reklama
 
 

Basketbal na vozíku se vrací do Prahy

5. 1. 2018
Basketbal na vozíku se konečně po několika letech vrací do hlavního města. Dosud byly centrem českého basketbalu handicapovaných Pardubice, domovské město nejúspěšnějšího českého týmu WBS. Právě jeho členové v čele s reprezentačním trenérem Jaroslavem Mencem se od nového roku rozhodli rozšířit svůj oblíbený sport po celé republice a začínají právě v Praze. Od 9. ledna 2018 se v metropoli rozjíždějí první tréninky - vítán je každý.

Praha - Basketbal handicapovaných se v České republice, po kratší době útlumu, pomalu znovu dostává na vrchol. Oba české týmy, WBS Pardubice i SK Hobit Brno, se účastní nejen republikových soutěží, ale i mezinárodních turnajů, jako je například Rakouská liga nebo Středoevropský pohár. Žádný basketbalový tým vozíčkářů zatím nefungoval v Praze. To se od nového roku snaží změnit Jaroslav Menc, pardubický a reprezentační trenér a další hráči WBS Pardubice.

Basketbalové tréninky jsou prvním krokem většího projektu pod záštitou České asociace basketbalu na vozíku, která má přivést basketbal i pro vozíčkáře v regionech. "Často narážíme na to, že někteří handicapovaní sportovci by měli zájem se našemu sportu věnovat, ale jsou z regionu a dojíždění do Brna, Pardubic nebo Frýdku je pro ně nemyslitelné. Takže bychom chtěli, aby se sport stal dostupnější i pro další regiony," říká Menc a vysvětluje, že Praha je logicky prvním místem, kde začít. Nejtěžší pro organizátory bylo sehnat tělocvičnu pro pravidelné tréninky, nakonec se jim to povedlo v Základní škole Na Líše, kde se do budoucna snad budou hráči scházet každé úterý.

V minulosti v Praze basketbalisté na vozíku úspěšně působili, ale místní klub zde před lety zanikl. Start pražského basketbalu na vozíku zabezpečí právě pardubický klub WBS Pardubice, jehož členové povedou tréninky i zapůjčí sportovní vozíky. "Chtěli bychom, aby se to v Praze rozjíždělo podobně, jak se to před lety rozjelo Pardubicích, a proto jsme se rozhodli ze začátku vypomoci. Začneme jezdit já a Tomáš Nevěčný, zapojí se i další členové klubu, na každý trénink dovezeme sportovní vozíky z Pardubic pro ty, kteří ho nemají, aby měli na čem jezdit, a pak už jen uvidíme, jestli o to bude zájem, jak se to chytne," říká Menc, který doufá, že basketbal v Praze objeví nové talenty, ale i pomůže někomu znovu se zapojit do sportovní aktivity.

Basketbal na vozíku je sportem pro každého

"Přivítáme každého, jak vozíčkáře, tak lidi po amputaci dolní končetiny, ale třeba i bývalé basketbalisty, kterým třeba zranění kolen neumožňuje se plnohodnotně věnovat tomuto sportu. V rámci regulí je i možné, aby byl na hřišti jeden zdravý hráč, takže pokud by se tomu chtěl někdo věnovat nebo si to vyzkoušet, tak jsme otevření i lidem bez handicapu."

Menc dodává, že předchozí zkušenost s basketbalem není vůbec nutností. "Basketbal na vozíku je celosvětově nejrozšířenější kolektivní sport, krásná dynamická hra, divácky atraktivní a zpravidla se sejde vždy skvělá parta lidí, která pak společně tráví spoustu času nejen na hřišti, ale i mimo. Je to sice náročný, ale krásný sport." První tréninky se konají v Praze v ZŠ na Líše 9. ledna od 17: 00 a poté každé úterý na stejném místě.

autor: Kristýna Šperková | 5. 1. 2018

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama