Extrémní hrátky se zadním křídlem. Jedno bylo putovní, další se teď vrací

Radek Vičík Radek Vičík
25. 3. 2024 20:33
Zadní spoiler je důležitou součástí designu závodních vozů Peugeot. Jeho tvar i to, že na voze úplně chyběl.

Aerodynamika se stala klíčovou součástí designu sportovních automobilů. Proto  inženýři na celém světe hledají nové cesty, jak obelstít přírodní zákony a mít co nejrychlejší a nejlepší vozy. Někdy jsou zákruty jejich snažení velmi klikaté.

Peugeot patří historicky mezi nejúspěšnější závodní značky. Tato tradice vede francouzské designéry ke stále novým nápadům.

Toulavé křídlo z Le Mans

Hrátky se zadním křídlem začaly u sportovního týmu se lvíčkem ve znaku před jedenácti lety. 30. června 2013 se legendární rallyový jezdec Sébastien Loeb vydal na trať obávaného závodu do vrchu Pikes Peak.

Stalo se tak s vozem Peugeot 208 T16, který byl speciálně zkonstruován pro jízdu do 20 kilometrů dlouhého kopce, zvaného také "cesta do oblak".

Vůz s motorem o výkonu 875 koní dokázal zrychlit z nuly na sto za pouhých 1,8 vteřiny. Po sedmi vteřinách ukazoval tachometr rychlost 240 km/h. Svůj podíl na tom měla i promyšlená aerodynamika.

A tady se dostáváme ke zmiňovanému zadnímu spoileru. Křídlo totiž pocházelo z jiného továrního speciálu. Šlo o prototyp Peugeot 908, který předtím bojoval ve vytrvalostních závodech.

Jenže v Le Mans se roku 2011 Francouzům nepodařilo na prestižní domácí půdě uspět, když vítězné Audi projelo cílovou čárou skoro o 14 vteřin dříve než nejrychlejší Peugeot. Navíc o rok dříve všechny čtyři vozy 908 odpadly kvůli banální závadě na dílu za několik eur.

Vytrvalostní program byl drasticky ukončen, ale zadní křídlo dostalo šanci na druhý život právě na americkém kopci.

Loeb nezklamal a na Pikes Peaku suverénně vyhrál. Navíc časem 8:13,878 překonal o minutu a půl stávající rekord trati. Ten pro auta s klasickým pohonem platí dodnes, ačkoliv absolutní rekord byl v roce 2018 překonán o 14 vteřin Francouzem Romainem Dumasem ve voze Volkswagen I.D.R.

Když experiment nevyjde

V roce 2022 přišel návrat francouzského výrobce do světa vytrvalostních závodů. Lákadlem se stala nová třída hyperaut. Jde o výkonné speciály s hybridním pohonem. Vedle čtyřdobého benzinového motoru jim dodává sílu také elektromotor.

Oficiální prezentace auta vzbudila šok - Peugeot 9X8 neměl zadní přítlačné křídlo. Šlo o odvážný aerodynamický experiment, v němž hrál klíčovou roli tzv. přítlačný efekt.

Jak se však ukázalo na trati, nebyl to zrovna nejlepší nápad. Peugeot sice v Le Mans dlouho bojoval o přední příčky a v šestihodinovce v Monze si dojel pro třetí místo, ale jinak kvalitní výsledky chyběly.

Krůček od dalšího umístění na stupních vítězů byl vůz během prvního letošního podniku MS ve vytrvalostních závodech v Kataru. Jenže v posledním kole auto zůstalo stát, došel mu totiž benzín kvůli závadě na palivovém systému.

"Učinili jsme rozhodnutí, která se nakonec neukázala být správná. Tento rozdíl ve výkonnosti nebyl loni dostatečně kompenzován prostřednictvím BOP," připomněl  technický ředitel Peugeot Sport Olivier Jansonnie systém dodatečné zátěže aut (BOP), který má vyrovnat jejich výkony.

U Peugeotu si záhy uvědomili, že je něco špatně. Proto už před rokem začala příprava evoluce závodního speciálu. Její výsledek spatřil světlo světa dnes.

A znovu tu bylo překvapení se zadním spoilerem - tentokrát proto, že se na 9X8 vrátil. Podle Jansonnieho šlo vlastně o takový projekt v projektu, který po celý loňský rok výrazně zvýšil pracovní zátěž týmu.

Jestli se bude nová sportovního prototypu lepší, se ukáže už 21. dubna v závodě na 6 hodin v Imole. Hlavním cílem je samozřejmě uspět v polovině června v Le Mans.

Peugeot 208 T16 na Pikes Peaku v roce 2013:

Pikes Peak 2013, Sébastien Loeb | Video: youtube.com
 

Právě se děje

Další zprávy