Jak na stupně vítězů při MS v cyklistice? Vezměte si za ženu Slovenku Katarínu

Sport Sport
25. 9. 2017 15:01
První Peter Sagan, třetí Michael Matthews. Co dva medailisty z víkendového závodu MS v silniční cyklistice spojuje? Doma jim držely palce slovenské manželky. A obě jsou to Kataríny.
Peter Sagan, Michael Matthews a jejich Kataríny
Peter Sagan, Michael Matthews a jejich Kataríny | Foto: Aktuálně.cz

Bergen - Vypadá to jako zaručený recept, jak se při mistrovství světa v cyklistice dostat na stupně vítězů. S trochou nadsázky totiž stačí, abyste si na Slovensku našli manželku jménem Katarína.

Peter Sagan s manželkou Katarínou
Peter Sagan s manželkou Katarínou | Foto: Aktuálně.cz

Potřetí v řadě se stal v neděli v norském Bergenu slovenský cyklista Peter Sagan mistrem světa v závodě s hromadným startem. K zápisu do historie mu hned po telefonu gratulovala manželka Katarína, hovor dokonce staronový šampion přijímal v přímém přenosu Slovenské televize.

Podobný telefonát ovšem čekal i na třetího Australana Michaela Matthewse. Také on má totiž za ženu Slovenku Katarínu. A co víc - oba páry měly svatbu ve stejném roce 2015.

Australan Matthews, vítěz tří etap na Tour de France, a Katarína Hajzerová si řekli ano v italské Florencii v srpnu. Sagan pojal Katarínu Smolkovou, finalistku slovenské soutěže Miss Universe 2007, za manželku o tři měsíce později v Dolním Kubíně, na oslavu pak odletěli vrtulníkem na Štrbské pleso.

A právě manželce patřila jeho první slova po zlatém hattricku. Připomněl však i kolegu Michela Scarponiho, jenž letos tragicky zemřel po srážce s kamionem při tréninku. "Tohle vítězství chci věnovat manželce, s níž čekáme dítě. A zároveň také Michelu Scarponimu, který by měl v pondělí narozeniny. Je to smutný příběh. Chci popřát hodně sil jeho rodině," prohlásil Sagan.

Peter Sagan přijímá gratulaci | Video: youtube

Ke třetímu titulu mistra světa dospurtoval slovenský fenomén po 267,5 kilometru, na pásce porazil domácího Nora Alexandera Kristoffa a právě Matthewse. "Vůbec si poslední dva kilometry nepamatuju. Vážně. Seděl jsem 270 kilometrů na kole a jsem rád, že je po závodě," prohlásil Sagan na dotaz, jak vypadal závěr šampionátu z jeho pohledu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Schillerová chce nižší DPH na menstruační pomůcky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Uvedl to dnes server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně posunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy