Proč vítězové vztyčují ruce? Mohou za to geny

djl
20. 8. 2008 15:33
Vítězné pózy sportovci neokoukali, jsou vrozené
Ruce po vítězství zvedli američtí plavci...
Ruce po vítězství zvedli američtí plavci... | Foto: Reuters

Vancouver - Vztyčené ruce, vypjatá hruď a hlava skloněná dozadu. Tak v naprosté většině případů vypadá reakce nejen sportovců po dosažení výrazného úspěchu.

Kde se však tyto reakce v lidech vzaly? Na to se zaměřila dvojice psychologů - Jessica Tracy a David Matsumoto - z University of British Columbia ve Vancouveru.

Z jejich studie pak vyplývá jednoznačný výsledek: jsou vrozené, způsobené genetickými dispozicemi po našich předcích.

Čtěte také:
Fantazie: Češka Emmons získala olympijské zlato!
Emmons vybojovala stříbro! Tentokrát zářila v malorážce

Tým psychologů zkoumal jak zdravé sportovce, tak i ty, kteří jsou od narození nevidomí. Po srovnání vyšlo najevo, že zrakově postižení sportovci emoce vyjadřují stejnými gesty jako jejich zdraví kolegové.

"Nevidomí lidé nemohli od narození vnímat, jak se ostatní chovají, když prožívají pocity hrdosti a štěstí," popsala Tracyová.

Proto podle vědců lidské výrazy hrdosti a štěstí lidé nepřejímají skrze smyslové vnímání, nýbrž jsou vrozené, shrnuli studii vědci.

Vítězové jsou "multi-kulti", poražení ne

Kromě toho se jim zároveň podařilo vyzkoumat, že projevy vítězných emocí se nijak neliší podle země či oblasti, odkud sportovci pocházejí. Jejich pocity tedy nijak neovlivňuje kultura, ve které žijí či vyrůstali.

... i český zlatý olympionik David Kostelecký
... i český zlatý olympionik David Kostelecký | Foto: Reuters

Tak tomu však již není v případě emocí těch poražených. Ačkoli jejich základy jsou rovněž podobné u lidí na celém světě, jejich prožívání už ovlivňují sociální faktory.

I když všichni sportovci po porážce sklopí ruce i hlavu, lidé z asijských zemí prožívají smutek z neúspěchu daleko intenzivněji než jejich kolegové ze západních zemí, hlavně ze Spojených států a Evropy.

To je podle psychologů dáno společenskými faktory, protože západní kultura klade důraz na individualismus, zatímco v Asii je tradičnější důraz na odpovědnost vůči kolektivu.

Celou teorii pak doplňuje a zároveň potvrzuje srovnání nevidomých sportovců a jejich reakcí na neúspěch z různých koutů světa. Ti totiž nemohou být ovlivněni kulturními konstrukty, protože je jednoduše nevidí.

To potvrdily i výsledky studie. Zrakově postižení sportovci totiž smutek prožívají stejně intenzivně bez ohledu na to, zda pocházejí z té či oné části zeměkoule.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spojené síly pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 4 hodinami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy