Sagana k třetímu titulu poháněl vztek z Tour, míní Tesař. Češi ho příjemně překvapili

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 9. 2017 12:27
Peter Sagan v neděli zvítězil v posledním závodě cyklistického MS v Bergenu a jako první cyklista v historii získal třetí zlato v řadě. "Ukázal znovu ten svůj neskutečný čich na vítězství. Byl to zase jiný Sagan, než ho známe z etapových závodů. Úžasně komplexní," říká na adresu žilinského rodáka bývalý cyklista a expert Aktuálně.cz Lubor Tesař. "Zdravé naštvání z Tour mu v přípravě jedině prospělo," pokračuje trojnásobný mistr republiky. Chválil také Čechy, jejichž lídr Zdeněk Štybar finišoval čtrnáctý.
Peter Sagan porazil na MS v Norsku domácího Alexandra Kristoffa (vlevo) a Australana Michaela Matthewse (vpravo). Slovák získal jako první cyklista v historii třetí mistrovský titul v řadě.
Peter Sagan porazil na MS v Norsku domácího Alexandra Kristoffa (vlevo) a Australana Michaela Matthewse (vpravo). Slovák získal jako první cyklista v historii třetí mistrovský titul v řadě. | Foto: Reuters

Praha - Sám tomu při posledním stoupání v Bergenu nevěřil, ale podařilo se. Skupina sprinterů dojela Francouze Alaphilippa, Peter Sagan porazil na cílové pásce zhruba o dvacet centimetrů domácího Kristoffa a mohl začít slavit třetí zlato ze třetího MS v řadě. Jako první v dějinách silniční cyklistiky. Bronz získal Matthews, Zdeněk Štybar skončil čtrnáctý.

"Peter je komplexní závodník, to je jeho devíza. Zase byl ve správný okamžik na správném místě. V nejdůležitějším závodě," hodnotí bronzový medailista z MS v Oslu v roce 1993 Lubor Tesař. Sagan nebyl v závodě příliš vidět, ale přestože později přiznal, že neměl žádnou strategii, zase všem vypálil rybník. "Po diskvalifikaci z Tour to vezme jako velkou satisfakci," myslí si Tesař.

Zdeněk Štybar dosáhl čtrnáctou příčkou nejlepšího českého výsledku od roku 2002, kdy bral Svorada jedenácté místo. "Kluci asi více udělat nemohli, spíše mě příjemně překvapili. Bylo to povedené vystoupení," chválí bývalý silniční i dráhový cyklista.

Co jste říkal na zlatý hattrick Petera Sagana? Favorizoval jste ho už před závodem, anebo jste měl spíše jiné koně?

Zdálo se mi to z tohoto pohledu takové těžší, že ten závod bude více selektivní. Na okruhu nebyl jenom jeden kopec, ale dva. Čekal jsem, že se budou dělit skupinky, a čekal jsem větší aktivitu od Belgičanů nebo Holanďanů, zkrátka od klasikářů. Oni to rozjeli brzo, ale potom se to zase celé sjelo. Petera jsem samozřejmě za jednoho z favoritů měl, ale očekával jsem mnohem soustředěnější útok na sprintery.

V cíli druhý Alexander Kristoff přiznal, že už se viděl jako vítěz, ale ono to v cílové rovince tak jednoznačně nevypadalo. Co myslíte?

Kristoff měl výbornou pozici, ale cílová rovina byla hodně dlouhá, a navíc z kopce. Kristoff to možná Saganovi trochu rozjel a vlastně mu pomohl. Nicméně ta forma, se kterou přijel Kristoff po ne úplně povedené sezoně na domácí mistrovství světa, byla úžasná. Obrátil tu teorii, kdy si člověk už říkal, že by Norové měli jet spíše na Boassona Hagena. Kristoff to odvrátil a potvrdil, že bychom ho ještě neměli odepisovat.

Ukázal znovu Sagan svou nesmírnou komplexnost? Vyhrál tři šampionáty v řadě, ale vždy se jednalo o naprosto rozdílné tratě, podmínky a závody…

To je pravda, Peter je komplexní závodník, což je jeho obrovská devíza. S tím se člověk musí narodit. Všechno jde trénovat, ale v tomhle je nepřekonatelný. Ukázal znovu ten svůj neskutečný čich na vítězství, být ve správný okamžik na tom správném místě. V nejdůležitějším závodě. Tohle je devíza šampionů a Peter šampionem je.

Pomohl mu znovu jeho cit pro závodění, dokonce později přiznal, že ani neměl žádnou strategii. To asi nemůže říct jen tak někdo, že?

To rozhodně. Je famózní v tom, že on může jezdit aktivně ve všech možných etapových závodech, dokáže si nastoupit, ale zároveň neplýtvá silami. Dokáže se koncentrovat na jeden okamžik, kdy je potřeba podat maximální výkon. To je zase úplně jiný Peter Sagan, než jsme zvyklí ze zbytku sezony před MS.

Sagan se umí připravit na důležitý závod a ve 27 letech už třemi tituly z MS vyrovnal největší legendy. Může je překonat?

To je strašně těžké říct. Rád bych řekl ano, ale já vím, co to obnáší, že je to opravdu sázka do loterie. Několik mých kamarádů si chtělo vsadit, ale říkali, že při kurzu 3,5 na vítězství Sagana se to sází hrozně těžko. Ta pravděpodobnost, že Sagan nevyhraje, je zkrátka obrovská. Je to jedna chvíle, jeden okamžik. Třikrát se mu sešlo v podstatě všechno, i on sám řekl na tiskové konferenci, že při posledním stoupání už nevěřil, že uniklého Alaphilippa dojedou.

Čím to je, že se ani těm největší týmům nedaří nalézt recept na Sagana? Jezdí v devíti lidech, kdežto slovenský tým letos čítal šest jezdců…

V Richmondu před dvěma lety a loni v Kataru to týmům nevyhovovalo. Rozhodlo se to mimo město a na okruzích už se toho moc vymyslet nedalo. Navíc tam byl z každého týmu silný sprinter a Sagan neměl být nejrychlejší, přesto navzdory papírovým předpokladům vyhrál. Teď v Bergenu byl okruh těžký, ale nezafungovalo to, co by zafungovat mělo.

Domnívám, že ten okruh byl ideální třeba pro Belgičana Van Avermaeta, ale myslím, že se tam připletl do pádu a skončil na zemi. Všichni čekali, co předvedou Belgičané, Holanďané nebo jednotlivci ze silných týmů. Gianni Moscon skvěle dojel Alaphilippa, ale to bylo všechno, pak už neměl síly.

Jsou to sice úplně jiné soutěže, ale bude brát Sagan vítězství v Norsku jako malou satisfakci za letošní Tour de France, kde byl diskvalifikován?

Já myslím, že to bude brát jako velkou satisfakci. Byl zdravě naštvaný, zdravě nahecovaný a to mu v přípravě jen pomohlo. Kdyby vyhrál na Tour čtyři pět etap, třeba by se nedokázal tak dobře namotivovat. Dvakrát už MS vyhrál, ale to není žádná samozřejmost, jezdit v duhovém dresu je pohádka pro každého závodníka. Myslím, že mu Tour velmi pomohla.

Pojďme k českému týmu. Zdeněk Štybar se na konci zachytil za Sagana a vypadalo to nadějně. Věřil jste mu v souboji s elitními sprintery?

Ano, věřil jsem, že to Zdeňkovi vyjde, ale nakonec ho ostatní zavřeli. Najel si výbornou pozici a kluci odvedli skvělý výkon na to, v jakém počtu a složení tam byli. Jediným zklamáním je možná Petr Vakoč, ale i silnějším týmům se stává, že jeden závodník zůstane trochu za očekáváním. Asi se úplně nepotkal s formou, ale není jednoduché se na jeden závod vyladit. Máte v nohách skoro celou objetou sezonu a hromadu kilometrů.

Petra bohatě zastoupili ostatní včetně Romana Kreuzigera, který to tam statečně držel v okruhu, kdy Zdeněk prožíval trochu krizi. Pak už se tam Štyby vrátil a pro Romana práce skončila. Dovezl ho tam, kde potřeboval, a pak už to bylo na Zdeňkovi.

Český tým jel aktivně a v popředí byli vidět i Jiří Polnický s Josefem Černým. Překvapili vás svými výkony?

Já myslím, že ani ne. Polnický jezdí stabilně velmi dobré závody tohoto typu, vyhovují mu okruhové závody jako mistrovství světa. Černý se teď vrátil do kontinentálního týmu, ale odjezdil skvělé sezony v polské stáji CCC. Je to nesmírně kvalitní závodník, jel v růžovém dresu na závodě Giro del Trentino, což se jen tak někomu nepovede. Z mého pohledu byl Černý ve formě, dokáže zaspurtovat, takže si myslím, že měl zůstat k ruce Štybarovi na poslední okruhy. O tempo se měli starat spíše Honza Bárta nebo Jirka Polnický.

Čtrnácté místo Zdeňka Štybara je nejlepším českým výsledkem od roku 2002. Dá se závod hodnotit jako povedený pro české barvy?

Myslím, že ano. Více toho asi kluci udělat nemohli, žádnou zásadní chybu jsem tam neviděl. Určitě jsem nečekal více, spíše mě příjemně překvapili.

Jak se vám celkově líbilo MS v Norsku? Na závody chodilo mnoho diváků, kteří vytvořili mnohem lepší kulisu než loni v Kataru…

Katar, to bylo šlápnutí vedle. Na jarních klasikách tam aspoň pár diváků vždy bylo, ale na loňském mistrovství mě šokoval absolutní divácký nezájem. To bylo koupené, zaplacené MS, které mi přišlo úplně scestné. Chápu ten záměr dostat sport na všechny kontinenty, ale tohle nebylo šťastné řešení.

Norsko bylo famózní už před čtyřiadvaceti lety, kdy jsem tam získal medaili z MS já. Diváků tam už tehdy byla hromada, ale teď to bylo ještě daleko lepší. Norové mají skvělý tým, skvělé závodníky typu Thora Hushovda, který už skončil a byl patronem MS. Samozřejmě dále Kristoff a Boasson Hagen, ti jsou momentálně na vrcholu. Ve všech severských zemích je cyklistika populární.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spolu pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy