Čeští paraflorbalisté zářili na severu Evropy

Michal Havelka
24. 2. 2020 22:44
Na letošním Malmö Open vybojovali handicapovaní florbalisté Českých Budějovic stříbrné medaile. Ve finále podlehli svému tradičnímu rivalovi, švédskému týmu Nacka Hi, 1:3. "Určitě jsme nebyli horší," znělo z tábora Štírů. Na tom se shodli jak obránce Jan Herman, tak nehandicapovaný hráč Tomáš David.
Tomáš David (vlevo) bojuje o míček se Švédem Viktorem Johanssonem.
Tomáš David (vlevo) bojuje o míček se Švédem Viktorem Johanssonem. | Foto: Jan Herman

"Je to škoda, protože finálový zápas se nám docela povedl. Ve skupině se našemu celku proti Nacka Hi tolik nedařilo, ale ve finále jsme si docela věřili. První dvě třetiny byly ještě vyrovnané a v té poslední už jsme byli jasně lepší. Zatlačili jsme je k bráně, poměr střel hovořil jasně pro nás, Švédy ale podržel výborný gólman," vrátil se k utkání David. "Přesně tak. Je to o tom, že soupeř ty góly dal, zatímco my ne," přitakal Herman.

Český tým sice ve finále prohrál, ale dokázal přehrát soupeře, kteří patří k absolutní světové špičce. "Sehráli jsme pět těžkých zápasů a prakticky v každém se hrálo o všechno. My jsme měli výhodu, že jsme dokázali pravidelně točit dvě vyrovnané pětky a v koncovkách zápasů, které se hrály na třikrát 15 minut, jsme soupeře ujezdili. Taky jsme se perfektně vyrovnali s gumovým povrchem. Ten je totiž velice specifický a doma na něm nejsme zvyklí hrát," přidal poznámku k průběhu turnaje Herman.

Oslava gólu českobudějovických florbalistů.
Oslava gólu českobudějovických florbalistů. | Foto: Zbyněk Sýkora

Jedinou kaňkou na jinak povedeném turnaji byl nižší počet účastníků, než obvykle do Malmö jezdí. Ze zahraničí dorazili pouze Jihočeši, jinak se na turnaji představily domácí celky Göteborgu, Nacky Hi a Kalmaru. "To ten turnaj trošku devalvuje, na druhou stranu ty tři švédské týmy skutečně patří na světě mezi nejlepší," podotkl David.

Není ročník, v němž by Štíry v cestě na sever Evropy nepřibrzdila nějaká patálie. "Na české dálnici poblíž hranice s Německem uvízlo několik kamionů a my jsme se tak zdrželi v koloně. Kvůli tomu jsme nestihli v Rostocku trajekt, který jsme již měli dopředu zaplacený," postěžoval si David.

Štíři nechtěli čekat šest hodin na další trajekt, který by je odvezl přímo do Malmö, a tak zvolili náročnější cestu přes Dánsko. "Přejezd přes Öresundský most jsou další náklady navíc, k tomu ještě připočtěme hodiny navíc strávené v autě. Při překonávání podobných obtíží se ale zase utuží parta," vzpomínal na výjezd do Švédska s úsměvem David.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Letošní květen byl celosvětově nejteplejší od začátku měření v roce 1979

Letošní květen byl celosvětově v průměru nejteplejší od zahájení těchto měření v roce 1979. Na Havajských ostrovech byla zaznamenána rekordní koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Na oba rekordy, znepokojivé pro vývoj klimatu, podle agentury DPA upozornila Světová meteorologická organizace (WMO).

Globálně nejteplejší květen zaznamenala na základě svých dat evropská služba Copernicus. Podle ní byla během minulého měsíce průměrná teplota celosvětově o 0,63 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981 až 2010.

Ukazatele klimatické změny dosáhly nových nejvyšších hodnot, konstatovala dnes mluvčí WMO Clare Nullisová. "To má velký vliv na rozmanitost druhů a přírodu," upozornila mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nezaměstnanost v USA v květnu překvapivě klesla. Analytici kvůli koronaviru očekávali opak

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu překvapivě klesla na 13,3 procenta z dubnové hodnoty 14,7 procenta. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Uplatnění na trhu práce našlo zhruba 2,5 milionu lidí, což znamená, že ti, kteří byli kvůli dopadům koronaviru propuštěni, se v květnu zpět do práce vraceli rychleji, než se čekalo.

Analytici předpokládali, že kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru se míra nezaměstnanosti dostane v květnu až ke dvaceti procentům. Byla by tak nejvýše od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Zdroj: ČTK
Další zprávy