Grand Prix v Praze potřetí ovládl Vaculík, z českého dua byl lepší Milík

rav ČTK rav, ČTK
1. 6. 2024 20:54
Slovenský plochodrážník Martin Vaculík vyhrál potřetí za sebou Grand Prix České republiky Praha. Čeští zástupci Václav Milík a Jan Kvěch nepostoupili do semifinálových jízd určených pro nejlepších osm jezdců po základní části závodu.
Martin Vaculík slaví triumf v Grand Prix České republiky na ploché dráze 2024
Martin Vaculík slaví triumf v Grand Prix České republiky na ploché dráze 2024 | Foto: Warner Bros. Discovery Sports Europe

Ve finálové jízdě na oválu v Břevnově dojel na druhém místě Švéd Fredrik Lindgren, třetí byl lídr seriálu a obhájce titulu Bartosz Zmarzlik z Polska. Čtvrtý skončil další polský jezdec Dominik Kubera.

"Tohle je naprostý sen, něco neuvěřitelného. Vůbec nevím, co k tomu říct, je to strašný příval emocí, neskutečný pocit. Cítím se tady vždycky jako doma. Musím všem tady poděkovat za obrovskou podporu," řekl Vaculík.

Jednatřicetiletý Milík startující v Praze na divokou kartu byl se 4 body klasifikován na 13. pozici. Stálý účastník seriálu Grand Prix Kvěch skončil se 3 body hned za svým krajanem.

Oba čeští jezdci se spolu utkali až v poslední dvacáté jízdě základního rozpisu, v níž byl úspěšnější 22letý Kvěch.

V Česku se Grand Prix jezdí nepřetržitě od roku 1997. Protože v letech 2020 a 2021 se při problémech s koronavirem jelo během upraveného kalendáře na Břevnově dvakrát, letos se zde jel už 30. závod plochodrážní elity.

Dva domácí závodníci byli na startu hned od začátku naposledy v roce 2013 - Aleš Dryml jel tehdy jako náhradník za zraněného Darcyho Warda z Austrálie a Josef Franc na divokou kartu.

Vaculík svým pražským vítězným hattrickem napodobil stejný kousek Australana Jasona Crumpa (2002-04) a Brita Taie Woffindena (2013-15).

Vaculík v dramatickém finále výborně odstartoval. Za ním se o druhé místo poprali Zmarzlik a Lindgren, v cíli byl úspěšnější Švéd.

Polákovi ale i třetí místo stačilo k upevnění pozice lídra šampionátu, protože jeho největší rivalové výrazně ztratili. Australský jezdec Jack Holder dnes skončil až jedenáctý.

Jeho krajan a před Prahou průběžně třetí Jason Doyle na startu chyběl kvůli zranění. Přeskočil ho tak Brit Robert Lambert a bodově se na Australana dotáhli Vaculík spolu s Dánem Mikkelem Michelsenem.

Grand Prix České republiky, závod MS na ploché dráze v Praze:

Finále: 1. Vaculík (SR), 2. Lindgren (Švéd.), 3. Zmarzlik, 4. Kubera (oba Pol.), …13. Milík, 14. Kvěch (oba ČR).

Pořadí MS (po 4 z 11 závodů): 1. Zmarzlik 66 bodů, 2. J. Holder (Austr.) 54, 3. Lambert (Brit.) 53, …15. Kvěch 13, 17. Milík (oba ČR) 4.

 

Právě se děje

Další zprávy