jiří Škuba
31. 12. 2019 7:20
V České republice se nachází několik set sokoloven, které nabízejí nejen prostory pro sport, společenské a kulturní akce, ale řada z nich také patří mezi architektonické skvosty. Projděte si vybrané budovy, které reprezentují významný kus národní historie.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy