Špotáková – Berdych/Štěpánek 6:2, 2:6, 7:6. Anebo ne?

Největší borci roku 2012: Jágr, Špotáková, nebo tenisté?
RADEK ŠTĚPÁNEK - TENIS.             Ve finále Davis Cupu získal rozhodující třetí bod ve dvouhře proti Nicolasi Almagrovi, ačkoliv nebyl favoritem a stál proti 11. nejlepšímu hráči světa. Jeho bojovnosti si všiml i slavný fotbalový trenér Mourinho, který ho dal za příklad hráčům Realu Madrid.
TOMÁŠ BERDYCH - TENIS              Ve finále Davis Cupu získal jeden a půl bodu, navíc postoupil opětovně na Turnaj mistrů.
JAROMÍR JÁGR - HOKEJ               Při výluce NHL dokázal na Kladně postavit tým hvězd, který pravidelně vyprodával stadiony v extralize. Sám ve čtyřiceti letech udivuje střeleckými a nahrávačskými výkony. Výkonem roku je, jak dokáže skloubit roli majitele a hráče a z průměrného klubu udělat kandidáta na přední příčky.
PETRA KVITOVÁ - TENIS             Vůdčí postava českého fedcupového týmu, i když ve finále proti Srbsku ji vydatně pomohla Lucie Šafářová. Drží se stále ve světové desítce žebříčku WTA, ačkoliv ji pronásledovaly zdravotní problémy.
Zdeněk John
19. 12. 2012 6:00
Favoritkou na ocenění Sportovec roku je zlatá olympijská oštěpařka, ale má letos těžké soupeře.

Praha – Kdyby byla anketa Sportovec roku tenisovým zápasem, nejspíš by ve finále Barbora Špotáková těsně, v tiebreaku rozhodujícího setu, porazila Radka Štěpánka, bojovníka roku a symbol vítězství v Davisově poháru. Jenže tak to nebude.

Ve finálové desítce, z níž vzejde Sportovec roku, jméno Radek Štěpánek chybí. Tenisty v něm držitele slavné salátové mísy zastupuje Tomáš Berdych.

Ale řekněme si to otevřeně: může ve středu večer vyhrát prestižní ocenění někdo jiný než zlatá oštěpařka a v týmech daviscupový tým České republiky? Stěží.

Jágr, Čech i Synek do počtu

Jaromír Jágr, zlatí z olympiády David Svoboda, Mirka Knapková a biker Jaroslav Kulhavý, nebo fotbalista Petr Čech a stříbrný z Londýna Ondřej Synek, ti všichni měli podařený rok. Ale Špotáková pro ně v anketě, předpokládáme, bude nedosažitelnou metou.

Každý rok je nanejvýš těžké porovnávat výkony v různých odvětvích sportu, ale letos je to možná ještě obtížnější. Čeští reprezentanti mají za sebou neuvěřitelných dvanáct měsíců, v nichž šli od jednoho historického úspěchu k druhému.

Z nich samozřejmě nejvýš, jako pokaždé, když se koná olympiáda, vystupují zlaté olympijské medaile. Ale pozor. Letos je to příjemně komplikovanější: do pořadí výrazně promluví vítězové Davis Cupu Radek Štěpánek a Tomáš Berdych, kteří dobyli trofej, na níž se čekalo od roku 1980. Plných 32 let.

Štěpánek v čerstvé paměti

Štěpánkovo heroické vítězství nad Almagrem v poslední dvouhře finále má navíc oproti zážitkům z Londýna jednu nepopíratelnou výhodu – je ještě v čerstvé paměti.

Kdyby Sportovce roku vybírali lidé ve veřejném hlasování (a kdyby Štěpánek mezi jednotlivci ve finálové desítce byl), bylo by to asi opravdu těsné. A možná by dokonce vyhrál Štěpánek. Jeden drobný argument podporující toto tvrzení: v hlasování na našem facebookovém profilu (sportu Aktuálně.cz) o sportovní výkon roku vyhrál jednoznačně český tenista.

Jenže hlasují sportovní novináři a ti si velmi pravděpodobně uvědomí, že obhájit zlato na olympiádě (případ Barbory Špotákové) je skutečně výjimečný počin. Špotáková byla suverénní, její letošní příběh navíc jak v romantickém filmu uzavírá oznámené těhotenství. Jedna „zlatá máma“ už titul Sportovce roku má – Kateřina Neumannová 2006 po svém turínském zlatu). Letos čekáme reprízu.

Ženská hegemonie potrvá

Pokud by nečekaně uspěli Berdych, Jágr, Svoboda, Kulhavý nebo Synek, prolomili by ženskou hegemonii. Poslední mužský vítěz ankety se jmenuje Jaromír Jágr (v roce 2005). Od té doby vyhrávaly pokaždé dámy – třikrát Martina Sáblíková, jednou pak Kateřina Neumannová, Barbora Špotáková (při svém zlatu z Pekingu). Obhájkyní loňského vítězství je Petra Kvitová, ale obhájit nemůže, protože se také neprodrala mezi deset nejlepších.

Špotákovou jako jasnou vítězku viděli i bookmakeři při vypisování kurzů. Z původních 2,8:1 spadl kurz oštěpařky na 1,4:1. Na vítězství tenistů v kategorii týmů nemělo ani cenu sázet (1,05:1), protože vítěz je jasný předem – a to při vší úctě k ženské obhajobě ve Fed Cupu.