"Snad nehořím." Cadillac po kolizi přistál na svodidlech, pilot odkráčel po svých

Radek Vičík Radek Vičík
17. 3. 2024 11:00
Podívejte se na divokou havárii ve dvanáctihodinovce v Sebringu, z níž jezdec Pipo Derani vyvázl bez škrábance.
Divoká havárie Pipa Deraniho ve dvanáctihodinovce v Sebringu. | Video: Youtube.com

Čtyři a půl hodiny před koncem dvanáctihodinovky v Sebringu došlo k velkému dramatu. Pipo Derani, pilot vedoucího prototypu Cadillac, si při předjíždění pomalejšího sportovního vozu škrtl o Ferrari Miguela Moliny. Načež se děly věci.

Deraniho auto vyjelo z trati a řítilo se k bariéře z pneumatik. Náraz do svodidel obložených pneumatikami byl tak silný, že Brazilcův vůz vyletěl do vzduchu, převrátil se a skončil na bariéře vzhůru nohama. Šokující scéna vyrazila dech divákům na floridském okruhu i u televize, všichni se báli o pilotův život.

Derani naštěstí jako zázrakem vyvázl z nehody bez zranění a dokázal bez pomoci opustit vrak svého speciálu. Jezdec děkoval za své zdraví robustní konstrukci vozu Cadillac. "Jsem v pořádku, díky Bohu," svěřil se Derani televizi NBC Sports. Oprava poškozených bariér trvala dlouhých 30 minut.

Zážitek z převráceného vozu závodník popsal jako velmi nepříjemný a poděkoval záchranářům za rychlou práci.

"Přece jen je trochu nepříjemné, když se snažíte otevřít dveře a nemůžete. Začnete přemýšlet, jestli auto nehoří nebo něco podobného. Ale naštěstí bylo všechno v pořádku. Bezpečnostní tým dorazil na místo rychle. Dal jsem jim znamení, že jsem v pořádku. Jakmile vidíte záchranáře venku, uvědomíte si, že všechno bude v pořádku," uvedl rodák ze Sao Paula.

To, že došlo ke kolizi s vozem slabší kategorie GTD, Derani považuje za běžné riziko vytrvalostních závodů. "Kolize byla spíš výsledkem rozhodnutí ve zlomku sekundy a chybné komunikace než jednoznačné viny. Je to součást závodů více tříd," dodal.

Pro vítězství si v neděli brzy ráno SEČ dojeli Jordan Taylor, Louis Delétraz, Colton Herta v prototypu Acura. Dramatický finiš po 333 kolech rozhodlo pouhých 891 tisícin sekundy. O tolik na cílové čáře zaostali Deraniho týmoví kolegové z Cadillacu Renger van der Zande, Sébastien Bourdais a Scott Dixon.

 

Právě se děje

Další zprávy